Szkolenie ITC dla firm i samorządów

29 październikaa 2014 13:16

Czy można jednocześnie sprawić, by gminy i firmy wprowadzały innowacyjne rozwiązania i ograniczały koszty funkcjonowania urzędu?  Na to m.in. pytania odpowiadali uczestnicy warsztatów z cyklu "Samorządy przyszłości - o nowych technologiach ICT w instytucjach publicznych", które odbyły się w Starostwie Powiatowym w Kłodzku. Na spotkaniu zorganizowanym przez Dolnośląskich Pracodawców i firmę Microsoft  obecny był starosta kłodzki, Maciej Awiżeń, który opowiedział o realizowanych przez urząd planach cyfryzacji i wzrostu jakości usług urzędu w stosunku do obywateli.  - Poprawiamy swoje kompetencje ICT i usprawniamy obsługę mieszkańców w ramach projektu „Budowa innowacyjnych e-usług świadczonych przez jednostki samorządu terytorialnego i obszaru powiatu kłodzkiego” - mówił starosta.

Istnieje wyraźna dysproporcja w wykorzystaniu e-usług między przedsiębiorstwami a obywatelami.
- Tylko w 2012 roku z e-administracji korzystało ponad 90% przedsiębiorstw, zatrudniających 10 lub więcej osób, a tylko 48% obywateli. Tylko 16% obywateli wysyłało przez Internet wypełnione formularze – przy średniej unijnej sięgającej blisko 30%  - mówił podczas wykładu - Marcin Kowalski, wiceprezes Dolnośląskich Pracodawców.

Dlaczego firmy MŚP inwestują w IT - o tym mówił przedstawiciel firmy Microsoft. - Bezpieczeństwo, relacje z klientami, mobilność i efektywny wzrost potencjału firmy - to cztery główne powody inwestowania w technologie IT. Oferta Microsoft odpowiada na wszystkie te potrzeby  - wyjaśniał.

Wiceprezes DP wskazywał, że zakres wykorzystania nowych technologii w samorządach może być bardzo szeroki. Najczęściej samorządy koncentrują się na nowych rozwiązaniach w zakresie systemów zarządzania ruchem, komunikacją publiczną, inteligentnego opomiarowania (wykorzystanie energii)

Podczas dyskusji uczestnicy podkreślali, że aby efektywnie wdrożyć narzędzia informatyczne, trzeba zmienić nawyki i świadomość  pracowników dotyczące usług on-line dostępnych dla mieszkańców przez Internet. Rozwiązania te mogą wydatnie usprawniać zarządzanie i podnosić komfort życia mieszkańców.

Tagi: e-usługi, nowoczesne technologie

Szkolenie ITC