Konferencja inauguracyjna projektu „Czesko-polski Szlak Grzbietowy - część wschodnia” w Pradze

18 majaa 2018 14:55

Konferencja inauguracyjna projektu „Czesko-polski Szlak Grzbietowy - część wschodnia” odbyła się w pięknych wnętrzach Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze 17 maja 2018 r. Wzięli w niej udział przedstawiciele osiemnastu czeskich i polskich partnerów projektu, a także zaproszeni goście. Wyrazy uznania dla wieloletniej polsko-czeskiej współpracy, której kolejnym ważnym sukcesem jest realizacja szlaku grzbietowego, wyrazili m.in. senator Lubomír Franc, hetman kraju hradeckiego w latach 2008-2016 oraz poseł i burmistrz Nachodu Jan Birke.

Powiat Kłodzki reprezentowały Łada Ponikowska, koordynator projektu i Marlena Korczyńska. Spotkanie prowadził przedstawiciel lidera projektu Euroregionu Glacensis, główny koordynator Jaroslav Štefek.

W pierwszej części konferencji Eva Hornová (Liberecký kraj) – omówiła „Początki projektu Szlak Grzbietowy - jak to się zaczęło”, a Jaroslav Štefek, (Euroregion Glacensis) i Radosław Pietuch (Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej) przedstawili zadania poszczególnych partnerów na obecnym etapie realizacji projektu. Ten pierwszy na tak dużą skalę turystyczny projekt realizowany w naszym regionie zakłada: budowę wież widokowych na Wielkiej Desztnej, na wzniesieniu Feistuv kopeć,  na Śibeniku,  w miejscowości Vysoka Srbska, na Kłodzkiej Górze – inwestycja Powiatu Kłodzkiego,  na Czerńcu, na Jagodnej, na Orlicy, przebudowę wieży Słupiec na wieżę widokową, budowę punktu widokowego Guzowata oraz odbudowę wieży widokowej na Włodzickiej Górze. Oprócz tego powstaną dwa centra turystyczne w miejscowościach Neratov i Nowy Hradek, które będą łączyły funkcje punku informacji turystycznej i miejsca odpoczynku dla turystów, powstanie kładka piesza przez dziką Orlicę w Neratovie – łącząca Czechy z Polską oraz parking w Novym Hradku. Trasa grzbietowa zostanie oznakowana jednolitymi znakami turystycznymi.

Jaroslav Štefek wyraził nadzieję, że po zakończeniu realizacji projektu jego partnerzy będą równie radośni i uśmiechnięci jak na zdjęciu wykonanym na pierwszym roboczym spotkaniu w Hradcu Kralove 3 kwietnia br.

Tę część konferencji zamknęła prezentacja filmu „Ziemia Kłodzka. Kraina Kultury” w czeskiej wersji językowej. Film powstał w ramach mikroprojektu „Ziemia Kłodzka. Kraina Kultury”, realizowanego przez Powiat Kłodzki w partnerstwie z Organizacją Turystyczną Czechy Wschodnie.

W drugiej części spotkania Soňa Machová (CzechTourism) przedstawiła dane dotyczące zainteresowania Polaków czeską ofertą turystyczną, a René Živný (Pardubický kraj) i  Radosław Pietuch (Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej) zaprezentowali nowe polsko-czeskie singletracki, zarówno te już istniejące, jak i obecnie budowane. Następnie

Marek Niewiadomy (Gmina Radków) pokazał „Działania dodatkowe w dziedzinie ruchu turystycznego w regionie Radkowa” , a Anna Zawiślak  (Gmina Miejska Nowa Ruda) „Działania dodatkowe w dziedzinie ruchu turystycznego w regionie Nowej Rudy”. Oficjalną część spotkania zamknął Antonín Nekvinda (Sdružení Neratov, z.s.) prezentacją pt. „Sanktuarium pielgrzymkowe Neratov i jego znaczenie społeczne”.

Na zakończenie Jaroslav Štefek podziękował Marzenie Krajewskiej, radcy minister ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze za gościnne przyjęcie, z kolei pani radca wyraziła zadowolenie ze zorganizowania tak ważnego spotkania właśnie w tym miejscu. Podczas konferencji był oczywiście czas na rozmowy kuluarowe, a po jej zakończeniu uczestnicy mieli okazję do odwiedzenia urokliwych ogrodów ambasady, niedostępnych dla turystów.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

w ramach Interreg V-A Republika Czeska - Polska

Czesko-polski szlak grzbietowy - część wschodnia konferencja w Pradze 17.05.2018

Data utworzenia: 18 majaa 2018 14:55