Rozkład opadów na terenie Kotliny Kłodzkiej w czasie powodzi 1997 i 1998

29 czerwca 2011 12:28

Ziemia Kłodzka charakteryzuje się znaczną zmiennością w czasie i przestrzeni czynników meteorologicznych oraz orografią terenu. Wystąpienie powodzi związane jest nie tylko z wysokimi i intensywnymi opadami deszczu, ale również niebagatelne znaczenie ma tu związek układu frontów atmosferycznych z układami niskiego ciśnienia. Położenie Kotliny Kłodzkiej wśród okalających ją pasm górskich stwarza szczególne warunki występowania i zróżnicowania opadów. Zmienność przestrzenną warunkuje zarówno ukształtowanie terenu, jak i orientacja poszczególnych pasm górskich. Hipsometryczny rozkład opadów wzdłuż dowietrznych i zawietrznych stoków, na wypukłych i wklęsłych formach terenu otaczających Kotlinę pasm gór w różnych warunkach cyrkulacyjnych i pogodowych powoduje zróżnicowanie w wielkości opadu rzeczywistego. Ponadto w terenie górzystym bardzo ważną rolę odgrywa kierunek wiatru oraz jego duża zmienność. Otaczające Kotlinę pasma górskie zatrzymują większą część opadów, a szczególnie ich zbocza, o korzystnej ekspozycji względem przeważających kierunków napływu mas powietrza przynoszących opady. Eksponowane na wiatry zachodnie i północno – zachodnie zbocza Masywu Śnieżnika otrzymują najwięcej opadów w całym obszarze. Równie wysokie opady występują w zlewni Białej Lądeckiej. Natomiast północno-wschodnie zbocza Gór Bystrzyckich, znajdujące się w cieniu opadowym, otrzymują mniej opadów. Najniższe opady notowane są w okolicach miasta Kłodzka oraz Kudowy.

Przestrzenny rozkład najwyższych sum opadów wywołujących powódź jest zgodny z kierunkiem sudeckiego górotworu z południowego wschodu na północny zachód.

Powierzchniowy rozkład opadów w regionie górskim jest trudny do określenia ze względu na brak jednolitej i niezawodnej metody kartowania pola opadów. Ilość oraz lokalizacja stacji opadowych zwłaszcza w terenie o dużym zróżnicowaniu wysokościowym jest zwykle niewystarczająca do dokładnej oceny wielkości i zmienności opadów w obrębie sąsiadujących pasm górskich. Hipsometryczna zmienność opadów w samej Kotlinie Kłodzkiej oraz w otaczających ją pasmach górskich jest inna przy różnych warunkach pogodowych.

Nadzwyczaj wysokie opady w lipcu 1997 r. wystąpiły w obszarze gór Złotych, Bialskich i Masywu Śnieżnika. Na stacji opadowej w Kamienicy zarejestrowano najwyższy opad, który wynosił 482,2 mm, trochę mniejszy w Międzygórzu (453,5 mm). Pozostałe stacje odnotowały opady o wysokości w granicach od 316,2 do 366,9 mm. Również maksymalne dobowe wysokości opadu zarejestrowane na poszczególnych stacjach osiągnęły wyjątkowo wysokie wartości. 7 lipca na stacji w Międzygórzu spadło 200,1 mm deszczu i przekraczał on znacznie średnią sumę opadu lipcowego obliczoną dla wielolecia. Niezwykle wysokie godzinowe natężenie deszczu zaobserwowano na stacji opadowej w Stroniu Śląskim, które wynosiło 26,7 mm/godz. Było ono najwyższe jakie zarejestrowano i można je zaliczyć do silnych ulew.

W lipcu 1998 r. rozkład przestrzenny opadów przedstawiał się zupełnie inaczej. Wysokie opady wystąpiły w Górach Bystrzyckich i w Górach Orlickich. Najwyższe opady odnotowano na stacji w Zieleńcu (172,3 mm) oraz w Dusznikach Zdroju (170 mm). Na pozostałych stacjach w Chocieszowie i Polanicy Zdroju wystąpiły opady przekraczające 100 mm. Natężenie deszczu w części źródliskowej Bystrzycy Dusznickiej wynosiło 35 mm/godz. Powódź w lipcu 1998 miała charakter lokalny i trwała zaledwie kilkanaście godzin.

Rozkład opadów na terenie Ziemi Kłodzkiej w ciągu roku jest bardzo zmienny. Najwyższe opady przypadają na lipiec, najniższe zaś na miesiące zimowe, przy czym luty jest miesiącem najbardziej suchym.

dr inż. Tamara Tokarczyk
IMGW O/Wrocław

dr inż. Dorota Olearczyk
Uniwersytet Przyrodniczy Wrocław