Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie

30 listopadaa 2018 10:21

Ustawa o kołach gospodyń wiejskich weszła w życie 29 listopada 2018 r.  Zapewnia ona możliwość rejestracji, nadaje osobowość prawną zarejestrowanym kołom gospodyń wiejskich oraz umożliwia wsparcie finansowe ich działalności.

Zgodnie z ustawą, koło może założyć dziesięć osób. Krajowy Rejestr Kół Gospodyń Wiejskich prowadzi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Na terenie jednej wsi może mieć siedzibę jedno koło gospodyń wiejskich, działające na nowych zasadach. Nadzór nad działalnością koła sprawuje Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we współpracy z Pełnomocnikiem Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Z inicjatywą założenia koła może wystąpić 10 uprawnionych osób, które uchwalają statut oraz wybierają komitet założycielski. Przy opracowaniu statutu można wykorzystać wzór będący załącznikiem do ustawy. Składany do ARMR wniosek o rejestrację musi zawierać: listę założycieli koła (imię, nazwisko i adres), oświadczenia założycieli o stałym zamieszkiwaniu na terenie danej wsi, adres do doręczeń, podpisy założycieli, informacje o osobie lub osobach reprezentujących koło i sposobie reprezentacji. Wzór wniosku, zaświadczenia o wpisie i odpisu z rejestru ustali minister właściwy do spraw rolnictwa w drodze rozporządzenia.

Zarejestrowane koło będzie mogło prowadzić działalność zarobkową, także działalność gospodarczą. Będzie też mogło otrzymywać dotacje, a zasady ich przyznawania określi w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego.

Tagi: KGW, ustawa

Data utworzenia: 30 listopadaa 2018 10:21