Jesteś tutaj:

artykuł

40 lat ZPAS

16 majaa 2013 07:52

W Zamku Książ 11 maja br. odbyła się uroczystość 40-lecia firmy ZPAS - jednego z czołowych w Europie producentów teletechnicznych zabezpieczenia nowoczesnych systemów telekomunikacyjnych, informatycznych i energetycznych. W uroczystości uczestniczył wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Powiat Kłodzki reprezentowali starosta Maciej Awiżeń oraz radny powiatowy Paweł Marciniak.

Historia firmy sięga 1973 roku. Wówczas funkcjonowała ona pod nazwą Zakład Doświadczalny Wrocławskiego Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych i produkowała różnego rodzaju szafy i obudowy przemysłowe. Później zakład wszedł w skład Centrum Naukowo-Produkcyjnego Automatyki Energetycznej a w 1989 roku rozpoczęto proces tworzenia spółki akcyjnej, który zakończył się w 1991 roku.

- W roku 1992 rozpoczynaliśmy nowy rozdział w naszej historii. Prywatyzacja firmy nie była łatwa. Trzykrotnie odbyły się referenda i dopiero trzecie było zdecydowanie na tak. Byłem pewien, że ludzie zaufali głównie kierownictwu firmy a nie przekonaniu, które ja miałem, że prywatne jest lepsze od państwowego. Czułem i do dzisiaj czuję odpowiedzialność za tę decyzję - mówił Piotr Baranowski, prezes ZPAS S.A.

W uroczystości wzięło udział około 500 osób w tym pracownicy firmy oraz zaproszeni goście. Wśród nich znalazł się wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, który wręczył z okazji jubileuszu państwowe, honorowe odznaki Zasłużony Dla Energetyki. Otrzymali je Barbara Czyszewicz, Piotr Baranowski, Artur Jarecki, Marian Żeliszewski, Witold Gaik i Lech Pawłowski.

- Przyjechałem tu po to by się uczyć od tych, którym się udało, którzy czterdzieści lat temu oraz gdy zmienialiśmy systemy, zaryzykowali, zawierzyli swoje kompetencje w racjonalność, podjęli wiele niełatwych decyzji. Odnaleźli się w coraz bardziej globalizującej się, umiędzynarodowionej, internacjonalistycznej, nie tylko polskiej gospodarce ale także środkowoeuropejskiej. Firma ma nie tylko rosnące obroty ale też istotne zatrudnienie. Życzę ZPAS-owi aby szybko przeszedł z tych pięciuset etatów na ponad tysiąc - mówił Janusz Piechociński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki.

Obecna była także wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn Klik oraz poseł ziemi kłodzkiej Monika Wielichowska.

- Obiecałam, że powiem dwa słowa o wizycie pana Wicepremiera i pani Wiceminister Gospodarki tutaj w Zamku Książ ale nie tylko. Jest to pierwsza wizyta pana Wicepremiera na Dolnym Śląsku zatem ogromnie się cieszę, że akurat wybrał tę galę a potem wizytę w naszej Nowej Rudzie, gdzie odbędzie się spotkanie z samorządowcami, porozmawiamy o naszych problemach gospodarczych i strefie ekonomicznej - mówiła Monika Wielchowska, poseł na sejm RP.

Uroczystość obfitowała także w inne wyróżnienia, nagrody i gratulacje. Prezes Piotr Baranowski otrzymał z rąk Burmistrza Nowej Rudy tytuł Zasłużony Dla Miasta Nowa Ruda, a z rąk Wójta gminy Nowa Ruda tytuł Przyjaciela Gminy. Prezes natomiast odznaczył złotymi odznakami ZPAS swoich zasłużonych pracowników. Otrzymali je Piotr Smaga, Stanisław Zabrzewski i Ryszard Lewkowicz. Specjalne wyróżnienia wręczono także osobom, które pracują w zakładzie od czasów jego powstania, czyli od 40 lat. Muzycznie galę zakończył Ryszard Rynkowski.

(info: Kamil Guzara)

Tagi: jubileusz, ZPAS, gala

40-lecie ZPAS

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 16 majaa 2013 07:52

Data publikacji: 16 majaa 2013 07:52

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Kalendarium

Brak wydarzeń.

Pełne kalendarium

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013