12 stycznia 2017 15:16

W dzielnicy Słone na obrzeżach Kudowy w jednym z gospodarstw wykryto ognisko grypy ptaków podtypu H5N8, co należy podkreślić - choroby zwierząt a nie ludzi. W dniu 11 stycznia 2017 wirus został w tym gospodarstwie już zneutralizowany. Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

9 stycznia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Kłodzku powziął podejrzenie o obecności wirusa w tym gospodarstwie. Już wówczas gospodarstwo zostało zabezpieczone.

10 stycznia próbki zostały pobrane i przesłane do analizy.

W dniu 11 stycznia ok. godz. 14.00 potwierdzona została obecność  wirusa, a już w godzinach późno popołudniowych (ok. godz. 18.00) ognisko choroby zostało zlikwidowane, a miejsce zdarzenia zdezynfekowane.

Gospodarstwo w Słonem jest w pełni zabezpieczone. W dalszym ciągu trwa dezynfekcja - rozłożone są maty dezynfekcyjne. Maty dezynfekcyjne mogą się jeszcze pojawić w kilku miejscach na granicy obszarów ze względu na procedury. Materiał przygotowywany jest do utylizacji.

Od dzisiaj zespół Powiatowego Lekarza Weterynarii sprawdza też okoliczne gospodarstwa hodowli drobiu, żeby upewnić się, że nie ma innych ognisk choroby.

W gospodarstwie w Słonem znajdowały się 193 sztuki drobiu, a źródłem choroby było najprawdopodobniej dzikie ptactwo.

Jest to 29 ognisko grypy ptaków podtypu H5N8 w Polsce.

Hodowcy drobiu są zobowiązani do stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).

Tagi: informacja, powiatowy lekarz weterynarii

Data utworzenia: 12 stycznia 2017 15:16

Data publikacji: 12 stycznia 2017 15:16