artykuły

Spotkanie Rzeczników Konsumentów

16 majaa 2019 13:33

15 maja 2019 r. przedstawiciel Biura Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Kłodzku wziął udział w spotkaniu Rzeczników Konsumentów, które odbyło się w  siedzibie Starostwa Powiatowego we Wrocławiu.

Podczas spotkania Rzecznicy wysłuchali informacji Prezesa Stowarzyszenia Aquila - Pani Małgorzaty Miś na temat upowszechniania i ochrony praw konsumentów przez tę organizację.

Następnie wykład na temat stosowania przez przedsiębiorców nieuczciwych praktyk rynkowych, będących przyczyną wszczęć postępowań administracyjnych w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, poprowadził przedstawiciel Delegatury Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów we Wrocławiu - Pan Zbigniew Kaczmarek.

Z kolei Powiatowy Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu - Pan Grzegorz Miś, jako przedstawiciel Rzeczników, zaprezentował informacje na temat nieuczciwych praktyk rynkowych, stosowanych przez przedsiębiorców oraz przeciwdziałania im przez Rzeczników.

Ponadto omówione zostały bieżące sprawy dotyczące działalności Rzeczników Konsumentów.

Projekt "Dla konsumenta.pl".

23 kwietnia 2019 10:10

Ruszyła strona internetowa nowego projektu edukacyjno-poradniczego  (http://dlakonsumenta.pl) i ogólnopolski numer telefonu (22 299 60 90). Projekt, który ma na celu upowszechnianie i ochronę praw konsumentów, realizują dwie organizacje pozarządowe: Fundacja Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej (KIGS) oraz Stowarzyszenie Aquila (AdoweQUILA. Projekt finansuje UOKiK.

Na stronie  internetowej projektu można znaleźć m.in. informacje dotyczące adresów, godzin otwarcia, numerów telefonu oraz e-mail 10 stałych regionalnych ośrodków konsumenckich, a także wzory pism i różnego rodzaju materiały edukacyjne.

Biedronka: szkolenie i voucher rabatowy - wykonanie decyzji UOKiK

09 kwietnia 2019 10:24

• W poniedziałek 8 kwietnia po południu ruszyło szkolenie dla konsumentów z polubownego rozwiązywania sporów wraz z konkursem. Sprawdź na www.biedronka.pl.
  • Pierwsze 35 tys. osób, które ukończą quiz, otrzyma voucher rabatowy o wartości 10 zł.
  • Te działania to efekt decyzji UOKiK w związku z niewłaściwymi procedurami przyjmowania i rozpatrywania reklamacji przez przedsiębiorcę.

Wiem, co podpisuję

18 marca 2019 10:56

W ramach kampanii "Wiem, co podpisuję" Centrum Informacji Konsumenckiej UKE doradza, na co zwracać uwagę, gdy zawieramy umowę w domu, kiedy możemy od niej odstąpić, jak dochodzić roszczeń. Zajęcia mają formę wykładów, podczas których w przystępny sposób przedstawiane są słuchaczom typowe praktyki nieuczciwych sprzedawców.

Ta akcja jest skierowana do osób zawierających umowy, szczególnie do seniorów. To oni są najczęściej ofiarami nieuczciwych przedstawicieli handlowych reprezentujących operatorów. Co zrobić, żeby nie zostać oszukanym?

Do programu można zgłaszać się pod numerem 22 5349225 lub poprzez email: cik@uke.gov.pl.

Centrum Informacji Konsumenckiej UKE zaprasza do kontaktu szczególnie organizacje senioralne i Uniwersytety Trzeciego Wieku. Wykłady są bezpłatne.

Poniżej prezentowany jest link do filmu, z którego można dowiedzieć się jakie problemy mogą spotkać osoby zawierające umowy telekomunikacyjne.

Źródło: www.cik.uke.gov.pl

Tydzień konsumenta - filmiki z poradami od stowarzyszenia Aquila

13 marca 2019 10:46

• 5 marca obchodzimy Światowy Dzień Konsumenta.
  • Z tej okazji przez cały tydzień przypominamy o twoich prawach.
  • Śledź @UOKiKgovPL na Twitterze – znajdziesz tam porady, filmiki i quizy.

Seniorze, nie daj się nabrać na pokazach!

28 lutego 2019 09:34

• Zaproszenie na pokaz handlowy pod pretekstem bezpłatnych badań, nieistniejące promocje, konkursy, w których warunkiem odbioru nagrody jest zakup.
    • To niektóre praktyki, z którymi konsument może się spotkać na prezentacjach.
    • UOKiK wydał dwie decyzje i wszczął trzy postępowania dotyczące firm organizujących pokazy handlowe.

Wyroki sądowe dotyczące ochrony konsumentów

19 lutego 2019 09:05

• Provident Polska, Polkomtel, Multimedia Polska.
    • To przedsiębiorcy, których dotyczyły wyroki sądowe w sprawach decyzji UOKiK z zakresu ochrony konsumentów

CMSE (dawniej: CMSF - Centrum Medyczne św. Franciszka) - postępowania UOKiK

31 stycznia 2019 09:37

• Seniorze, uważaj na firmę CMSE sp. z o.o., która zaprasza na bezpłatne badania, a potem sprzedaje drogie pakiety usług medycznych.
    • Spółka działa w całej Polsce, używając różnych nazw.

DNB Bank Polska oddaje pieniądze - decyzja UOKiK

21 stycznia 2019 12:15

• Kolejna decyzja UOKiK dotycząca warunków promocji kredytów hipotecznych.
    • Klienci DNB Banku otrzymają zwrot pieniędzy za wyższą marżę i podwyższone opłaty za konto.
    • Sprawdź w decyzji UOKiK, czy i jak możesz złożyć wniosek do banku.

Spory o żywność - nowe rozwiązania

21 stycznia 2019 12:13

• Bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia kosztów, szybko możesz rozwiązać swój problem dotyczący zakupu jedzenia czy napojów.
    • Już działa pierwsze w Polsce i jedyne w Europie dedykowane wyłącznie żywności Centrum Polubownego Rozwiązywania Sporów.
    • Masz problem z reklamacją zakupionych produktów – sprawdź: cprsz.pl.

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne