Węgiel koksujący z Nowej Rudy szansą dla całego regionu

03 lipca 2014 15:46

Plany otwarcia kopalni węgla koksującego w Nowej Rudzie, która zapewniłaby ponad 2000 miejsc pracy, wspierają zarówno władze Powiatu Kłodzkiego, jak i Miasta Nowa Ruda oraz Gminy Nowa Ruda. Do zainteresowania okolicami Nowej Rudy nakłonił australijskiego inwestora wicestarosta kłodzki Adam Łącki. Już teraz na etapie badawczym, spółka zatrudnia pracowników z terenu powiatu oraz współpracuje z lokalnymi firmami. Andrzej Zibrow, przedstawiciel inwestora, zapewniał na konferencji prasowej w starostwie kłodzkim, że prace zmierzające rozpoczęcia zasadniczej części inwestycji są bardzo zaawansowane. Prowadzone są badania pobranych próbek, a ich wyniki są bardzo zachęcające - okazuje się, że pokłady węgla koksującego są w rejonie Nowej Rudy bogatsze niż przypuszczano.

Dlatego Coal Holding chce rozszerzyć koncesję badawczą, aby wykonać kolejne dwa otwory. W realizacji projektu inwestor korzysta ze wsparcia najlepszych placówek-badawczo rozwojowych, jak Polski Instytut Górnictwa i KGHM Cuprum. Prace badawcze objęte są także audytem zewnętrznym, który prowadzi firma z Manchesteru, co podnosi wiarygodność ich wyników i da pewność, co do możliwości wydobywczych. Prace badawcze uwzględniają także pełen cykl wegetacyjny, tak aby przyszła inwestycja była jak najmniej niekorzystna dla środowiska naturalnego. Firma szacuje także możliwości przerobu węgla w pobliskich koksowniach w Polsce i Czechach, jak i jego eksportu do takich intensywnie rozwijających się krajów, jak Indie. Zaraz po zakończeniu prac badawczych, spółka wystąpi o koncesję na wydobycie węgla, co ostatecznie umożliwi budowę kopalni.

Tagi: nowa ruda, węgiel koksujący, coal holding, kopalnia

Konferencja prasowa ws. kopalnii w Nowej Rudzie

Data utworzenia: 03 lipca 2014 15:46