KŁODZKI ODDZIAŁ POŁOŻNICZY JEDNYM Z NAJLEPSZYCH NA DOLNYM ŚLĄSKU.

Oddział Położniczy w Szpitalu ZOZ Kłodzko zdobył 4 miejsce na Dolnym Śląsku w rankingu zorganizowanym przez Fundację Rodzić po Ludzku – „Głos matek ma moc zmiany".

W rankingu uwzględniono 25 szpitali z województwa dolnośląskiego, w tym 4 z Wrocławia.

 

Czytaj więcej....

W anonimowej ankiecie udział brało tysiące kobiet w całej Polsce. Dzięki ich głosom można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii zebranych do tej pory pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo lub dochodzi do nadużyć lub przemocy.

Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczym – o tym wszystkim kobiety mogły opowiedzieć w anonimowej ankiecie na stronie. Badanie sprawdziło jakość opieki okołoporodowej w 400 szpitalach – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniały szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.

Wyniki ankiety ułatwią innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.
Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74% kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki.

Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.

Sprawdź gdzie rodzić: https://gdzierodzic.info

Źródło:

https://www.rodzicpoludzku.pl/…/1354-akcja-qglos-matek-ma-m…

https://www.se.pl/…/matki-ocenily-porodowki-najlepsze-szpit…

Autor: , Data utworzenia: 2019-10-31 14:03:15