Spotkanie Minister Infrastruktury Marii Wasiak i dolnośląskich samorządowców

Ruszymy  z projektem i dokumentacją na modernizację drogi krajowej nr 8 Wrocław-Kłodzko - zapowiedziała minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, która przyjechała do Kłodzka na zaproszenie poseł Moniki Wielichowskiej. W poniedziałek 27 lipca br. w starostwie kłodzkim odbyło się spotkanie minister Marii Wasiak z samorządowcami z powiatów: kłodzkiego, ząbkowickiego i dzierżoniowskiego. W spotkaniu wzięli także udział: senator Stanisław Jurcewicz, wicemarszałek województwa Andrzej Kosiór i dyrektor GDDKiA Robert Radoń. Pani minister przyjęła zaproszenie do naszego subregionu, aby zakończyć rozmowy rozpoczęte w trakcie konsultacji publicznych nt. przebudowy drogi krajowej na odcinku Wrocław-Kłodzko. Jest zgoda na ogłoszenie przetargu na wykonanie projektu i dokumentacji na modernizację DK8 na odcinku Wrocław (Magnice) - Kłodzko. 

Aby usprawnić i przyspieszyć inwestycję obecni na spotkaniu starostowie, burmistrzowie, wójtowie i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisali przygotowaną wcześniej przez poseł Wielichowską deklarację, która mówi o wykorzystaniu gotowego już Studium pasma rozwoju południowej części województwa, które zostały przygotowane przez samorząd województwa, o wybraniu wariantów pod względem trasy oraz węzłów, skrzyżowań z udziałem władz samorządowych na podstawie rozwiązań technicznych i szacowanych kosztów tych rozwiązań, o przyjęciu rozwiązań, które zminimalizują ilość bezpośrednich włączeń drogi, aby podnieść bezpieczeństwo na drodze i komfort podróży, o współpracy GDDKiA z samorządami związanej z przekazywaniem gruntów pod inwestycję. 

Deklaracja współpracy mówi także o objęciu przez Marszałka Województwa koordynacji działań strony samorządowej  w ramach współpracy z GDDKiA przy opracowaniu dokumentacji inwestycji. Ponadto deklaracja mówi o budowie drogi w standardzie drogi głównej przyspieszonej, natomiast standard realizacji inwestycji, czyli ilość pasów ruchu, dokładny przebieg określony zostanie na podstawie analiz dotyczących ruchu i uwarunkowań ekonomiczni-środowiskowych. (obecnie są wykonywane na DK8 nowe pomiary ruchu, będą gotowe na początku przyszłego roku - pomiary wykonywane są przez rok). Czas trwania niezbędnych przy tak dużej inwestycji prac przygotowawczych szacowany jest na trzy lata. Pani minister przyjechała do Kłodzka drogą krajową nr 8 - przyznając, że w czasie podróży widziała niebezpieczne zdarzenia, miejscami jechała w korku. Mam nadzieję, że minister przekonała się jak ważna dla nas - mieszkańców jest ta inwestycja. 

Ważne są słowa pani minister, że czas naszych rozmów się skończył ( było ich wiele) i czas przejść do prac przygotowawczych dla tej inwestycji : dokumentacyjnych i projektowych. Być może, inwestycja będzie podzielona na 3 etapy : Magnice-Łagiewniki - pasy 2 plus 2 Łagiewniki-Ząbkowice Śl., Ząbkowice Śl.- Kłodzko - pasy 2 plus 1 oraz budowa obwodnic - słowa minister potwierdziły proponowane rozwiązanie, o którym rozmawialiśmy w czasie trwania konsultacji - mówi Monika Wielichowska. 

Teraz czekamy na pozwolenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju na ogłoszenie przez GDDKiA o/Wrocław przetargu na dokumentację i projekt. Minister Wasiak złożyła deklarację i gotowość do ich wykonania. Po rozstrzygnięciu przetargu na drodze krajowej pojawią się projektanci.

Autor: , Data utworzenia: 2015-07-28 08:46:46