artykuły

"NetLeaders" i kryptowaluta DasCoin - postępowanie UOKiK

11 grudnia 2018 11:03

• System promocyjny przedsiębiorcy wprowadzającego na rynek krypytowalutę DasCoin może być piramidą finansową.
  • Prezes UOKiK złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa oraz prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Wspólna akcja dla seniorów: UOKiK, Policja, ZUS i KRUS

11 grudnia 2018 10:50

• Osoby starsze często padają ofiarą nieuczciwych handlowców.
    • Dlatego cztery instytucje połączyły siły, aby ostrzegać seniorów.
    • UOKiK, Policja, ZUS i KRUS podpisały dziś porozumienie o wspólnej akcji edukacyjnej.

Prezenty przez internet? Przeczytaj porady UOKiK

05 grudnia 2018 10:49

• Mikołaj kupuje prezenty przez internet? Może je zwrócić bez podania przyczyny w ciągu 14 dni. Odsyła na swój koszt.
  • Ważne są terminy dostawy i realizacji zamówienia oraz zasady promocji przedświątecznych ofert.
  • UOKiK przypomina podstawowe zasady e-zakupów

Webinar ECK i UOKiK

15 listopadaa 2018 08:50

Europejskie Centrum Konsumenckie oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapraszają na webinar "ADR w praktyce e-commerce", który odbędzie się 26 listopada 2018 r. (poniedziałek) w godz. 14.00-15.00.

Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertom na czacie.
    Udział jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę: konsument.gov.pl/wydarzenia

Spółka Energetyczne Centrum upada.

30 październikaa 2018 10:06

Po odebraniu koncesji przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki firma Energetyczne Centrum powoli zmierza ku upadłości. Ta firma jest nam wszystkim znana głównie z nieuczciwych praktyk, jakich dopuszczała się przy zawieraniu umów. Teraz jest dla konsumentów źródłem nowych kłopotów. To, że EC zaprzestało działalności nie znaczy, że odbiorcy zostali bez prądu lub gazu. Ale dostarcza im go już nie EC, lecz dostawca rezerwowy. Takie rozwiązanie przyjęte w prawie energetycznym zapewnia odbiorcom ciągłość dostaw prądu, ale może wiązać się dla nich z dodatkowymi kosztami. Bo ceny energii u sprzedawcy rezerwowego mogą być nawet kilka razy wyższe niż u dotychczasowego. Problem w tym, że konsumenci mogą nawet nie wiedzieć, że zmienił im się dostawca i zapłacą wyższe rachunki. Odczują to boleśnie zwłaszcza ci, którzy korzystają z prądu lub gazu do ogrzewania mieszkań (a noce już zimne). Dlatego prosimy tych z Państwa, którzy mieszkają na terenach, gdzie EC zawierało dużo umów, by informowali Państwo konsumentów (przedsiębiorców przy okazji również) o sprawie. Konsumenci, którzy chcą uniknąć wyższych rachunków, powinni jak najszybciej zawrzeć nowe umowy. Konkurencja na rynku jest spora i na zmianie dostawcy prądu można sporo zaoszczędzić - przy wyborze nowego można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie internetowej URE. Nie ma potrzeby wypowiadać dotychczasowej umowy z EC.

Chcesz kupić, sprzedać, wynająć mieszkanie? Rady UOKiK

16 październikaa 2018 09:23

• Uważaj na firmy, które pobierają opłaty za udostępnianie adresów.
    • Upewnij się, że pośrednik zweryfikował stan techniczny i prawny mieszkania.
    • Przeczytaj dokładnie umowę i sprawdź, czy nie ma w niej niedozwolonych klauzul, np. że agentowi należy się prowizja, chociaż kupca znalazłeś osobiście.

Powakacyjne roszczenia lotnicze

04 września 2018 07:46

Czas wakacji obfituje w przyjemne wspomnienia. Czasami jednak są one przeplatane gorszymi doświadczeniami… np. wielogodzinnym oczekiwaniem na samolot, zniszczonym czy zagubionym przez linię lotniczą bagażem. Europejskie Centrum Konsumenckie oraz Urząd Lotnictwa Cywilnego zapraszają na bezpłatny webinar oraz przypominają, na czyją pomoc mogą liczyć pasażerowie w takich sytuacjach.

4 września 2018 r. (wtorek) w godz. 17.00 – 18.00 odbędzie się spotkanie internetowe z prawnikami Europejskiego Centrum Konsumenckiego i Komisji Ochrony Praw Pasażerów Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań ekspertom na czacie. Udział jest bezpłatny. Wystarczy wejść na stronę: konsument.gov.pl/wydarzenia

Przed wakacjami - to warto wiedzieć!

02 lipca 2018 12:53

• Już po raz dziewiąty 53 instytucje wspólnie przypominają konsumentom, o czym pamiętać w czasie urlopu.
    • UOKiK radzi, jak po 1 lipca zmieniają się zasady reklamacji, kiedy biuro podróży może podnieść cenę i co zrobić, gdy bankrutuje.
    • Wejdź także na strony internetowe innych uczestników akcji informacyjnej „Przed wakacjami – co warto wiedzieć”.

Przed Dniem Dziecka: czy zabawki są bezpieczne?

28 majaa 2018 11:29

• Małe elementy w grzechotkach, zbyt dużo ftalanów w lalkach, pluszaki z pękniętymi szwami – takie nieprawidłowości wykryła Inspekcja Handlowa.
    • Miała też wiele zastrzeżeń formalnych, np. brakowało danych producenta lub importera, niezbędnych ostrzeżeń czy instrukcji.
    • W efekcie kontrolerzy zakwestionowali w 2017 r. prawie co czwartą, a w pierwszym kwartale 2018 r. – prawie co trzecią ze sprawdzonych zabawek.

Piotr Kopczyński Twoje Finanse - ostrzeżenie UOKiK

28 majaa 2018 11:25

• UOKiK ostrzega: uważaj na pośrednika finansowego: Piotr Kopczyński Twoje Finanse.
    • Podejrzany pośrednik działa na Dolnym Śląsku.
    • Jego praktyki mogą narazić cię na wysokie straty.

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne