Objawy typowe dla ADHD mogą wystąpić u dzieci z katarem alergicznym

26 czerwca 2012 12:44

Objawy typowe dla ADHD, tj. nadaktywność z zaburzeniami koncentracji uwagi mogą towarzyszyć katarowi alergicznemu u dzieci i młodzieży - wskazują najnowsze badania. Co ważne, objawy te ustępują dzięki skutecznemu leczeniu kataru.

Zdaniem naukowców katar alergiczny może w znaczny sposób pogorszyć jakość życia dzieci i nastolatków, które na niego cierpią. Dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie i właściwe leczenie tego schorzenia.

Zespół badaczy z Turcji prowadził obserwacje grupy 25 dzieci w wieku 8-16 lat. Wszystkie miały sezonowy katar alergiczny związany z alergią na pyłki traw. Matki wypełniały ankiety dotyczące objawów nadaktywności i zaburzeń koncentracji u dzieci. Dla porównania poproszono o to również mamy 35 zdrowych uczniów.

Jakość życia pacjentów z katarem oceniano na podstawie specjalnych kwestionariuszy. W ramach terapii przepisano im donosowy glikokortykosteroid oraz doustny leki antyhistaminowy, które mieli stosować przez sześć tygodni. Po upływie tego czasu ponownie dokonano oceny jakości życia dzieci oraz objawów ADHD.

Przed zastosowaniem leczenia nadaktywność i problemy z koncentracją były znacznie silniejsze u pacjentów z katarem. Jednak po zastosowaniu terapii nie stwierdzono różnic między grupami odnośnie koncentracji uwagi, a nadaktywność była mniejsza u dzieci leczonych z powodu kataru alergicznego. Ponadto, jakość życia pacjentów z katarem alergicznym znacznie się poprawiła po terapii.

Tagi: ADHD, katar alergiczny, nadaktywność, terapia

Data utworzenia: 26 czerwca 2012 12:44

Data publikacji: 26 czerwca 2012 12:44