Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

28 kwietnia 2014 10:38

Dzień ten obchodzony jest corocznie w pierwszy wtorek maja. W tym roku przypada 6 maja.
Astma i alergia to dwie choroby, które często występują razem. Jednak wcale pojawienie się alergii nie musi być jednoznaczne z astmą, której przyczyn jest wiele. Począwszy od zanieczyszczeń środowiska, przez prace w zapylonych pomieszczeniach po genetykę. Oba te schorzenia zbierają coraz większe żniwo wśród społeczności. Stały się chorobami cywilizacyjnymi.

Dychawica oskrzelowa – Astma bronchiale
Astma to przewlekły stan zapalny oskrzeli, który przebiega z ich zwężeniem, na skutek skurczu lub obrzęku i nadprodukcją śluzu oskrzelowego. Każdy z nas zapewne wie jak wygląda napad astmy. Przeraźliwy, nie raz piejący kaszel, okropna duszność, jakby „coś siedziało w płucach”, charczenie, strach w oczach, sina twarz... Taki napad może się przedłużać nawet do kilku dni i wtedy mamy do czynienia ze stanem astmatycznym. Okresy między napadami są bezobjawowe. Czynnikami wywołującymi napad jest zmiana składu powietrza, stres, alergie, zimnie powietrze i leki. Terapia zależy od ciężkości choroby. Objawowo podaje się wziewne glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów.

Jak pomóc osobie z napadem astmy?

• pomóc w przybraniu pozycji ułatwiającej oddychanie: siedząca, z pochyleniem do przodu i podparciem
  • pomóc w podaniu leków, które astmatyk ma zawsze przy sobie
  • poluzować uciskającą odzież
  • zapewnić dostęp świeżego powietrza i przestrzeń
  • zapewnić spokój i odizolowanie od gapiów
  • zaproponować poinformowanie rodziny o zaistniałej sytuacji
  • wezwać lekarza na życzenie pacjenta, bądź w przypadku przedłużania się ataku

Alergie
Alergia jest coraz częściej spotykanym schorzeniem u ludzi. Czynnikami które ją wywołują są przeróżne alergeny – substancje uczulające. Mogą nimi być: pyłki roślinne, jady zwierząt i owadów, odchody roztoczy, sierść zwierząt, składniki pokarmowe (np. białko jaja kurzego, kazeina z mleka, węglowodany), leki, tkaniny itd. Objawy mogą być przeróżne: swędzące, czerwonawe, łuszczące się zmiany skórne, obrzęk błon śluzowych, kichanie,wodnisty katar, łzawienie i uczucie swędzenia w oczach, kaszel oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, w postaci bólów brzucha, nudności, wymiotów i biegunki. W ciężkich sytuacjach może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny, będący stanem zagrożenia życia, wymagającym hospitalizacji. Każdy alergen trzeba zidentyfikować, wykonując specyficzne testy. Alergia może pojawić się w każdym wieku.

Jak zapobiegać reakcjom uczuleniowym?
Trzeba eliminować substancje uczulające ze środowiska alergika, poprzez:

• higienę otoczenia
  • pranie odzieży w środkach hipoalergicznych
  • noszenie luźnej, bawełnianej odzieży
  • unikanie kontaktu ze zwierzętami, roślinami
  • pójście na spacer zaraz po deszczu
  • eliminacja z jadłospisu produktów zawierających substancje uczulające lub zaopatrzenie w analogi, np. zamiast mleka krowiego, mleko sojowe
  • przestrzeganie diety hipoalergicznej u niemowląt
  • stosowanie kosmetyków hipoalergicznych

Data utworzenia: 28 kwietnia 2014 10:38