artykuły

Atrakcje turystyczne

02 września 2010 18:57

więcej

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Hrabstwa Kłodzkiego

11 grudnia 2015 12:56

Fundacja sprawuje opiekę nad obiektami zabytkowymi, w tym przede wszystkim nad obiektami zabytkowymi położonymi w regionie historycznego Hrabstwa Kłodzkiego oraz jego sąsiedztwa. Dąży do ochrony, konserwacji, renowacji, rewaloryzacji i rewitalizacji tych obiektów,
Czyni starania o ochronę krajobrazu kulturowego oraz środowiska przyrodniczego regionu historycznego Hrabstwa Kłodzkiego i jego sąsiedztwa, popularyzuje i promuje obiekty zabytkowe oraz ich okolice.

więcej

Zabytkowy budynek kłodzkiego starostwa

03 lipca 2017 14:47

Budynek starostwa powiatowego w Kłodzku powstał w 1878 roku wg projektu Zeiningera. Został przebudowany w 1925 rok wg projektu Ernsta Ziesela (1880-1946) z Berlina. Zmiany dotyczyły elewacji i parteru budynku. Ernst Ziesel pracował później również przy przebudowie budynków sanatoryjnych w Polanicy-Zdroju.

Aula na pierwszym piętrze ma następujące wymiary: długość (wschód-zachód) - 12,95 m, szerokości (północ-południe) - 7,98 m; wysokość - 5,94 m. Posiada najbogatszy w budynku pierwotny (z 1925 roku) neoklasycystyczny wystrój architektoniczny, sztukatorski, malarski, drewnianą stolarkę boazeryjną oraz drzwiową z metalowymi zawiasami, szyldem i klamką oraz dębowy parkiet. W zdobieniu ścian i sufitu powtarza się ornament wolich oczu. W kwaterach półkolistych zamknięć okien znajdują się witraże.

Część płycinowa ścian z pilastrami podzielona jest gzymsikiem pomiędzy pilastrami na dolne, duże płyciny w formie stojących prostokątów i górne mniejsze w formie leżących prostokątów, które na ścianach wschodniej, zachodniej i południowej wypełnione są malowidłami temperowymi na tynku, przedstawiającymi pejzaże z motywami architektonicznymi z ziemi kłodzkiej. Przedstawiają one: Pałac Żelazno, Pałac Szalejów Górny, Kłodzko - widok na most św. Jana i kościół franciszkanów, Kudowę-Zdrój - Sanatoria Zameczek i Polonia, Kłodzko - widok na miasto i twierdzę od północy, Polanicę-Zdrój - Sanatorium Wielka Pieniawa, Duszniki-Zdrój - widok na Zdrój, Szczytną - widok na miasto i zamek Leśna na Szczytniku, Lewin Kłodzki - widok na wiadukt i miasto od strony Kudowy. Wymiary malowideł na ścianach wschodniej i zachodniej - wysokość ok. 76 cm., szerokość ok. 136 cm, malowideł na ścianie południowej - wysokość ok. 76 cm., szerokość ok. 236 cm.

Większość malowideł wykonana temperą na murze datowana jest na rok 1914 i sygnowana przez autora: F. Elsel lub F. Fisei. Jedno z oryginalnych malowideł zostało zastąpione w latach międzywojennych XX w. malowidłem na kartonie sygnowanym przez Emila Frohnerta z Wrocławia. Przedstawia ono Duszniki-Zdrój.

W 2009 roku studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych, z Pracowni Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych pod kierunkiem dra hab. Andrzeja Guzika wykonali prace badawcze i konserwatorskie auli.

więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013