Jesteś tutaj:

artykuł

ZIEMIA KŁODZKA W OPISACH JOSEPHA KÖGLERA

15 kwietnia 2019 12:24

Ks. Joseph Kögler uznawany jest za jednego z najwybitniejszych historiografów ziemi kłodzkiej. Ponad 200 lat temu, w oparciu o oryginalne źródła, podjął się opracowania kronik miast, wsi i parafii wspomnianego terenu.

 

 Małgorzata Kanecka - Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, przywitała zgromadzonych gości w imieniu starosty kłodzkiego.

Duża część tych opisów pozostała w rękopisach, część wydrukowało wydawnictwo Franza Augusta Pompejusa (XIX w.). Dzisiaj poszczególne kroniki dostępne są głównie dzięki współczesnemu wydawnictwu dra Dietera Pohla (XX/XXI w.). Tam też, w drugim tomie, znajduje się tekst poświęcony historii Dusznik. Dotychczas nie doczekał się on przekładu na język polski. Jego opracowaniem zajął się dr hab. Grzegorz Kowal, a efekty opublikowane zostały w XII tomie „Rocznika Muzeum Papiernictwa”. Materiał spotkał się ze sporym zainteresowaniem, co skłoniło dusznickie Muzeum do zorganizowania w dniu 9 kwietnia seminarium poświęconego Josephowi Köglerowi.


W sesji referatowej prof. dr hab. Marek Cetwiński odpowiadał na pytanie „Czy badania historiografii są nam potrzebne?”; Krystyna Oniszczuk-Awiżeń zaprezentowała spuściznę Köglera; prof. dr hab. Bogusław Czechowicz nakreślił tło kulturowe czasów kronikarza zestawiając „wielkie ideały epoki” z „codziennością prowincjonalnego księdza”; dr hab. Grzegorz Kowal opowiedział o uwarunkowaniach przekładu tekstu na język polski, a dr hab. Maciej Szymczyk przedstawił Köglera opisanie Dusznik, w tym młyna papierniczego. Część referatową zamknęła dyskusja.

Podczas seminarium zaprezentowane zostały pamiątki związane z Josephem Köglerem, udostępnione przez miłośnika lokalnej historii Dariusza Giemzę oraz proboszcza parafii w Ołdrzychowicach Kłodzkich ks. Stefana Łobodzińskiego.

Zdumiewa dziś bogactwo kronikarskiego dorobku Köglera, który swoją pasją zajmował się przecież jedynie w chwilach wolnych od duszpasterskiej posługi. Jednocześnie lektura jego dzieł zaskakuje szczegółowością i skrupulatnością zapisów.

Dzięki nim wiedza o dziejach kłodzkiego mikroregionu mogła zostać znacznie poszerzona. Popularyzacji postaci autora oraz właśnie tej wiedzy, której jego dorobek nam dostarcza, publikacja w „Roczniku” oraz seminarium zorganizowane przez Muzeum Papiernictwa miały służyć.

Muzealne spotkanie z Köglerem zostało dofinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach starań o wpisanie młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Patronat honorowy nad seminarium objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz starosta kłodzki Maciej Awiżeń, którego na seminarium reprezentowała Małgorzata Kanecka - Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 15 kwietnia 2019 12:24

Data publikacji: 15 kwietnia 2019 12:24

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013