Jesteś tutaj:

artykuł

Pożegnanie Dowódcy Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej

07 marca 2018 08:13

Starosta Kłodzki Maciej Awiżeń, st. kpt. Jarosław Chodorowski komendant PPSP w Kłodzku oraz członkowie Zarządu Powiatu Kłodzkiego Piotr Marchewka i Robert Duma, pożegnali uroczyście, odchodzącego na emeryturę Dowódcę JRG w Bystrzycy Kłodzkiej Jerzego Adamowa, który przepracował w Bystrzycy Kłodzkiej 40 lat. 

Czytaj więcej...

mł. kpt. Jerzy Adamów był dowódcą jednostki w Bystrzycy Kłodzkiej przez 12 lat. W dniu odejścia na emeryturę, nadarzyła się znakomita okazja, aby porozmawiać o tych wszystkich latach, które przepracował w jednostce. Dowódca opowiadał o swoich początkach, jakim wtedy dysponowano sprzętem i jak na przestrzeni lat wszytko się zmieniało. 

Po tych wspomnieniach Jerzy Adamów zaprosił wszystkich do zwiedzenia dumy jednostki tzw. "Ognika".Ognik to edukacyjne sale szkoleniowe znajdujące się w jednostce, przygotowane specjalnie dla dzieci. Dzieci przychodząc na zajęcia ze strażakami do ognika, wyrabiają w sobie nawyk poprawnego zachowania się podczas pożaru.  

Zajęcia są niezwykle ciekawe, jest nawet wytwornica sztucznego dymu. Dzieci uczą się prawidłowych zachowań  w sytuacjach zagrożenia i podczas ewakuacji. 

W trakcie tego spotkania, dowiedzieliśmy się o czymś wyjątkowym. Komendant opowiedział historie niezwykłego krzyża który jest w jednostce. Ta historia zrobiła na nas mocne wrażenie.

 

Oto ta historia, którą powinien poznać każdy mieszkaniec Bystrzycy Kłodzkiej i okolic :

 

Bystrzyca Kłodzka 02 maja 2010

Szanowni i drodzy Druhowie Strażacy!

Nazywam się Józef Górniak. Do Bystrzycy Kłodzkiej przyjechałem w pierwszych dniach lipca 1945 roku. Po zarejestrowaniu się w PUR, zostałem od razu przez Zarząd Miejski skierowany do dopilnowania dużego niemieckiego gospodarstwa rolnego w Starym Waliszowie.

Jednocześnie otrzymałem przydział do Straży Pożarnej w Bystrzycy jako telefonista. Wkrótce moim zmiennikiem przy pełnieniu dyżurów telefonicznych został kolega Witold Zaborowski, który jak czas pokazał był bardzo dobrym strażakiem i wieloletnim pracownikiem tej jednostki.

W początkowym okresie , do czasu wysiedlenia Niemców korzystaliśmy z ich strażackich doświadczeń i sprzętu. Razem odbywaliśmy ćwiczenia i niejednokrotnie wspólnie wyjeżdżaliśmy do gaszenia pożarów, które w tym czasie wybuchały dość często. Ten okres wspólnej pracy był dla mnie dobrą szkołą i dzięki niemu zdobyłem potrzebną wiedzę i kwalifikacje strażaka.

W 1947 roku już po wysiedleniu Niemców byłem założycielem już w pełni Polskiej Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej. Jako pierwsza została utworzona sekcja ochotnicza złożona z kolegów, którzy wykazywali duże zacięcie do tego zawodu, a nawet posiadali już pewne fachowe przygotowanie. Było też wśród nich dwóch kierowców. W owym czasie stanowili oni wprost nieoceniony nabytek dla jednostki.

Umieli także obsługiwać motopompę, którą mieliśmy na wyposażeniu. To dawało gwarancję, naszej gotowości do każdego wezwania i sprostaniu wyzwaniu, jakim jest każda akcja.

W 1947 roku ukończyłem w Wałbrzychu kilkumiesięczny kurs pożarniczy pierwszego i drugiego stopnia, a w 1950 w Nysie podobny kurs ale dający mi wyższe kwalifikacje.

Po ukończeniu kursu w Wałbrzychu, zostałem w 1947 roku Komendantem Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej. Powiatowym Komendantem był wówczas pan Kawalec, który jednak już w 1948 roku wyjechał stąd. Do jego wyjazdu współpracowaliśmy mając przed sobą jedne wspólny cel: utrzymać na wysokim poziomie zorganizowane na naszym terenie ochotnicze jednostki; a było ich 38.

Po odejściu Komendanta Kawalca zostałem powołany na stanowisko pełniącego obowiązki Komendanta Powiatowego. Funkcję tę pełniłem do połowy 1953 roku.

W czasie kontroli mojej placówki tj. Pogotowia Zawodowego Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej, kontrolujący nie stwierdził żadnych uchybień, ani usterek formalnych czy merytorycznych. Wydał mi jedynie polecenie zdjęcie Krzyża, który od lat wisiał na ścianie strażackiego obiektu. Odmówiłem i powiedziałem że: „ mnie i strażakom z tej jednostki Krzyż nie przeszkadza i ja zdejmować go nie będę” .

Kontrolujący sam więc dokonał zdjęcia Krzyża. Po jego wyjeździe, strażacy powiesili Krzyż na dawnym miejscu.

Po trzech dniach ten sam kontrolujący dokonał ponownej kontroli i po raz drugi zdjął Krzyż ze ściany, tym razem jednak dając ostry, wyraźny zakaz zabraniający ponownego zawieszenia go. Ja zabrałem Krzyż do domu, by zapewnić mu poszanowanie i uchronić przed zarekwirowaniem. Przechowywałem ten Krzyż przez ponad 60 lat, aż do dzisiejszego dnia. A moim największym marzeniem było, by znów mógł wrócić na należne mu miejsce.

        W 1953 roku, zgodnie z tradycją naszego narodu, w Święta Wielkanocne straż u Grobu Pańskiego pełnili strażacy. Ówczesne władz nie mogły zaakceptować tego faktu, uznając pełnienie  przez strażaków warty w Kościele za swego rodzaju przestępstwa. Zostałem posądzony o jego zorganizowanie i wydanie strażakom rozkazu, by pełnili wartę przy grobie Pańskim, mimo, że był to ich często  ludzki odruch podyktowany długoletnią polską tradycją. W tych dniach, nie było mnie w Bystrzycy, gdyż musiałem pojechać do żony na pogrzeb mojego malutkiego synka. Po powrocie do Bystrzycy zostałem natychmiast wezwany do Komitetu Powiatowego na „spowiedź wielkanocną”, by za swój „niegodny czyn”; dopuszczenia do pełnienia warty przy Grobie, ponieść konsekwencje. Sekretarz komitetu powiatowego w trybie natychmiastowym porozumiał się z Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnej, o nazwisku Łabno (imienia nie pamiętam), i po tej rozmowie oznajmił mi, że zostałem odwołany ze swojej funkcji i zwolniony ze Straży w Bystrzycy.

Przypuszczam, że po namyśle władze doszły do wniosku, że szkoda stracić wyszkolonego i doświadczonego pracownika i po kilku dniach powiadomiono mnie, że mogę zostać przyjęty do Straży Pożarnej w Kłodzku. Z propozycji tej nie skorzystałem i tak skończyła się moja praca w Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej, podczas której poznałem wielu wspaniałych Kolegów Strażaków. Miałem tu też wielu przyjaciół i znajomych, więc szkoda było mi wyjeżdżać. Wróciłem jednak do centralnej Polski w swoje rodzinne strony, do żony i rodziny.

        Tak, jak wspominałem wcześniej, przechowywałem zdjęty ze ściany Krzyż przez ponad 60 lat. Życie i różne koleje losu uniemożliwiły mi wcześniejsze spełnienie marzenia by wrócił na należne mu miejsce.; aż do dziś.

        Dzisiaj, dzięki pomocy brata, w dniu tak uroczystym dla Was Szanowni Koledzy, mogę przekazać Wam ten oryginalny Krzyż, który został wyeksmitowany z pomieszczenia bystrzyckiej Straży Pożarnej, gdyż dla  Boga nie było w naszym kraju miejsca nie tylko w Straży. Dzisiaj wraca On do Waszego tak pięknie odnowionego obiektu, dzięki staraniom Władz Miasta, Pani Burmistrz i Radnych. Jako jeden z pierwszych polskich strażaków, osadników i pierwszy komendant Straży Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej, składam Im podziękowanie za dbałość o ochronę zabytków, historii i tradycji.

        Wam Koledzy Druhowie zaś, życzę aby każdy Wasz wyjazd na akcję był szczęśliwy, bezwypadkowy i zakończony powodzeniem w walce z żywiołem.

        Szczęść Wam Boże w pracy i w życiu osobistym.

 

Józef Górniak

Pożegnanie Komendanta Strazy Pożarnej w Bystrzycy Kłodzkiej-2018

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 07 marca 2018 08:13

Data publikacji: 07 marca 2018 08:13

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Transmisje sesji
Sprawozdanie V kadencja
Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013