Sztandar Powiatu Kłodzkiego

18 sierpnia 2014 09:46

W wambierzyckiej bazylice 15 sierpnia 2014 roku, w 5 rocznicę ustanowienia Patronki Ziemi Kłodzkiej, Powiat Kłodzki uroczyście otrzymał swój sztandar. Sztandar, w całości sfinansowany ze zbiórki publicznej, ma na awersie herb powiatu Kłodzkiego i napis „Pro Bono Civium Terrae Glacensis” (z łac. dla dobra Obywateli Ziemi Kłodzkiej), a na rewersie Orła Białego - godło Rzeczypospolitej.

Uroczystości w 34 rocznicę koronacji figurki Matki Boskiej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej rozpoczęły się mszą świętą z okazji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prowadzoną przez bp. Adama Bałabucha.

Licznie przybyłych mieszkańców, pielgrzymów i gości powitał w Wambierzycach proboszcz parafii o. Albert Krzywański.

Wśród gości, obok władz Powiatu i gmin powiatu, byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych z Powiatem Kłodzkim samorządów – powiatu limanowskiego i okręgu stryjskiego na Ukrainie.

Idea ustanowienia sztandaru dla Powiatu Kłodzkiego pojawiła się pod koniec 2013 roku. Po podjęciu przez Radę Powiatu stosownej uchwały, powołane zostały: Komitet Honorowy, któremu przewodniczył JE bp. Ignacy Dec oraz Komitet Społeczny, na czele którego stanęli Krzysztof Baldy i Kazimierz Drożdż.

Dzięki zbiórce publicznej na rzecz ufundowania sztandaru zebrano kwotę ponad 15 tys. zł.

Podczas uroczystości nadania sztandaru, ks. bp. Adam Bałabuch poświęcił weksylium, Krzysztof Baldy, jako przewodniczący Komitetu Społecznego, przekazał sztandar staroście Maciejowi Awiżeniowi, który dokonał jego prezentacji, a następnie wręczył go pocztowi sztandarowemu, którego chorążym był Przewodniczący RPK Dariusz Kłonowski, a przybocznymi – wiceprzewodniczące RPK – Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk i Renata Wolan-Niemczyk.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewniły zespoły Cantus z Wambierzyc i Orkiestra Górnicza z Nowej Rudy.

Na co dzień sztandar będzie prezentowany w gablocie przy Sali Obrad RPK w kłodzkim starostwie, a podczas państwowych uroczystości będzie godnie reprezentował samorząd powiatowy, jako symbol wspólnoty mieszkańców i lokalnego patriotyzmu.

Tagi: sztandar, weksylium, wambierzyce, patronka ziemi kłodzkiej, uroczystość, nadanie

Data utworzenia: 18 sierpnia 2014 09:46

Data publikacji: 18 sierpnia 2014 09:46