Zabytek Zadbany 2017 – prestiżowe wyróżnienie dla Powiatu

21 kwietnia 2017 15:31

19 kwietnia w bydgoskiej Operze NOVA odbyła się gala z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, podczas której wręczono nagrody w ogólnopolskim konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  oraz Generalnego Konserwatora Zabytków -  „Zabytek Zadbany 2017”. Spośród zgłoszonych 94 zabytkowych obiektów, które poddano renowacji,  wybrano 17 finalistów, w tym odnowiony budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kłodzku, za który Powiat Kłodzki otrzymał wyróżnienie. Uroczystość wręczenia nagród transmitowana była na żywo przez TVP Kultura, a nagrodę w imieniu Powiatu odebrała wicestarosta Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk.

Renowacja dawnego kolegium jezuickiego w Kłodzku, obecnie LO im. B. Chrobrego, zgłoszona była w kategorii Utrwalanie Wartości Zabytkowej Pojedynczego Obiektu, w której konkurowała z 41 innymi obiektami.

W  finale w tej kategorii oprócz Kłodzka znalazły się – Kaplica zamkowa św. Tomasza Becketa w Raciborzu (woj. śląskie), Pałac w Rogalinie (woj. wielkopolskie) oraz zwycięzca – Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku (woj. pomorskie).

Powiat otrzymał wyróżnienie za prace konserwatorsko-restauratorskie przeprowadzone z wyeksponowaniem walorów historycznych budynku wpisującego się harmonijnie w zespół staromiejski.

„Zabytek Zadbany” to odbywający się od 1975 roku konkurs skierowany do właścicieli, posiadaczy i zarządców zabytkowych obiektów wpisanych do rejestru zabytków, którego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a od 2011 roku procedurę konkursową realizuje Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Laureaci 2017:
a) Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu – Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku (woj. pomorskie)
b) Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe) – Zespół pałacowo-parkowy w Dobrzycy (woj. wielkopolskie)
c) Adaptacja obiektów zabytkowych – Skrzydło zamku książęcego, obecnie Centrum Konferencyjne ZAMEK w Szczecinku (woj. zachodniopomorskie)
d) Architektura i budownictwo drewniane – Czworak (nazywany wytwórnią fajek)  w Zborowskiem (woj. śląskie)
e) Architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne – Dworzec kolejowy Wieliczka Park (woj. małopolskie)
f) Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem – Kaplica Trójcy Świętej na zamku w Lublinie

fot. z uroczystości w Bydgoszczy dzięki uprzejmości Narodowego Instytutu Dziedzictwa

Tagi: nagroda, zabytek, zabytek zadbany

Zabytek Zadbany 2017

Data utworzenia: 21 kwietnia 2017 15:31