ZIEMIA KŁODZKA W OPISACH JOSEPHA KÖGLERA

15 kwietnia 2019 12:24

Ks. Joseph Kögler uznawany jest za jednego z najwybitniejszych historiografów ziemi kłodzkiej. Ponad 200 lat temu, w oparciu o oryginalne źródła, podjął się opracowania kronik miast, wsi i parafii wspomnianego terenu.

Małgorzata Kanecka - Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, przywitała zgromadzonych gości w imieniu starosty kłodzkiego.

Duża część tych opisów pozostała w rękopisach, część wydrukowało wydawnictwo Franza Augusta Pompejusa (XIX w.). Dzisiaj poszczególne kroniki dostępne są głównie dzięki współczesnemu wydawnictwu dra Dietera Pohla (XX/XXI w.). Tam też, w drugim tomie, znajduje się tekst poświęcony historii Dusznik. Dotychczas nie doczekał się on przekładu na język polski. Jego opracowaniem zajął się dr hab. Grzegorz Kowal, a efekty opublikowane zostały w XII tomie „Rocznika Muzeum Papiernictwa”. Materiał spotkał się ze sporym zainteresowaniem, co skłoniło dusznickie Muzeum do zorganizowania w dniu 9 kwietnia seminarium poświęconego Josephowi Köglerowi.

W sesji referatowej prof. dr hab. Marek Cetwiński odpowiadał na pytanie „Czy badania historiografii są nam potrzebne?”; Krystyna Oniszczuk-Awiżeń zaprezentowała spuściznę Köglera; prof. dr hab. Bogusław Czechowicz nakreślił tło kulturowe czasów kronikarza zestawiając „wielkie ideały epoki” z „codziennością prowincjonalnego księdza”; dr hab. Grzegorz Kowal opowiedział o uwarunkowaniach przekładu tekstu na język polski, a dr hab. Maciej Szymczyk przedstawił Köglera opisanie Dusznik, w tym młyna papierniczego. Część referatową zamknęła dyskusja.

Podczas seminarium zaprezentowane zostały pamiątki związane z Josephem Köglerem, udostępnione przez miłośnika lokalnej historii Dariusza Giemzę oraz proboszcza parafii w Ołdrzychowicach Kłodzkich ks. Stefana Łobodzińskiego.

Zdumiewa dziś bogactwo kronikarskiego dorobku Köglera, który swoją pasją zajmował się przecież jedynie w chwilach wolnych od duszpasterskiej posługi. Jednocześnie lektura jego dzieł zaskakuje szczegółowością i skrupulatnością zapisów.

Dzięki nim wiedza o dziejach kłodzkiego mikroregionu mogła zostać znacznie poszerzona. Popularyzacji postaci autora oraz właśnie tej wiedzy, której jego dorobek nam dostarcza, publikacja w „Roczniku” oraz seminarium zorganizowane przez Muzeum Papiernictwa miały służyć.

Muzealne spotkanie z Köglerem zostało dofinansowane z budżetu Województwa Dolnośląskiego w ramach starań o wpisanie młyna papierniczego w Dusznikach-Zdroju na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Patronat honorowy nad seminarium objęli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski oraz starosta kłodzki Maciej Awiżeń, którego na seminarium reprezentowała Małgorzata Kanecka - Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego.

Data utworzenia: 15 kwietnia 2019 12:24

Data publikacji: 15 kwietnia 2019 12:24