Złoty medalista z kłodzkiego starostwa

06 listopadaa 2014 13:08

Podczas Mistrzostw Europy Haidong Gumdo w Paryżu, które odbyły się 24-25 października 2014, złoty medal w konkurencji „formy grupowe” wywalczył pracownik starostwa Tomasz Koptyra, mieszkaniec Starego Wielisławia. Polska reprezentowana była przez 31 osób kierowanych przez mistrza Mariusza Bila. W trakcie rywalizacji z prawie 500 zawodnikami z 18 krajów europejskich Polacy zdobyli 46 medali, w tym: 14 złotych, 17 srebrnych, 15 brązowych, co dało 3 miejsce w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Większość zawodników z naszego kraju pochodziła z Dolnego Śląska  (powiatu kłodzkiego, Wrocławia i Wołowa). Był to pierwszy start polskich adeptów Haidong Gumdo w mistrzostwach.

Sukces Polaków jest tym bardziej ważny, że sztuka walki Haidong Gumdo w naszym kraju rozwija się od czterech lat. Natomiast w innych krajach europejskich zawodnicy mają możliwość ćwiczenia już od 15 lat. Haidong Gumdo jest koreańską sztuką walki mieczem, która uczy precyzji i opanowania z jednoczesnym rozwojem fizycznym przy poszanowaniu wartości i szacunku dla innych osób. Zawody rozgrywane były w kilku konkurencjach, z podziałem na grupy wiekowe. Z reprezentacji Polski 4 osoby startowały w konkurencjach mistrzowskich, a pozostali uczestnicy rywalizowali w konkurencjach uczniowskich tzw. kolorowych pasów. Najmłodsza uczestniczka Zuzanna Zięba lat 6,5 zdobyła w dwóch konkurencjach zdobyła srebrny i brązowy medal. Podstawowe konkurencje polegają na prezentacji form (układów)indywidualnie i grupowo, precyzji w posługiwaniu się mieczem (poziome przecinanie papieru na którym zaznaczone są punktowane strefy, gaszenie świec poprzez dynamiczne cięcie i zatrzymanie miecza tak aby podmuch powietrza zgasił świece, trafianie w podrzuconą piłkę w taki sposób aby wpadła w wyznaczony obszar).

Na terenie Polski Haidong Gumdo naucza mistrz Mariusz Bil (3 dan) Główne dojang zlokalizowane są na Dolnym Śląsku w kotlinie kłodzkiej. W skład reprezentacji wchodzili mieszkańcy gminy wiejskiej Kłodzko (Szalejów, Wielisław, Ołdrzychowice, Jaszkowej), Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, Szczytnej oraz Wołowa, Wrocławia i Katowic.

Tagi: sztuka walki, mistrzostwa europy, haidong gumdo

Linki:

Haidong Gumdo w Paryżu