Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Kłodzku coraz bliżej

22 październikaa 2015 12:57

W ciągu najbliższych kilku lat planowane jest stworzenie w Kłodzku Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. List intencyjny w tej sprawie 22 października br. w Kłodzku podpisali: Piotr Ciżkowicz - członek Zarządu PKP S.A., Maciej Awiżeń - starosta kłodzki, Michał Piszko - burmistrz Kłodzka oraz Elżbieta Żytyńska - prezes PKS w Kłodzku S.A. Podpisany dokument zakłada budowę centrum komunikacyjnego, które ma integrować transport kolejowy, autobusowy i samochodowy. Uwzględniana jest również funkcja handlowa i usługowa.

Pierwsze plany utworzenia ZCK pojawiły się w 2014 r. PKP S.A., Powiat Kłodzki i PKS S.A. zobowiązały się wówczas do współpracy przy tworzeniu nowej przestrzeni komunikacyjnej w rejonie stacji kolejowej i dworca PKS w Kłodzku oraz do współpracy przy opracowaniu projektu zmiany zagospodarowania terenu. Teraz do tego grona dołączyła jeszcze Gmina Miejska Kłodzko.

- Zintegrowane Centrum Komunikacyjne w Kłodzku oznacza korzyści przede wszystkim dla lokalnej społeczności, która zyska lepsze połączenia z całym regionem oraz wyższą jakość usług transportowych – mówi Piotr Ciżkowicz, członek zarządu PKP S.A. - PKP S.A. bardzo często angażuje się w podobne inicjatywy. Nowoczesne centrum przesiadkowe funkcjonuje już m.in. przy nowym podziemnym dworcu Kraków Główny. Podobne inwestycje zamierzamy zrealizować również w Słupsku czy przy dworcu Warszawa Gdańska.

- Budowa w Kłodzku centrum komunikacyjnego z tak bogatą ofertą otworzy przed powiatem nowe perspektywy rozwoju, głównie ze względu na lepszą i łatwiejszą dostępność komunikacyjną naszych miast, z czego skorzystają i mieszkańcy, i turyści – podkreśla Maciej Awiżeń, starosta kłodzki. - Z drugiej strony jest to szansa ponownego uaktywnienia tego nieco zaniedbanego centrum stolicy powiatu i przywrócenia mu należnej roli reprezentacyjnej i społecznej, co będzie dodatkowym atutem promocyjnym dla regionu.

Planowane utworzenie centrum przesiadkowego doskonale współgra z planami PKP Polskich Linii Kolejowych, które już w przyszłym roku zamierzają rozpocząć modernizację stacji kolejowej Kłodzko Miasto.

Inwestycja związana z budową ZCK miałaby zostać zrealizowana w formule projektu deweloperskiego, który prowadzić będzie Xcity Investment – spółka deweloperska w Grupie PKP – oraz wyłoniony w postępowaniu zewnętrzny inwestor. Oba podmioty zajmą się opracowaniem finalnej koncepcji zagospodarowania nieruchomości pod ZCK. Xcity Investment zamierza wkrótce uruchomić postępowanie na wybór inwestora dla tego projektu.

Wstępny termin zakończenia inwestycji planowany jest na IV kwartał 2019 r.

Tagi: pkp, PKS, inwestycje, centrum przesiadkowe, zintegrowane centrum komunikacyjne, kłodzko

List intencyjny z PKP - 22.10.15

Data utworzenia: 22 październikaa 2015 12:57