7 kwietnia Światowy dzień chorych psychicznie

03 kwietnia 2014 08:46

Światowy Dzień Chorego Psychicznie organizowany jest przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization - WHO). Ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na zagadnienia dotyczące osób dotkniętych chorobami psychicznymi i szerzenie informacji o samych chorobach, ich możliwości leczenia oraz konsekwencjach społecznych chorób psychicznych.

Zdrowie psychiczne w konstytucji Światowej Organizacji Zdrowia określane jest jako pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Jest to nie tylko brak choroby czy kalectwa.

Zaburzenia psychiczne definiowane są jako utrudnienia  funkcjonowania społecznego lub psychicznego jednostki, noszące znamiona cierpienia.

Liczba chorych psychicznie rośnie w alarmującym tempie. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ponad 400 mln osób na świecie cierpi na choroby psychiczne lub z powodu problemów psychospołecznych (tj. alkoholizm czy narkomania). W Unii Europejskiej liczba ta sięga ponad 50 mln chorych. Najnowsze prognozy WHO szacują, że do 2020 roku osoby z chorobami psychicznymi i neurologicznymi stanowić będą 14,6% wszystkich chorych na świecie. Choroby psychiczne najbardziej utrudniające życie pacjentom i zaburzające ich funkcjonowanie w społeczeństwie to: depresja jednobiegunowa, schizofrenia, alkoholizm, choroba dwubiegunowa oraz natręctwa myślowe i czynnościowe. Problem społecznej akceptacji, możliwości rozwoju i pracy zawodowej ciągle stanowią temat tabu, nawet w krajach wysoko rozwiniętych.

Data utworzenia: 03 kwietnia 2014 08:46

Data publikacji: 03 kwietnia 2014 08:46