Wydarzenie

Kategoria: Polanica Zdrój

Data wydarzenia: 2017-11-09 19:00:00 - 2017-11-30 00:00:00

Filmowy Listopad z Panią Miecią
z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu w Polanicy-Zdroju imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej.

Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, która zaczęła aktywnie działać na scenie polanickiego teatru. Założycielem grupy był aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski, który poprosił aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad zespołem. Od listopada 1952 roku, za zgodą aktorki, nosił on już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”. Taką też nazwę otrzymał gmach teatru. Mieczysława Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą oraz grała na scenie teatru („Moralność pani Dulskiej”, „Ożenek”, „Zemsta”.

W tym roku mija 65 lat od momentu, kiedy polanicka scena nosi imię wybitej polskiej aktorki. W związku z tą rocznicą chcemy Państwa zaprosić na projekcje czterech filmów, w których wystąpiła patronka teatru. Dzięki projektowi jaki realizuje Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego do cyfrowej rekonstrukcji zakwalifikowano kilkanaście tytułów z Mieczysławą Ćwiklińską. Na chwilę obecną dostępne są cztery z nich (Jadzia, Doktór Murek, Przez łzy do szczęścia, U kresu drogi) i będzie można je obejrzeć bezpłatnie w listopadowe czwartki o godz. 19.00

Jadzia

premiera: 11.09.1936

reż. Mieczysław Krawicz

Obsada aktorska: Jadwiga Smosarska, Józef Orwid, Ziutek Kudła, Aleksander Żabczyński, Mieczysława Ćwiklińska, Michał Znicz i inni

Jadzia Maliczówna jest córką szefa znanego w całej Warszawie, zakładu wyrabiającego sprzęt sportowy. Maliczowie stają się poważną konkurencją dla firmy Oksza - największego składu sportowego w mieście. Dodatkowo w ostatnim meczu tenisistka grająca rakietą Oksza - przegrała. Wygrana mistrzyni, która grała rakietą Maliczów, ściąga tłumy do ich małego sklepiku. Prezesowa Oksza całą nadzieję pokłada w synu, który po powrocie z zagranicy ma postawić firmę na nogi. Jan  spotyka Jadzię Maliczównę i przypadkowo bierze ją za znaną tenisistkę. Prosi ją o podpisanie deklaracji, że na najbliższym meczu zagra rakietą jego firmy. Jadzia podpisuje, jednak kiedy Jan dowiaduje się, że go oszukała, postanawia się zemścić.

U kresu drogi

premiera: 9.05.1939

reż: Michał Waszyński

Obsada aktorska: Kazimierz Junosza-Stępowski, Irena Malkiewicz-Domańska, Tamara Wiszniewska, Mieczysława Ćwiklińska, Franciszek Brodniewicz i inni

Profesor Jan Turwid pracuje nad nową szczepionką. Nie ma czasu, by zajmować się żoną Gabrielą. Prosi więc jej dawnego kolegę, hrabiego Wiktora Łańskiego, by dotrzymywał jej towarzystwa. Wiktor szybko zdobywa sympatię Gabrieli, ciotki Kordelii i Weroniki, córki Turwidów. Jan wyjeżdża na kongres lekarski, gdzie przedstawia wyniki swoich prac nad szczepionką. Gabriela zwierza się Wiktorowi, że bardzo kocha męża, ale martwi się, że oddalili się od siebie. Wiktor postanawia wyjechać. Na pożegnanie Gabriela całuje go. Scenę tę widzi Jan. Przekonany, że żona go zdradza, wstrzykuje sobie surowicę i pozoruje własną śmierć. Gabriela pogrąża się w rozpaczy.

Przez łzy do szczęścia

premiera: 31.01.1941

reż. Jan Fethke

Obsada aktorska: Irena Malkiewicz-Domańska, Mieczysława Ćwiklińska, Tamara Wiszniewska, Maria Buchwald, Maria Żabczyńska i inni

W Zasielsku miejscowy lekarz Jan Mankiewicz, prowadzi dom sierot. Darzy dzieci wielką odwzajemnioną miłością. Pewnego dnia jest świadkiem wypadku samochodowego. Ofiarą jest znana aktorka Lena Merwińska. Między Leną a doktorem rodzi się uczucie. Sensacją staje się występ Leny u boku Jana w amatorskim przedstawieniu w remizie. Lena przekazuje pracę naukową Jana profesorowi Tomczyńskiemu, który toruje mu drogę do wielkiej kariery. Jan przenosi się do Warszawy, gdzie ma zostać kierownikiem kliniki dziecięcej. Po pewnym czasie Jan udaje się do Zasielska, by odwiedzić swych podopiecznych. Uświadamia sobie, że tu jest jego miejsce i postanawia zrezygnować z posady w Warszawie. Wisia, jedna z sierot, widząc jak bardzo ukochany doktor tęskni za Leną, ucieka z domu, by prosić ją, aby nie wyjeżdżała.

Doktór Murek

premiera: 9.04.1939

reż. Juliusz Gardan

Obsada aktorska: Franciszek Brodniewicz, Janina Wilczówna, Ina Benita, Jadwiga Andrzejewska, Nora Ney, Aleksander Zelwerowicz, Mieczysława Ćwiklińska i inni

Doktor Murek jest powszechnie szanowanym pracownikiem magistratu, łagodnym człowiekiem o złotym sercu. W wyniku intryg traci posadę i zostaje bez dachu nad głową. W poszukiwaniu zarobku udaje się do Warszawy, jednak nie może tam znaleźć zatrudnienia i trafia do przytułku. Nawiązuje kontakt ze stołecznym półświatkiem. Wspólnie z Czarnym Kazikiem, rabuje willę prezesa Czabrana. O względy Murka stara się kochanka Czarnego Kazika, Arleta. Zabija Kazika, aby móc wyrwać się z przestępczego świata i dalsze życie wieść wspólnie z Murkiem.

2017-11-09
Filmowy Listopad z Panią Miecią

Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu...

2017-11-18Festiwal Teatralny Zderzenie