Centra Integracji Społecznej - kolejne spotkanie

24 lutego 2012 14:41

Kolejnym etapem działań Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA z Poznania oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Kłodzku zmierzającym do uruchomienia na terenie powiatu kłodzkiego konkretnych przedsięwzięć z zakresu ekonomii społecznej, było zorganizowane w dniu 22 lutego 2012 r. w ramach Partnerstwa  Lokalnego, spotkanie z zainteresowanymi przedstawicielami samorządów lokalnych, ośrodków opieki społecznej, organizacji  pozarządowych i  stowarzyszeń.

Celem kolejnej wizyty przedstawicieli Fundacji było zapoznanie  uczestniczących w spotkaniu z podstawami prawnymi oraz praktycznymi wskazówkami tworzenia centrów integracji społecznej. Podstawy prawne funkcjonowania centrów reguluje Ustawa o zatrudnieniu socjalnym z  2003 roku, zaś praktyczne wskazówki dotyczące uruchomienia  CIS poparte są wieloletnim doświadczeniem fundacji, która z dobrym skutkiem wspierała utworzenie tych podmiotów na terenie wielu miejscowości w całej Polsce.
Uczestników CIS rekrutują ośrodki pomocy społecznej w uzgodnieniu z powiatowym urzędem pracy i są to przede wszystkim  osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym.  Udział w zorganizowanych warsztatach zawodowych, w zajęciach aktywizacyjnych pod opieką doradców zawodowych i  specjalistów przez okres 12 miesięcy, pozwala takim osobom odbudować aktywna postawę na rynku pracy i zwiększyć  szanse na zatrudnienie.
Informacje przekazywane przez p. Dagmarę Szlandrowicz na spotkaniu, w którym uczestniczyło ponad dwadzieścia zainteresowanych osób, oparte są na konkretnych doświadczeniach i były ilustrowane materiałem filmowym z działalności CIS-ów na terenie województwa wielkopolskiego.
Na zakończenie spotkania  podsumowanego przez Wicestarostę  - Adama Łąckiego, zgłoszono wstępne deklaracje ze strony  uczestniczących w spotkaniu podmiotów z Gminy Szczytna, Gminy Kłodzko jak również  Stowarzyszenia Edukacja i Rozwój z Krosnowic.  Miejmy nadzieję, że efektem dalszych prac w tym zakresie będzie powstanie na terenie powiatu kłodzkiego centrów integracji społecznej, łagodzących trudną sytuację bezrobotnych i będących szansą dla wielu ludzi na zakończony sukcesem powrót na rynek pracy.
Następne spotkanie z przedstawicielami Fundacji BARKA dotyczyć będzie spraw związanych z założeniem  i praktycznym funkcjonowaniem na naszym terenie spółdzielni socjalnych.

Kierownik CAZ
Leszek Michalski

Tagi: cis, Centra Integracji Społecznej, pup, powiatowy urząd pracy, Fundacja BARKA

Drugie spotkanie_CIS_22.02.12