Jesteś tutaj:

artykuł

Zasoby naturalne powiatu kłodzkiego

30 listopadaa 2012 14:52

Ponad 140 mln ton węgla znajduje się wciąż w złożach w okolicach Nowej Rudy. Na świecie produkcja węgla kamiennego koksującego rośnie (Polska jest jedynym krajem, w którym poziom wydobycia spada!) i bardzo często wykorzystuje się złoża wcześniej eksploatowane. W czasie tak dobrej koniunktury wznowienie wydobycia może być szansą na rozwój regionu oraz zmniejszenie bezrobocia. Podczas współorganizowanego przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku i KGHM Polska Miedź S.A. forum pt. „Szanse inwestycyjne eksploatacji zasobów naturalnych ziemi kłodzkiej” specjaliści i samorządowcy dyskutowali o możliwościach wykorzystania nie tylko złóż węgla, ale także innych kopalin i wód termalnych.

Celem spotkania było przede wszystkim określenie technologicznych, ekonomicznych, prawnych i środowiskowych uwarunkowań oraz możliwości korzystania z zasobów naturalnych w powiecie. Prof. Stanisław Speczik (geolog, były prezes KGHM, obecnie prezes MCC) w swoim wystąpieniu podkreślił, że w ciągu kilku najbliższych lat jest duża szansa, aby górnictwo w naszym regionie, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych dostępnych metod, znowu zaistniało.

Zasoby złóż węgla w powiecie kłodzkim oraz ich jakość były z kolei tematem wystąpienia dra Adama Ihnatowicza z wrocławskiego oddziału Państwowego Instytutu Geologicznego. Oczywiście eksploatacja związana jest ze zbudowaniem na nowo infrastruktury zakładów górniczych, ale przy tak dużych w dalszym  ciągu złożach (369 mln ton w całym Dolnośląskim Zagłębiu Węglowym, z czego105 mln w okolicach Nowej Rudy) jest to z pewnością argument do zainteresowania tematem potencjalnych inwestorów. Podobnie jak dostępność wód termalnych w rejonie uzdrowisk i możliwości zagospodarowania, które zostały omówione przez geologa powiatowego Piotra Wojtkowskiego. Aprobatę dla podejmowanych przez władze Powiatu działań wyraził Edward Śledź – przewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce region noworudzko-wałbrzyski, wskazując jednocześnie kolejny istotny potencjał naszego terenu, czyli doświadczenie zawodowe dawnych pracowników kopalni, którzy tu mieszkają i mogą służyć pomocą.

Powiat, przy wsparciu Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej i Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Glacensis planuje stworzyć obszerną bazę informacyjną dla inwestorów, aby zaprezentować wszystkie nasze bogactwa naturalne – mówi wicestarosta Adam Łącki. – Ich wykorzystanie, przy zachowaniu turystyczno-uzdrowiskowego charakteru Ziemi Kłodzkiej, wpłynie korzystnie na rozwój całego powiatu, a mieszkańcom zapewni nowe miejsca pracy. Dlatego cały czas musimy wspólnie angażować się w prorozwojowe działania, choć ich efekty będą widoczne być może dopiero w przyszłości.

Forum objął patronatem honorowym Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec. Sponsorem był KGHM Polska Miedź S.A.

Tagi: forum, inwestycje

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 30 listopadaa 2012 14:52

Data publikacji: 30 listopadaa 2012 14:52

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013