14 listopada Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy

13 listopadaa 2013 13:50

Światowy Dzień Zwalczania Cukrzycy to ogólnoświatowa akcja poświęcona chorobie i chorym na cukrzycę. Dzień ten ustanowiony został w 1991 roku w odpowiedzi na niepokojące statystyki dotyczące wzrostu zachorowań na cukrzycę. Obchodzony jest przez 191 organizacji członkowskich Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (ang. IDF - International Diabetes Federation) w 151 krajach świata, jak i przez inne stowarzyszenia i organizacje, lekarzy, osoby zawodowo zajmujące się opieką medyczną oraz wszystkich zainteresowanych tematem cukrzycy. Głównym jej celem jest zwiększenie świadomości na temat przyczyn, objawów, sposobu leczenia oraz powikłań związanych z cukrzycą. Z roku na rok zwiększa się rzesza osób i krajów włączających się w obchody.

Prawie 2,5 mln osób cierpi w Polsce na cukrzycę. To poważna przewlekła choroba, która objawia się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi. Nie leczona, może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet do śmierci. Jej powstaniu sprzyjają najczęściej nasze zaniedbania i używki: niewłaściwe odżywianie się, brak ruchu, otyłość, nadużywanie leków i palenie papierosów. Może mieć także podłoże genetyczne.

Objawy, które pozwalają rozpoznać chorobę to: notoryczne zmęczenie, oddawanie często dużych ilości moczu, chudnięcie pomimo wzmożonego apetytu, silne pragnienie.

Data utworzenia: 13 listopadaa 2013 13:50

Data publikacji: 13 listopadaa 2013 13:50