artykuły

Szczepienia ochronne uczestników wypoczynku

28 czerwca 2018 09:27

Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Promocji Zdrowia, Biostatystyki i Analiz Głównego Inspektoratu Sanitarnego z 10 sierpnia 2017 r. wpis w Karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku o szczepieniach uczestnika wypoczynku stanowi dodatkową informację, która może być wzięta pod uwagę przy kwalifikowaniu dzieci do udziału w wypoczynku w przypadku gdy z innych przepisów wynika obowiązek poddania się szczepieniom w związku z pobytem na obszarze geograficznym  o zwiększonym ryzyku zachorowań na dana chorobę zakaźną.

Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdy w związku z sytuacją epidemiologiczną na danym obszarze władze zdrowotne w innym państwie określiły szczepienia, które są wymagane przy wjeździe na ich terytorium. Dowodem na wykonanie szczepienia jest przedstawienie na granicy Międzynarodowej Książeczki Szczepień z wpisami lekarza potwierdzającymi wykonanie szczepienia, jednakże podanie informacji o szczepieniach w Karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku przez rodzica (lub pełnoletniego uczestnika) stanowi jego deklarację, że dziecko spełnia wymogi uczestnictwa w wypoczynku.

więcej

Październik - miesiąc świadomości raka piersi

12 październikaa 2017 15:00

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, stanowi także drugą (po raku płuca) przyczynę umieralności Polek. Jest to rak hormono-zależny, związany z poziomem endogennych hormonów i zachowaniami prokreacyjnymi, a te w większości nie poddają się prewencji pierwotnej. Z tych powodów jedyną skuteczną metodą zmniejszenia umieralności na ten nowotwór pozostaje prewencja wtórna, polegająca na wykrywaniu zmian nowotworowych w możliwie najwcześniejszym stadium rozwoju.

więcej

11 Kwietnia - Światowy Dzień Chorych na Parkinsona

11 kwietnia 2017 08:31

11 kwietnia to data urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia. W roku 1997 Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona, działając przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia, ogłosiło Kartę Praw Osób Chorych na Chorobę Parkinsona. W Polsce na parkinsonizm choruje około 80 tys. osób. Większość z nich przekroczyła 50 rok życia. Chorzy odczuwają spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni i zaburzenia równowagi. Wraz z postępem choroby coraz bardziej ograniczona jest sprawność ruchowa chorego, z czasem rozwija się postępujące zniedołężnienie. Chory nie jest w stanie wykonywać nawet prostych czynności: nie da rady chodzić, ubrać się czy umyć. Każdy rok przynosi nowe metody, które mogą spowalniać postęp choroby. Głęboka stymulacja mózgu zmniejsza nasilenie zaburzeń ruchowych do tego stopnia, że zwiększa samodzielne funkcjonowanie chorych. U niektórych pacjentów możliwy jest nawet powrót do pracy.

więcej

Światowy Dzień Gruźlicy

23 marca 2017 10:09

Jedną z najczęściej występujących  chorób zakaźnych na świecie  jest gruźlica. Gruźlica jest chorobą bakteryjną wywoływaną przez prątki gruźlicy (bakterie Mycobacterium tuberculosis). Bakteria ta rozmnaża się bardzo powoli,  może przetrwać w organizmie w stanie „uśpienia” wiele lat.

 

 

więcej

6 marca Światowy Dzień Jaskry

06 marca 2017 08:12

Celem tej inicjatywy jest rozpowszechnianie wiedzy na temat jaskry będącej przyczyną utraty widzenia u wielomilionowej, nie do końca zbadanej rzeszy chorych na całym świecie. Z tej okazji Polskie Towarzystwo Okulistyczne organizuje w Warszawie konferencję prasową, która ma na celu propagowanie wiedzy na temat choroby.

Światowy Dzień Jaskry, to wspólna inicjatywa Światowego Towarzystwa Jaskrowego (WGA) oraz Światowego Stowarzyszenia Chorych na Jaskrę (WGPA), której celem jest zachęcenie do podjęcia działań zapobiegających utracie wzroku.

Jaskra jest grupą schorzeń, które uszkadzają nerw wzrokowy. Pod względem ilości przypadków jest to jedna z najczęstszych na świecie1 przyczyn ślepoty. Jaskra dotyka około 70 milionów ludzi na świecie, z czego połowa nie jest świadoma swojej choroby. Najczęściej jaskra przez długi czas rozwija się bezobjawowo.

Lekarze okuliści zalecają badania szczególnie osobom po 35 r. ż., u których występują bóle oczu i głowy, wady wzroku, choroby układu krążenia, cukrzyca jak i ludzi nałogowo palących papierosy. Jaskra jest często dziedziczona, dlatego krewni osób chorych na jaskrę również powinni poddawać się raz do roku regularnym badaniom.

więcej

Miesiąc świadomości nowotworów ginekologicznych.

19 września 2016 10:19

Nowotwory kobiecych narządów płciowych są najczęstszymi nowotworami u kobiet. Blisko połowa wszystkich nowotworów złośliwych u pań dotyczy właśnie tej lokalizacji. Nowotwory narządu rodnego mogą występować w jajnikach, jajowodach, w trzonie i szyjce macicy, w pochwie oraz w sromie. Znaczny odsetek nowotworów ginekologicznych stanowią nowotwory złośliwe, w których rokowanie i wyniki leczenia zależą od stopnia zaawansowania raka i wczesnego rozpoznania. Niektóre nowotwory ginekologiczne lekarz może rozpoznać podczas rutynowego badania ginekologicznego (np. rak sromu), inne wymagają wykonania cytologii, badania USG, prześwietlenia lub kolposkopii. Badanie te pozwalają określić typ danego nowotworu oraz stopień jego zaawansowania.

Wystąpienie nieprawidłowych objawów takich jak niepokojące bóle czy krwawienie poza miesiączką lub po menopauzie, powinno powodować szybkie zgłoszenie się do ginekologa w celu wyjaśnienia przyczyny tych dolegliwości. Warunkiem wczesnego wykrycia wielu nowotworów ginekologicznych są regularne badania okresowe (badanie kliniczne, cytologia szyjki macicy, USG, markery nowotworowe), na które kobiety z grup ryzyka powinny zgłaszać się przynajmniej raz w roku. Dotyczy to szczególnie kobiet młodych, po 30 roku życia (rak szyjki macicy) lub starszych poza okresem rozrodczym, u których często występują nowotwory narządu rodnego.

więcej

Światowy Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera

19 września 2016 09:46

Od 1994 roku corocznie dnia 21 września obchodzony jest Światowy Dzień Zapobiegania Chorobie Alzheimera. Jest to postępująca choroba ośrodkowego układu nerwowego charakteryzująca się występowaniem otępienia.

Po raz pierwszy ww. chorobę opisał w 1906 roku niemiecki psychiatra i neuropatolog Alois Alzheimer.

więcej

7 kwietnia - Światowy Dzień Chorego Psychicznie

05 kwietnia 2016 08:39

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy po raz 19-ty. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi oraz edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Idea ta nabiera priorytetowego znaczenia ze względu na alarmujące prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, według których w ciągu najbliższych 15 lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Z kolei na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych, cierpi 50 mln ludzi na świecie, w tym 400 tys. w Polsce. 

więcej

„Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” - kampania o depresji

05 październikaa 2015 09:57

Organizatorami akcji są: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji i Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Celem kampanii jest walka ze stereotypami i stygmatyzacją osób chorujących na depresję. Służyć ma temu pokazywanie przykładów osób sławnych i znanych, którzy zmagali się z tą chorobą.


więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013