7 kwietnia - Światowy Dzień Chorego Psychicznie

05 kwietnia 2016 08:39

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego obchodzimy po raz 19-ty. Celem tego święta jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy osób zmagających się z chorobami psychicznymi oraz edukacja w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Idea ta nabiera priorytetowego znaczenia ze względu na alarmujące prognozy Światowej Organizacji Zdrowia, według których w ciągu najbliższych 15 lat zaburzenia psychiczne staną się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie. Z kolei na schizofrenię, jedną z najpoważniejszych i jednocześnie najczęściej występujących chorób psychicznych, cierpi 50 mln ludzi na świecie, w tym 400 tys. w Polsce.

Światowy Dzień Chorego Psychicznie organizowany jest przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO). Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagadnienia dotyczące osób dotkniętych chorobami psychicznymi i szerzenie informacji o samych chorobach, ich możliwości leczenia oraz konsekwencjach społecznych chorób psychicznych.

Zdrowie psychiczne - przyjęta w 1948 konstytucja Światowej Organizacji Zdrowia określa je jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Jest to zatem nie tylko brak choroby czy kalectwa.

Zaburzenia psychiczne - utrudnienia funkcjonowania społecznego lub psychicznego jednostki, noszące znamiona cierpienia, zlokalizowane wokół objawu osiowego. Posiadają określoną dynamikę, etiologię, patogenezę, symptomatykę.

Problem jest szczególnie poważny, ponieważ liczba chorych psychicznie rośnie w alarmującym tempie. WHO podaje, że ponad 400 mln osób na świecie cierpi na choroby psychiczne lub z powodu problemów psychospołecznych (tj. alkoholizm czy narkomania). W Unii Europejskiej liczba ta sięga ponad 50 mln chorych. Najnowsze prognozy WHO szacują, że do 2020 roku osoby z chorobami psychicznymi i neurologicznymi stanowić będą 14,6% wszystkich chorych na świecie.

Choroby psychiczne najbardziej utrudniające życie pacjentom i zaburzające ich funkcjonowanie w społeczeństwie to: depresja jednobiegunowa, schizofrenia, alkoholizm, choroba dwubiegunowa oraz natręctwa myślowe i czynnościowe. Problem społecznej akceptacji, możliwości rozwoju i pracy zawodowej ciągle stanowią temat tabu, nawet w krajach wysoko rozwiniętych.

Osobom z problemami natury psychicznej poświęcono w roku aż cztery dni. W kwietniu obchodzą Światowy Dzień Chorego Psychicznie, w październiku Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, we wrześniu Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię, a w lutym Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Data utworzenia: 05 kwietnia 2016 08:39

Data publikacji: 05 kwietnia 2016 08:39

2017-11-09
Filmowy Listopad z Panią Miecią