Zaproszenie do Bystrzycy Kłodzkiej

14 listopadaa 2012 14:26

Zapraszamy Państwa na spektakl teatralny inspirowany historią przesiedlenia mieszkańców Dolnego Śląska przybyłych na teren Ziemi Kłodzkiej z Tarnowicy Polnej i okolic (obecna Ukraina) oraz pieśniami z pogranicza polsko-ukraińskiego. „Pomnę, pomnę ...” to prezentacja kilkumiesięcznej pracy z młodzieżą Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz zespołami ludowymi „Waliszowianie” i Tarnawiczanki”, w ramach projektu artystyczno-badawczego „Małe Ojczyzny”.

„Pomnę, pomnę...”

Spektakle premierowe:

18 listopada 2012 r. godz. 18.00
Muzeum Filumenistyczne, Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka

25 listopada 2012 r. godz. 18.00
Teatr Pieśń Kozła, ul. Purkyniego 1, Wrocław

WSTĘP WOLNY

Reżyseria: Ilona Krawczyk

Dramaturgia: Georgina Biggs (Wielka Brytania)

Konsultacje: Gabriel Rodriguez Almagro (Hiszpania)

Występują: Paulina Kajdanowicz, Kacper Lech, Marcin Maziakowski, Aleksandra Mazur, Maciej Zaliński, Monika Odziemek, Marta Wizimirska, Marta Wołowiec, Helena Bajda, Czesława Grochowska, Danuta Koniuszek, Bronisława Maksylewicz, Janina Suchodolska, Dorota Szkwarek

Od czerwca 2012 r. międzynarodowa grupa aktorów (m.in. z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Kanady, Australii, USA, Grecji i Nowej Zelandii) prowadziła letnie warsztaty artystyczne, podczas których młodzież nie tylko rozwijała umiejętności aktorskie, ale również poszukiwała swojej tożsamości - własnego miejsca, talentu, historii, kultury. Odnajdywanie starych rodzinnych fotografii, spotkanie z zespołem ludowym, wywiady przeprowadzane z osobami urodzonymi przed wojną na Kresach Wschodnich – to wszystko stało się dla młodych ludzi inspiracją do  pracy artystycznej.

Równocześnie z przygotowaniami do spektaklu, w ramach „Małych Ojczyzn” realizowana była praca badawcza nad pieśniami pogranicza polsko-ukraińskiego oraz zwyczajami ludowymi, zachowanymi w pamięci mieszkańców mimo przesiedlenia do dnia dzisiejszego. Pieśni i tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie stały się prawdziwymi kamieniami pamięci, pomostem łączącym kolejne generacje z przodkami pozostałymi na Wschodzie.

Projekt „Małe Ojczyzny” został zrealizowany pod patronatem Teatru Pieśń Kozła, w ramach programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Arts Council w Wielkiej Brytanii.

Pomysłodawczynią oraz liderem artystycznym projektu jest Ilona Krawczyk, absolwentka podyplomowych studiów aktorskich MA in Acting, prowadzonych w Teatrze Pieśń Kozła we współpracy z Manchester Metropolitan University.

Tagi: ZSO Bystrzyca Kłodzka, spektakl, projekt, małe ojczyzny

Data utworzenia: 14 listopadaa 2012 14:26