Jesteś tutaj:

artykuł

Koleją do Stronia? Jest zielone światło dla modernizacji linii kolejowej Kłodzko-Stronie

22 stycznia 2016 14:27

Na zaproszenie starosty Macieja Awiżenia 21 stycznia br. Jerzy Michalak,  wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego gościł w powiecie kłodzkim. Na początku wizyty w starostwie powiatowym odbyło się spotkanie na temat infrastruktury transportowej, drogowej i kolejowej, w powiecie, w tym planów Urzędu Marszałkowskiego w zakresie zadań, które będą zrealizowane na naszym terenie w najbliższym czasie. Najważniejsze, co usłyszeliśmy od marszałka - mówi starosta Maciej Awiżeń - to zapewnienie o planach wznowienia ruchu na linii kolejowej 322 Kłodzko - Stronie Śląskie, a co za tym idzie zabezpieczenie na ten cel w budżecie województwa 15 mln zł, na początek.

Linia 322 została ujęta w „Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla województwa dolnośląskiego” i w tej chwili prowadzone są analizy określające zasadność i sposób zagospodarowania istniejącej infrastruktury. Optymizm budzi fakt, że ocena społeczno-ekonomiczna po ponownym uruchomieniu w 2013 zmodernizowanej linii 309 Kłodzko – Kudowa-Zdrój, pokazała, że wznowienie ruchu kolejowego na Ziemi Kłodzkiej jest nie tylko korzystne dla mieszkańców i turystów, ale także opłacalne dla operatorów.

Wśród konkretnych planów województwa dot. remontów dróg wojewódzkich w naszym powiecie znalazły się m.in. odcinek DW 381 Bożków – Święcko, remont chodnika przy DW 388, a także rozpoczęły się procedury przetargowe dot. remontu odcinka DW 387 Radków – Karłów. Jednocześnie marszałek przekazał informację o projektach, które zostały zgłoszone w ramach polsko-czeskich programów transgranicznych –  z czeskiego Broumova przez Tłumaczów do Ścinawki Średniej oraz z Lądka-Zdroju do Złotego Stoku. Jeśli otrzymają unijne dofinansowanie – ich realizacja rozpocznie się w 2017 roku.

W spotkaniu w Kłodzku uczestniczyli mi.in.  poseł Monika Wielichowska, burmistrz Kłodzka Michał Piszko, radni wojewódzcy – Czesław Kręcichwost, Julian Golak i Zbigniew Szczygieł oraz Tomasz Korczak, prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej i Grażyna Cal reprezentująca Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

W kolejnym punkcie wizyty w powiecie kłodzkim, marszałek Michalak odwiedził Długopole-Zdrój – część uzdrowiska Lądek-Długopole, którego właścicielem jest Województwo Dolnośląskie. Tam również rozmawiano o infrastrukturze transportowej, gdyż ze względu na brak przejezdnego wiaduktu w Bystrzycy Kłodzkiej dla TIR-ów i innych ciężkich samochodów, wszystkie one muszą przejeżdżać przez teren uzdrowiska. Ponieważ jest to droga powiatowa starosta Maciej Awiżeń i Piotr Marchewka z Zarządu Powiatu Kłodzkiego przedstawili marszałkowi plan budowy w Bystrzycy przy ul. Unii Lubelskiej nowego wiaduktu wraz z drogami dojazdowymi bezpośrednio z obwodnicy bystrzyckiej do Bystrzycy z pominięciem uzdrowiska. Na to zadanie, którego wartość szacowana jest na 6 mln zł, jest już wykonana dokumentacja techniczna. Dzięki temu powiat już w maju tego roku może złożyć wniosek w pierwszym naborze do RPO WD, którego instytucją zarządzająca jest Urząd Marszałkowski WD. Jednak realizacja tego dużego przedsięwzięcia będzie zależała od uzyskanego dofinansowania unijnego.

fot. Jacek Dolata

Tagi: urząd marszałkowski, Jerzy Michalak, drogi, kolej, infrastruktura

Wicemarszałek Michalak - spotkanie 21.01.2016

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 22 stycznia 2016 14:27

Data publikacji: 22 stycznia 2016 14:27

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Kalendarium

Brak wydarzeń.

Pełne kalendarium

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013