Październik - miesiąc świadomości raka piersi

12 października 2017 15:00

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym kobiet, stanowi także drugą (po raku płuca) przyczynę umieralności Polek. Jest to rak hormono-zależny, związany z poziomem endogennych hormonów i zachowaniami prokreacyjnymi, a te w większości nie poddają się prewencji pierwotnej. Z tych powodów jedyną skuteczną metodą zmniejszenia umieralności na ten nowotwór pozostaje prewencja wtórna, polegająca na wykrywaniu zmian nowotworowych w możliwie najwcześniejszym stadium rozwoju.

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.

Objawy: zmieniony kształt piersi, wyczuwalny guzek lub stwardnienie, na skórze piersi występują zmarszczenia, wciągnięcia, zmiana koloru, brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie, z brodawki wydobywa się wydzielina.

Podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi jest samobadanie piersi. Składa się z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samodzielne badanie piersi należy wykonywać systematycznie, najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, tj. 2-3 dni po miesiączce, by wykluczyć nadwrażliwość brodawek i bolesność piersi, a w przypadku kobiet niemiesiączkujących raz w miesiącu np. w dniu urodzin. Podczas badania kobieta powinna zwracać uwagę na występujące na piersiach:

• brodawki i pieprzyki, przebarwienia - czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
  • wycieki z brodawki,
  • otoczkę wokół brodawki - może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
  • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
  • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.

W przypadku wykrycia guzka w piersi konieczne jest równoczesne zbadanie tego samego fragmentu drugiej piersi. Jeżeli kobieta zaobserwuje podobną zmianę to zazwyczaj nie jest ona groźna (może być uwarunkowana genetycznie), ale wymaga konsultacji lekarza.
W pozostałych przypadkach powinna koniecznie skontaktować się z lekarzem i podzielić się swoimi wątpliwościami.

Data utworzenia: 12 października 2017 15:00

Data publikacji: 12 października 2017 15:00

2017-11-09
Filmowy Listopad z Panią Miecią