Wydarzenie

Data wydarzenia: 2019-03-15 17:00:00 - 2019-03-15 17:42:00

Nowa wystawa czasowa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

„Fantasmagorie” – Rysunki Zbigniewa Halikowskiego

Muzeum Papiernictwa zaprasza do zanurzenia się w świat fantazji stworzony ołówkiem przez Zbigniewa Halikowskiego, artystę z Chojnowa. Swoją drogę artystyczną rozpoczął od malarstwa sztalugowego, jednak to rysunek ołówkiem okazał się dziedziną sztuk plastycznych, której oddał się twórczo bez reszty, i dla której w 2001 r. porzucił malarstwo. Nowe możliwości wyrazu, odnalezione w prostym na pozór medium, sprawiły, że jego twórcza pasja, zamiłowanie do precyzji i szczegółów, mogły znaleźć ujście na papierze. Wyobraźnia Halikowskiego wyposażona w proste narzędzie, jakim jest rysik w dłoni artysty, zdaje się nie mieć ograniczeń. Jak sam mówił w jednym z wywiadów: „Rysuję, to co widzę oczami wyobraźni. (…) rysując nie mogę doczekać się końcowego efektu. (…) Ta moja pasja pochłania mnie bez reszty…”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie blisko 60 prac wykonanych ołówkiem, charakteryzujących się niezwykłą biegłością, pokazujących, jak nieograniczone możliwości ekspresji artystycznej daje zwykła kartka papieru i ołówek.

Trzon wystawy „Fantasmagorie” stanowią, rysunki o tematyce fantastycznej, będące znakiem rozpoznawczym stylu Halikowskiego. To właśnie im wystawa zawdzięcza swój tytuł. Obok nich zaprezentowane zostały portrety wykonane techniką punktowania.

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 marca o godz. 17.00 w muzeum, a rysunkowe dzieła będzie można oglądać do 6 maja 2019 r. Ekspozycji towarzyszy katalog. Kuratorami wystawy są Karolina Dyjas i Marcin Lemejda.

Zbigniew Halikowski – ur. w 1958 r. w Chojnowie. W 1978 r. ukończył eksperymentalny wydział ceramiczny w Technikum Budowlanym w Legnicy. W latach 1978–80 pracował jako plastyk w Dolnośląskich Zakładach Wyrobów Papierowych Dolpakart w Chojnowie. Od 1980 r. prowadzi prywatny zakład wyrobu szyldów i reklam, obecnie Studium Reklamowe VISUAL.

Aktywnie włącza się w życie artystyczne miejscowego środowiska jako współzałożyciel Stowarzyszenia Miłośników Sztuki, członek Gildii Artystów Chojnowa, inicjator wydania Almanachu artystyczno-kulturalnego Ziemi Chojnowskiej. W 2001 r. nominowany do nagrody „Chojnowianin Roku”. Autor ilustracji do książek Gawędy o Ziemi Chojnowskiej (2003, 2014). W 2004 r. został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków, otrzymując rekomendację wybitnych artystów: prof. Ludwika Kiczura, prof. Kazimierza Pawlaka oraz artysty malarza Jerzego Kapłańskiego. Jego prace pokazywane były na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju oraz poza jego granicami.

Karolina Dyjas

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju