Stacja dializ w Kłodzku

16 marca 2015 14:57

Pierwsza w Kłodzku stacja dializ powstała na terenie Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kłodzku przy ulicy Szpitalnej. 16 marca br. rozpoczęła leczenie pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek. Ośrodek oferuje bezpłatne leczenie dla pacjentów z miasta i regionu.

W nowo wybudowanym budynku Centrum Dializ Fresenius (o powierzchni 538 m2) znajdują się 2 sale dializacyjne, w których zainstalowano nowoczesne aparaty do hemodializ (tzw. „sztuczne nerki”) oraz stację uzdatniania wody. Obecnie zainstalowanych jest 8 stanowisk dializacyjnych, jednak wraz ze wzrostem liczby pacjentów, będą działać też kolejne „sztuczne nerki”.

Nowy obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Całość inwestycji wyniosła około 2,5 mln zł.

Kłodzko wzbogaciło się o obiekt medyczny na najwyższym światowym poziomie.

Jednak wysoka jakość, zapewnione bezpieczeństwo i skuteczna terapia nie powodują żadnych kosztów dla pacjentów. Wszystkie ośrodki Freseniusa w Polsce działają wyłącznie na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, a więc leczenie odbywa się w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Każdy ubezpieczony pacjent może być leczony w ośrodku w Kłodzku.

W Kłodzku opiekę nad pacjentami prowadzić będzie 10-osobowy zespół pracowników stacji dializ pod kierownictwem nefrologa lek. med. Katarzyny Siewiery i pielęgniarki oddziałowej - Agaty Adaszyńskiej. Wszyscy członkowie personelu mają wieloletnie doświadczenie w pracy w ośrodku dializ i leczeniu nerkozastępczym. W najbliższym czasie będziemy rozwijać leczenie hemodializą w stacji dializ w Kłodzku, docelowo będzie mogło leczyć się u nas 96 pacjentów. – mówi dr  Siewiera. W przyszłości na pewno będziemy starali się uruchomić poradnię nefrologiczną oraz rozpocząć leczenie metodą dializy otrzewnowej. Stacja jest już do tego przygotowana.

Obecnie w Polsce działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów.

Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku znajduje się przy ul. Szpitalnej 1a, tel. 74 648 94 40.

Tagi: zoz kłodzko, stacja dializ, lecznictwo

Data utworzenia: 16 marca 2015 14:57

Data publikacji: 16 marca 2015 14:57