Promocja turystyczna dla terenów wiejskich

18 listopadaa 2013 15:10

W celu  zacieśnienia współpracy Polaków i Niemców we wspólnej promocji wiejskich terenów przygranicznych został przygotowany projekt „Promocja turystyczna dla terenów wiejskich wzdłuż polsko-niemieckiej granicy”. W dniach 15-16 listopada br. w Karpaczu odbyła się konferencja inaugurująca otwarcie platformy internetowej Via Gustica.

Projekt ten został opracowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska-Saksonia 2007-2013, Osi priorytetowej „Rozwój transgraniczny” w Dziedzinie wsparcia „Turystyka i działalność uzdrowiskowa”. Zaangażowanie partnerów projektów umocni istniejące kontakty, natomiast włączenie przedstawicieli innych instytucji zarówno z Dolnego Śląska, jak i z Saksonii.

Partnerem Wiodącym jest firma Sandstein Neue Mediaen GmbH z Drezna, a partnerem współpracy po stronie niemieckiej – firma Marketing-Gesellschaft Oberlausitz Niederschlesien mbH z Bautzen. Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu oraz Dolnośląska Izba Gospodarcza realizują projekt jako polscy partnerzy współpracy. Obszarem podlegającym wsparciu po stronie polskiej

są powiaty – zgorzelecki, bolesławiecki, lubański, lwówecki, złotoryjski, jeleniogórski, kamiennogórski, jaworski, wałbrzyski, świdnicki, ząbkowicki, kłodzki, dzierżoniowski, strzeliński oraz miasto Jelenia Góra, natomiast po stronie niemieckiej – powiaty Bautzen i Görlitz.

Celem projektu jest stworzenie oraz przyjęcie innowacyjnych i profesjonalnych instrumentów do promocji terenów wiejskich wzdłuż granicy między Polską a Saksonią. W ramach projektu, pod jednym logo powstaje wspólna marka dla turystyki wiejskiej Via Gustica dotycząca delektowania się produktami turystycznymi. Głównym instrumentem marketingu jest wielojęzyczna platforma internetowa promująca tereny wiejskie na szerszą skalę oraz aplikacje na telefony komórkowe. Te nowe instrumenty otwierają małym przedsiębiorcom nowe możliwości sprzedaży produktów i usług, a turystom ułatwią dostęp do informacji o produktach, usługach i osobliwościach regionu, przyczyni się do nawiązania nowych kontaktów. Pod tym szyldem oferujący usługi turystyki wiejskiej, w tym kwaterodawcy, lokalni producenci żywności i rękodzielnicy, będą mogli promować swoje produkty. Via Gustica, czyli Droga Smaku oznacza:

• wypoczynek w wiejskim środowisku i atrakcyjnym krajobrazie
  • kontakt z przyrodą
  • poznawanie lokalnej kultury i rzemiosła
  • atrakcje turystyczne
  • regionalne smakołyki

Platforma internetowa Via Gustica ruszyła w sierpniu bieżącego roku. Na platformie jest 340 oferentów w tym 258 kwaterodawców, z ziemi kłodzkiej aż 111. W zakresie żywienia zgłosiły się 74 restauracje, z ziemi kłodzkiej 45.  W dniach 15-16 listopada br. w Karpaczu odbyła się konferencja inaugurująca otwarcie platformy. W czasie konferencji została przedstawiona  prezentacja platformy internetowej Via Gustica,
• wykorzystanie nowoczesnych i profesjonalnych narzędzi w promocji oferty wiejskiej,
• możliwości współpracy transgranicznej w zakresie turystyki ‒ wspólne korzyści,
• wspólna tradycja i historia Dolnego Śląska i Górnych Łużyc,
• prezentacja i wystawa ofert turystyki wiejskiej z obszaru wsparcia.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele mediów, samorządów lokalnych, stowarzyszeń, gospodarstw agroturystycznych uczestniczący w sieci Via Gustica. Z powiatu kłodzkiego uczestniczyli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Kłodzku, Stowarzyszenia Agroturystycznego Góry Stołowe, kwaterodawcy oraz można było posmakować wędzonego pstrąga kłodzkiego.

Tagi: promocja, konferencja, produkt lokalny, współpraca polsko-niemiecka

Promocja terenów wiejskich

Data utworzenia: 18 listopadaa 2013 15:10