Październik miesiącem walki z rakiem

01 października 2015 09:42

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i statystycznie dosięga co 20 kobietę. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwającej profilaktyki wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.

MIESIĄC PAŹDZIERNIK

MIESIĄCEM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

Październik jako Miesiąc Świadomości Raka Piersi zainicjował w 1985 roku brytyjsko - szwedzki koncern farmaceutyczny Astra Zeneca Plc produkujący między innymi tarmoxifen lek przeciwko rakowi piersi . 3 lata temu Europa Donna Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października, oficjalnie symbolem stała się różowa wstążka rozpoznawalna na całym świecie.

Październik to przede wszystkim okazja by na nowo poruszyć temat badań kontrolnych oraz wczesnej profilaktyki nowotworowej rozbudzając świadomość kobiet, ale i nie tylko. Sukces przedsięwzięć tego typu przyciąga przedsiębiorców chcących wspierać finansowo dane kampanie, oraz osoby popularne, które potęgują jej zasięg. We wczesnej diagnozie rak piersi jest całkowicie wyleczalny, jego wykrycie wymaga jednak regularnej kontroli lekarskiej.

Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi to:

• region geograficzny - w Europie zachorowalność na raka piersi jest większa niż w Azji;
  • wiek - najwięcej zachorowań występuje u kobiet po 50 roku życia (zagrożenie nowotworem wrasta wraz z wiekiem);
  • obciążenie genetyczne - występowanie raka wśród najbliższych krewnych (pierwszy stopień pokrewieństwa - matka, siostra, córka) szczególnie przed 40 rokiem życia, występowanie mutacji genów BRCA1 i BRCA2;
  • wiek pokwitania i przekwitania - wystąpienie pierwszej miesiączki przed 12 rokiem życia oraz początek menopauzy po 54 roku życia;
  • brak potomstwa - ryzyko jest większe u kobiet, które nigdy nie rodziły;
  • późne rodzicielstwo - ryzyko jest od 2 do 3 razy większe u kobiet, które pierwsze dziecko urodziły po 40 roku życia;
  • wieloletnia hormonalna terapia zastępcza - stosowanie terapii w okresie menopauzy zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o około 2,7% na każdy rok jej stosowania;
  • zbyt duża masa ciała, podwyższone BMI - największe ryzyko dotyczy kobiet, które znacząco przybrały na wadze po 18 roku życia. Kobiety otyłe po menopauzie są 2 razy bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi. Otyłość to także czynnik, który sprzyja przerzutom;
  • niewłaściwa dieta - nadmiar tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) w diecie oraz nadmierne spożywanie alkoholu (30 - 60 gramów dziennie);
  • promieniowanie jonizujące - ekspozycja na promieniowanie, szczególnie w młodym wieku;
  • wcześniejsze choroby piersi;
  • łagodne zmiany w piersi - u kobiet, u których wykryto atypową hiperplazję nabłonkową, ryzyko zachorowania jest od 4 do 5 razy większe.

Profilaktyka pierwotna

Zachorowaniu na raka można przeciwdziałać, dbając o stan zdrowia i dobrą formę - to właśnie profilaktyka pierwotna. Wiadomo także, że na raka piersi rzadziej chorują kobiety, które karmiły piersią (nawet przez krótki okres).

Wyniki badań wskazują, że wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi ma związek z nadmiernym spożywaniem tłuszczy, nadwagą oraz spożywaniem alkoholu. Ilość tkanki tłuszczowej oraz spożycie alkoholu wpływają na poziom kobiecych hormonów - estrogenów. Im wyższy poziom estrogenów, tym większe ryzyko zachorowania na raka piersi.

Profilaktyka wtórna

W przypadku raka piersi decydujące znaczenie ma profilaktyka wtórna, czyli wczesne wykrycie nowotworu. Dlatego każda kobieta od dwudziestego roku życia powinna regularnie badać swoje piersi. Takie badanie wykonuje się samodzielnie, najlepiej pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki. Kobiety po menopauzie również powinny raz w miesiącu badać piersi - najlepiej zawsze tego samego dnia. Raz w roku takie badanie powinno być wykonane przez ginekologa, chirurga lub onkologa - nawet jeśli samobadanie nie wykazuje żadnych niepokojących zmian!

Data utworzenia: 01 października 2015 09:42

Data publikacji: 01 października 2015 09:42