Jesteś tutaj:

artykuł

Barka w kłodzkim starostwie

24 czerwca 2013 08:08

W dniu 12 czerwca br.  w gościnnej sali rajców powiatowych kłodzkiego starostwa odbyło się kolejne robocze spotkanie z Fundacją Pomocy Wzajemnej „Barka”. Zanim jednak o samym spotkaniu, warto przybliżyć czytelnikom  samą fundację i sprawy, którymi się zajmuje. Ta organizacja pozarządowa została założona w roku 1989 przez Marię Garwolińską i  działa  z dużym powodzeniem na terenie całego kraju w obszarze zaniedbanych grup społecznych. Najkrócej mówiąc walczy z tzw. wykluczeniem społecznym.

Programy realizowane przez fundację:

  • wspólnoty,
  • socjalno-edukacyjny,
  • pozyskiwania i tworzenia nowych miejsc pracy dla osób długotrwale bezrobotnych,
  • taniego budownictwa socjalnego.

Obecni na spotkaniu, Pani Barbara Sadowska i jej mąż, Pan Tomasz Sadowski, szefujący od wielu lat  fundacji, tworzą środowiska i struktury społeczne, w których „zapomniani oraz niechciani” członkowie społeczeństwa  mają  szansę rozwoju osobistego i społecznego - mówił Krzysztof Bolisęga, dyrektor kłodzkiego PUP, głównego organizatora tej konferencji. Następnie dodał, że dzisiejsza narada jest poświęcona przede wszystkim możliwościom i różnorakim aspektom wspomagania działalności podmiotów ekonomii społecznej prowadzących w naszym powiecie Centra Integracji Społecznej i Spółdzielnie Socjalne. To główny temat spotkania.

PUP w Kłodzku prowadzi bieżącą współpracę w tym zakresie, wspomagając swoimi działaniami m.in. CIS z Bystrzycy Kłodzkiej, CIS UG Kłodzko oraz  CIS prowadzony przez Stowarzyszenie Edukacja i Rozwój. Natomiast dla nas wszystkich jest ważna nie tylko wymiana doświadczeń i pozyskiwanie partnerów w tym działaniu, ale szukanie kolejnych możliwości udzielania wsparcie dla osób, które zostały dotknięte bezrobociem, a w konsekwencji wykluczeniem społecznym, przy pomocy różnych partnerów i form działania. Spotkanie z Fundacją Barka służy właśnie takiemu celowi.

W konferencji wzięli udział wspomniani powyżej partnerzy kłodzkiego urzędu pracy, przedstawiciele urzędów gmin, jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych z powiatu kłodzkiego i nie tylko. Wśród gości obecny był Pan Zbigniew Zalewski reprezentujący stowarzyszenie  na rzecz Aktywności Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Ziemi Leszczyńskiej PRO-ACTIV, który podzielił się wieloma cennymi uwagami  na temat możliwości wspierania CIS-ów i ich działalności na rzecz aktywizacji osób bezrobotnych oraz ich powrotu na rynek pracy  jako pełnowartościowych pracowników. W tym miejscu warto odnotować fakt, że Pro Activ prowadzi CIS w Radzyniu, dlatego też doświadczenia „przywiezione” z innego  lokalnego rynku pracy były dla zgromadzonych słuchaczy szczególnie cenne.

Uczestnicy tego wydarzenia, komentując to, co się wydarzyło przez te kilka godzin rozmów w kłodzkim starostwie, podkreślili gotowość do kolejnych  spotkań dotyczących  jednego z najważniejszych tematów nie tylko w naszym powiecie, jakim są formy wspierania i wzajemnej współpracy organizacji i instytucji zajmujących się pomocą dla osób bezrobotnych i wykluczonych społecznie.

Dyrektor  Urzędu Pracy ze swej strony zapowiada kolejne działania na rzecz pobudzania powiatowego rynku pracy i wzmożenie zadań z zakresu aktywizacji osób bezrobotnych. Kolejnym działaniem urzędu będzie rozpoczęcie programu pilotażowego Ministerstwa Pracy i Spraw Socjalnych, do którego również został zakwalifikowany powiat kłodzki. O tych działaniach kłodzkiego PUP poinformujemy Państwa niebawem.

Informacja: Powiatowy Urząd Pracy

Tagi: barka, cis, konferencja, pup

Informacje o artykule:

Data utworzenia: 24 czerwca 2013 08:08

Data publikacji: 24 czerwca 2013 08:08

Pobierz jako plik PDF , Drukuj Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013