Jesteś tutaj:

artykuł

POWIATOWE OBCHODY DNIA TURYSTYKI 2018 - KONFERENCJA

12 październikaa 2018 12:09

Starostwo Powiatowe w Kłodzku było organizatorem Konferencji „Promocja Turystyczna Ziemi Kłodzkiej - metody i narzędzia cyfrowe”, która odbyła się 10 października br. w Wambierzycach. To już kolejna edycja wydarzenia realizowanego w ramach Powiatowych Obchodów Światowego Dnia Turystyki, nad którym patronat objął Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski.

STAROSTA KŁODZKI - MACIEJ AWIŻEŃ

Celem spotkania było podkreślenie znaczenia i roli turystyki we współczesnym świecie, zarówno w aspekcie  kulturowym, politycznym i gospodarczym. Dla regionów turystycznych, do których zdecydowanie zalicza się ziemia kłodzka, turystyka to źródło utrzymania wielu mieszkańców, to szansa na rozwój i podniesienie poziomu życia lokalnej społeczności.

 

W konferencji uczestniczyli: radny sejmiku województwa dolnośląskiego Zbigniew Szczygieł, członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego: Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń, Wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk, Etatowy Członek Zarządu Piotr Marchewka, Dyrektor Departamentu Turystyki Krajowej POT Jacek Janowski, wicedyrektor DOT Jakub Fejga, oraz radni powiatowi, samorządowcy, przedstawiciele urzędów, instytucji kultury, szkół, informacji turystycznych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorcy, mieszkańcy.

CZYTAJ WIĘCEJ....

Konferencja obfitowała w wiele interesujących wystąpień.

Jacek Janowski z POT podkreślił rolę turystyki w rozwoju gospodarczym kraju oraz regionów turystycznych. Zaakcentował znaczenie organizacji lokalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, ważnego święta dla branży turystycznej.

 

Współczesne trendy rynku turystycznego przestawił dr Piotra Gryszel z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na współczesnego turystę świadomego komercjalizacji turystyki i przekształcania turystycznego doświadczenia w towar. Mówił o uwarunkowaniach społecznych kreujących grupy turystów m.in. o tzw. „Złotej generacji” czyli rosnącej liczbie turystów powyżej 55 roku życia oraz o tendencjach w popycie na usługi turystyczne. 

 

Nowoczesne narzędzia cyfrowe w działaniach informacyjno-promocyjnych były przedmiotem wystąpienia Łukasza Jaworskiego z Agencji LTB z Wrocławia, który zwrócił uwagę na tzw. „digital marketing” w turystyce i jego efektywność, uzależnioną od odpowiedniego zaplanowania i wdrożenia.

 

Propozycję Internetowego Planera Podróży dla Ziemi Kłodzkiej przedstawił Sławomir Milewski z Netkoncept.com z Opola. Planer odpowiada on na potrzeby turystów związane z możliwością łatwego poznania gotowych propozycji spędzenia wolnego czasu w regionie, które zostały przygotowane przez specjalistów i pasjonatów wycieczek.

 

Pierwsza część konferencji zakończono prezentacją laureatów konkursu – „Kulturalna wyprawa” kierowanego do szkół z terenu powiatu kłodzkiego. Nagrodzone prezentacje:

 

1. „Rajd rowerowy szlakiem zabytków Wambierzyc”, autorzy Kacper Przybyłek, Patrycja Stach, opiekun Aleksander Mielniczuk, Szkoła Podstawowa w Radkowie.

2. „Opowieść o wycieczce do Zamku w Międzylesiu”, autorzy Jakub Wojtysiak, Adam Fiszer, Andrzej Fiszer, Michał Pełech, opiekun Karolina Lewandowska-Czech, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Międzylesiu.

3. „Pałac Gorzanów – nocne zwiedzanie pałacu”, autorzy Antonina Różycka, Filip Kuba, Dominik Pruss, opiekun Anna Kuba, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Kłodzku.

- równorzędne wyróżnienia:

1. „Pozdrowienia ze Szlaku Wittiga”, autorki Amelia Jakimiuk, Kamila Molenda, opiekun Teresa Bazała, Szkoła Podstawowa nr 6 im. płk. Józefa Sokola w Nowej Rudzie.

2. „Noc Świętojańska w muzeum”, autorzy Oskar Paździórko, Wojciech Stepień, opiekun Beata Powolny.

Drugą część konferencji, akcentującą turystykę kulturową, rozpoczęła Łada Ponikowska Kierownik Referatu Promocji w Starostwie Powiatowym w Kłodzku, która przedstawiła realizowany przez Powiat Kłodzki w partnerstwie z Kłodzkiem, Świdnicą oraz Stowarzyszeniem Branka z Nachodu polsko-czeski projekt „Festiwal wrażeń”.

 

Paweł Pawlik Dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji w Lądku-Zdroju przedstawił ofertę kulturalną stanowiąca stały element promocji miejscowości uzdrowiskowej. Zwrócił uwagę na planowanie strategii marketingowych w oparciu o wcześniej podjęte działania mające na celu zbudowanie spójnego obrazu rynku, do którego kierowana jest oferta, a którymi są segmentacja, targetowanie oraz pozycjonowanie. W realizowanych działaniach reklamowych niezbędne są również dobrej jakości zdjęcia oraz profesjonalnie przygotowana szata graficzna.

 

Członek Zarządu Fundacji Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego Katarzyna Hutny mówiła o roli istniejących na terenie powiatu obiektów rezydencjonalnych przy współtworzeniu oferty turystycznej ziemi kłodzkiej. Zwróciła uwagę na olbrzymi wkład pracy i środki finansowe angażowane przez właścicieli zabytkowych rezydencji, w celu przywrócenia obiektom dawnej świetności.

 

Wśród prelegentów była obecna również Anna Żabska Prezes Zamku Książ oraz Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej, która przedstawiła strategię promocji obiektu zabytkowego na przykładzie Zamku Książ w Wałbrzychu opartą na tworzeniu i wprowadzaniu nowych produktów turystycznych oraz integrację oferty marketingowej obiektu z pozostałymi atrakcjami turystyczno-kulturalnymi miasta.

 

Niezwykle interesująca była przedstawiona przez Adrianę Zalewską –Wąsowicz z Muzeum  Powiatowego w Nysie droga budowania od podstaw produktu opartego na legendach i historii miasta. Tym produktem jest, ciesząca się dużym zainteresowaniem turystów, ekspozycja poświęcona procesom czarownic, jakie w XVII wieku licznie odbywały się na obecnym polsko-czeskim pograniczu.

 

Na koniec konferencji Maciej Awiżeń Starosta Kłodzki przedstawił założenia Strategii Rozwoju Sudety 2030, która stanowi szansą na wyrównanie dysproporcji w rozwoju społeczno-gospodarczym południowego i zachodniego obszaru Dolnego Śląska. Dokument będzie wykorzystywany w procesie pozyskiwania środków finansowych z UE w kolejnym okresie programowania po 2020 r.

 

Spotkanie zostało dobrze ocenione przez uczestników, którzy jednogłośnie potwierdzili potrzebę kontynuacji inicjatywy w kolejnych latach.

ZOBACZ GALERIE :

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 12 październikaa 2018 12:09

Data publikacji: 12 październikaa 2018 12:09

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013