Wydarzenie

Drzewa umierają stojąc - pokaz filmu

Kategoria: Polanica Zdrój

Data wydarzenia: 2019-11-27 19:00:00

Drzewa umierają stojąc – 50 lat minęło
W listopadzie 1969 roku można było zobaczyć, po raz ostatni, w polanickim Teatrze Zdrojowym największą, ówczesną, gwiazdę teatralną Mieczysławę Ćwiklińską. Widzowie gromko oklaskiwali Ćwiklińską za rolę Babki w sztuce Alejandro Casony „Drzewa umierają stojąc”. Po 50. latach znów można będzie oglądać Panią Miecię w Polanicy-Zdroju.
Jako to się zaczęło?
Od 1951 roku przy zespole artystycznym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia w Polanicy-Zdroju istniała sekcja dramatyczna, która zaczęła aktywnie działać na scenie teatru. Założycielem grupy był instruktor kulturalno-oświatowy, z zawodu aktor, Franciszek Hollik-Hollikowski. Widząc perspektywy dalszego rozwoju sceny, poprosił on aktorkę Mieczysławę Ćwiklińską o objęcie patronatu nad polanickim zespołem dramatycznym. Od listopada 1952 roku, za jej zgodą, zespół nosił już oficjalną nazwę: „Uzdrowiskowy Teatr imienia Mieczysławy Ćwiklińskiej”, taką też nazwę otrzymał gmach polanickiego teatru. Ćwiklińska wielokrotnie przebywała latem w Polanicy na kuracjach i chętnie spotykała się z zespołem, służąc mu radą i pomocą w opracowywaniu repertuaru oraz grała na scenie teatru. Kiedy w 1957 roku zespół teatralny przestał istnieć, aktorka nadal przyjeżdżała do Polanicy.
Krótko o „Drzewach…”.
W listopadzie 1969 roku na polanickiej scenie Mieczysława Ćwiklińska zachwycała swoją kreacją w sztuce „Drzewa umierają stojąc”. W spektaklu tym gra Babkę, którą w życiu spotkało najstraszliwsze rozczarowanie. Wnuk nade wszystko kochany i przez dziadków wychowywany uciekł z domu w chłopięcym wieku, by przez lat dwadzieścia się nie zjawiać. Babka ma jednak kochającego ją męża i ten widząc rozpacz staruszki, wręcza jej w ciągu długich lat listy pochodzące jakoby od chłopca i zapewniające babkę o jego miłości.
To szlachetne kłamstwo pociąga za sobą jednak, jak każde kłamstwo, konsekwencje i oto autor ukazuje nam Babkę właśnie w najbardziej dramatycznej chwili jej życia, gdy po przeżyciu wielkiej radości, zmuszona jest przeżyć okrutne rozczarowanie: zobaczyć prawdziwego wnuka, łotra i rzezimieszka, w niczym nie­podobnego do obrazu, jaki stworzyła sobie z fikcyjnych listów.
27 listopada 2019 r. o godz. 19.00 zapraszamy do polanickiego Teatru Zdrojowego im. Mieczysławy Ćwiklińskiej. W tym dniu, z okazji 50. rocznicy ostatniego występu patronki Teatru w Polanicy Zdroju, odbędzie się specjalna projekcja spektaklu „Drzewa umierają stojąc”, zrealizowanego w 1968 roku przez Jerzego Gruzę dla Teatru Telewizji. W roli głównej zobaczymy, oczywiście, wielką Mieczysławę Ćwiklińską!

wróć

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013