26 czerwca Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii właśc. Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi.

27 czerwca 2012 13:52

Dzień ten został ustanowiony w 1987 r. przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, aby wzmocnić międzynarodową współpracę na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii oraz dla podkreślenia, że zjawisko narkomanii jest problemem dotykającym ludzi na całym świecie.

Obecnie narkomania stanowi jeden z niezwykle istotnych problemów społecznych. Zauważa się coraz częstsze zjawisko sięgania po narkotyki wśród młodzieży oraz w środowiskach dobrze ułożonych ludzi, prowadzących bardzo zabiegany tryb życia, nie mogących sobie poradzić z wszechogarniającym stresem i zmęczeniem.
Dodatkowo, zbliżają się teraz wakacje – wymarzony przez młodych wolny czas na odpoczynek. Obozy, koncerty, dyskoteki stanowią nie tylko sposób i miejsce odreagowania stresów szkolnych, ale też, dla niektórych, otwierają wrota do niebezpiecznych nałogów. W organizację tego dnia włączają się instytucje zapobiegające narkomanii, ugrupowania duchowe, przychodnie medyczne oraz władze miast. Na szczególną uwagę zasługują:
Krajowe Biuro Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii (www.narkomania.gov.pl)
oraz
Stowarzyszenie MONAR, utworzone przez nieżyjącego już Marka Kotańskiego (www.monar.org).

Nazwa „narkomania” pochodzi z połączenia dwóch słów greckich „narke”- „odurzenie” oraz „mania”- „szaleństwo”. Według Komisji Ekspertów WHO, narkomania to „stan psychiczny, a czasem także fizyczny, wynikający z interakcji między żyjącym organizmem, a lekiem, charakteryzujący się zmianami zachowania lub innymi reakcjami, które zawierają przymus brania leków w sposób ciągły lub okresowy, w celu uniknięcia złego samopoczucia związanego z ich brakiem”.

Tagi: narkomania, 26 czerwca, nadużywanie, środki odurzające, zapobieganie

Data utworzenia: 27 czerwca 2012 13:52