Święto Papieru i 50 urodziny Muzeum Papiernictwa

20 lipca 2018 13:10

WIELKIE PRZYJĘCIE URODZINOWE

50 LAT MUZEUM PAPIERNICTWA

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju w dniach 28-29 lipca 2018 r. organizuje „Święto Papieru” (już po raz osiemnasty). Jest to największy w Polsce festyn rodzinny poświęcony upowszechnianiu wiedzy o papierze, jego historii, znaczeniu dla rozwoju cywilizacji oraz roli we współczesnym świecie.  Organizowane jest corocznie od 2001 roku w ostatni weekend lipca. Założeniem Święta Papieru jest zapewnienie odwiedzającym czynnego, bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach. Układ stanowisk pomyślany został tak, aby odwiedzający rozpoczęli indywidualną ścieżkę edukacyjną od poznania materiałów i surowców papierniczych, następnie przeszli drogę wytwarzania papieru, badania jego cech i właściwości, barwienia historycznymi metodami oraz poznali techniki druku.

Festyn urozmaicają liczne konkursy, z których największym powodzeniem cieszy się  tzw. trójbój papierowy o nagrodę Prezesa firmy Mondi Świecie S.A. Jedną z jego konkurencji jest podnoszenie papierowej sztangi, której waga wynosi ok. 20 kg. Co roku organizowany jest również konkurs wiedzy o dusznickim młynie papierniczym o nagrodę Dyrektora Muzeum Papiernictwa oraz na najciekawszą pamiątkę regionalną zaprezentowaną podczas Święta Papieru pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności i mediów. Co roku odwiedza nas ok. 8-10 tys. zwiedzających.

XVIII Święto Papieru będzie wielkim przyjęciem urodzinowym na cześć Muzeum Papiernictwa (w końcu 50. urodziny ma się tylko raz w życiu!). W programie m.in. otwarcie dwóch jubileuszowych wystaw: „50 lat Muzeum Papiernictwa. 1968-2018” oraz „Sztuka papieru ze zbiorów Muzeum Papiernictwa”. Na pierwszej z nich zaprezentowane zostaną wybrane muzealia, o które Muzeum Papiernictwa powiększyło swoje zbiory w ostatnich latach m.in: papiery ręcznie czerpane ze znakami wodnymi,  papiery maszynowe, ekslibrisy, dokumenty identyfikacyjne (m.in.: XIX-wieczne paszporty europejskie), najciekawsze obiekty z kolekcji numizmatycznej etc. Na ekspozycji nie zbraknie także współczesnych produktów wykonanych z papieru czerpanego. Całość  uzupełni „Papierowa Aleja Gwiazd”, czyli kolekcja odcisków dłoni znanych osobistości, które odwiedziły dusznickie muzeum i zgodziły się odbić swoją dłoń w masie papierowej. Wśród gości było wielu polityków, artystów i ludzi świata show-biznesu. Wydarzenie zostało objęte patronatem Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018.

W ubiegłym roku w Muzeum Papiernictwa powstała pierwsza w Polsce galeria dedykowana wystawom z zakresu tzw. sztuki papieru. Ta gałąź sztuki współczesnej sięga korzeniami początku XX wieku i związana jest z prekursorami kubizmu, Pablem Picassem i Georges’em Brakiem. W swojej twórczości obaj malarze łączyli skrawki tapet oraz tkanin z pracami malarskimi, uzyskując w ten sposób kolaże. Z tego typu działań w latach 60. XX wieku wyodrębniła się nowa dziedzina sztuki – sztuka papieru, dla której papier stał się tworzywem, a nie tylko podłożem dla obrazów, grafik czy dzieł literackich. Muzeum Papiernictwa od ponad 20 lat gromadzi obiekty, do wykonania których artyści używają pulpy papierniczej, makulatury lub włókien roślinnych. Jubileusz 50-lecia jest doskonałą okazją do ich zaprezentowania. Ekspozycja została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wspieranie działań muzealnych. Wkład własny zapewnił Samorząd Województwa Dolnośląskiego.

W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się  koncert „Wolnej Grupy Bukowina”, jednego z najbardziej znanych zespołów z kręgu piosenki poetyckiej i turystycznej.

XVIII Święto Papieru odbywa się w ramach Jubileuszu 50-lecia Muzeum Papiernictwa. Przedsięwzięcie objęte zostało patronatem honorowym: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dra hab. Piotra Glińskiego, Marszałka Województwa Dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego, Polskiej Organizacji Turystycznej oraz Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Wstęp wolny!

Marta Nowicka