Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

24 listopadaa 2011 08:51

W dniu 18 grudnia 2011r. wejdzie w życie nowa ustawa o kredycie konsumenckim, która przewiduje zwiększenie ochrony konsumentów ale również i banków.

Pod rządami obecnej ustawy konsument odstępując od umowy zwracał jedynie kapitał bez odsetek. Nowa ustawa nakazuje natomiast przy odstąpieniu od umowy zwrócić nie tylko kapitał ale również i odsetki za okres od wypłaty kredytu do dnia spłaty. Wydłuży się natomiast czas na odstąpienie od umowy z 10 dni do 14 dni. Nowa ustawa nakłada na banki rozbudowane obowiązki informacyjne już na etapie reklamy. Dzisiaj wystarczy jedynie wskazać rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Po wejściu w życie nowych przepisów bank będzie zobowiązany podać całkowitą kwotę kredytu, i stopę jego oprocentowania wraz z wyodrębnionymi opłatami uwzględnionymi w całkowitym koszcie, jak np. obowiązkowe ubezpieczenie. Niezwykle istotne jest to, że informacje te zobowiązane będą podawać nie tylko banki, ale również instytucje para bankowe, które obecnie najczęściej doliczają ukryte koszty co sprawia, że rzeczywisty koszt kredytu wynosi nierzadko kilkadziesiąt procent rocznie.

W nowej ustawie nie będzie natomiast ograniczona maksymalna wysokość wszystkich opłat i prowizji, która w obecnej ustawie określona jest na poziomie 5 %. Ochronę konsumentów zapewnić ma w nowej ustawie wprowadzenie europejskiego ujednoliconego formularza kredytowego, w którym wskazane będą wszystkie koszty związane z kredytem. Ułatwi to konsumentom porównanie ofert kredytów nie tylko banków na rynku krajowym ale również w całej UE.

Zmiana dotyczy też wcześniejszej spłaty kredytu. Według nowych przepisów instytucje udzielające kredytów będą mogły pobierać rekompensatę w przypadku, gdy konsument wcześniej spłaci zaciągniętą pożyczkę. Wprowadzana zmiana nie będzie jednak dotyczyła wszystkich kredytów, a jedynie pożyczek o stałej stopie oprocentowania, i tylko w sytuacji, gdy spłacona przed terminem kwota przekracza w ciągu 12 miesięcy trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wg danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Nowa ustawa przewiduje również podwyższenie progu, do którego kredyt uznaje się za konsumencki. Dzisiaj jest to 80 tys., w nowej ustawie próg ten wzrośnie do 255 550 zł.

Tagi: ustawa o kredycie konsumenckim, kredyt konsumencki

Data utworzenia: 27 czerwca 2011 12:03

Data publikacji: 27 czerwca 2011 12:03