Wernisaż wystawy i konferencja w ramach projektu "Bliżej natury, bliżej kultury"

20 kwietnia 2017 13:20

Wernisaż inaugurujący polsko-czeską wystawę zrealizowaną w ramach wspólnego polsko-czeskiego projektu „Bliżej natury, bliżej kultury” miał miejsce 19 kwietnia br., na rynku w Nachodzie. Polsko-czeski projekt realizowany jest przez Powiat Kłodzki oraz czeskie stowarzyszenie Branka i koncentruje się na promocji kłodzkiego pogranicza jako obszaru o wspólnej polsko-czeskiej ofercie turystycznej. Jego celem jest wydłużenie pobytów turystycznych na pograniczu oraz zwiększenie przepływu turystów przez granicę w celu odwiedzeniu atrakcji turystycznych i kulturowych w sąsiednim kraju.

Plenerowa wystawa fotografii prezentuje wybrane atrakcje kulturowe i przyrodnicze pogranicza kłodzkiego, także pod kątem aktywnego spędzania czasu, uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, uprawiania sportu, turystyki tematycznej. Wystawa składa się z 40 tablic – 24 partnera polskiego i 16 partnera czeskiego, zawierających zdjęcia z opisem atrakcji lub oferty turystycznej. Poza tym na tablicach znajduje się opis regionu Pogranicza Kłodzkiego i Ziemi Kłodzkiej oraz mapa wraz z opisem projektu. W ramach projektu wystawa zostanie zaprezentowana w 5 miejscach po stronie polskiej oraz 4 miejscach po stronie czeskiej w przestrzeni publicznej, w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców, ale także przez turystów oraz osoby przybywające w celach biznesowych. Wspólna oferta została ponadto zaprezentowana w trójjęzycznym folderze promocyjnym, którego premiera miała również miejsce na nachodzkim wernisażu.

Pierwsza prezentacja wystawy została połączona z kolejnym działaniem zaplanowanym w ramach projektu - konferencją  „Lato 2017 na Pograniczu Kłodzkim”. Konferencja została zorganizowana w pięknych salach pobliskiego Teatru Miejskiego dr Josefa Čížka w Nachodzie. W trakcie konferencji zostały zaprezentowane nowości turystyczne przygotowane dla polskich i czeskich turystów po obu stronach granicy w nadchodzącym sezonie 2017.

Miłym wydarzeniem towarzyszącym wystawie oraz konferencji było świętowanie Jubileuszu 20-lecia działalności naszego czeskiego partnera Stowarzyszenia Branka.

W najbliższym czasie wspólna polsko-czeska oferta turystyczna pogranicza kłodzkiego będzie prezentowana na wspólnym polsko-czeskim stoisku na targach turystycznych w Opolu (Międzynarodowe Targi Turystyki „W Stronę Słońca” – maj 2017) i Chorzowie („Atrakcje Regionów” Targi Turystyki Weekendowej – czerwiec 2017).  Ponadto po stronie polskiej wystawa będzie prezentowana na wrocławskim rynku, ulicy Piotrkowskiej w Łodzi oraz w Poznaniu. Po stronie czeskiej  kolejnymi  miejscami prezentacji wystawy będzie Skalne miasto w Ardspachu, park pałacowy w Ratiborzicach oraz Praga.

Zdjęcia polskich i czeskich autorów będą prezentowały szerokie spektrum atrakcji przyrodniczych, kulturowych i turystycznych pogranicza kłodzkiego, które mają zainteresować różnymi formami spędzania wolnego czasu- turystyka aktywa, turystyka kulturowa, pobytami uzdrowiskowymi oraz ofertami dla rodzin z dziećmi.

Opracowała

Marlena Korczyńska