artykuły

Październik miesiącem walki z rakiem

01 październikaa 2015 09:42

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem i statystycznie dosięga co 20 kobietę. Rocznie w Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań. Wczesna diagnostyka i odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Niestety mimo trwającej profilaktyki wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom.

więcej

Wrzesień Miesiącem Świadomości Nowotworów Ginekologicznych

04 września 2015 08:10

10 faktów i mitów o raku jajnika i szyjki macicy.

Czego nie wiesz o jednych z najczęściej występujących nowotworach?

1. Mit: Rak jajnika to choroba osób starszych

Na raka jajnika można zachorować w każdym wieku, choć prawdą jest, że najczęściej choroba jest diagnozowana u osób powyżej 50. roku życia. U ponad 50 proc. chorych  diagnozowana jest w wieku od 50-69 lat.

2. Fakt: Objawy gastrologiczne mogą być oznaką raka jajnika

Niestety, rak jajnika nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą kobiet”. Rozwija się skrycie, nie dając we wczesnych stadiach rozwoju praktycznie żadnych charakterystycznych objawów. Nowotwór daje znać o sobie dopiero, gdy zaczyna rozprzestrzeniać się do okolicznych narządów. Wówczas kobiety mogą odczuwać dolegliwości, takie jak częste wzdęcia, pełność w śródbrzuszu lub nadbrzuszu, zwiększający się obwód pasa mimo braku zmiany diety. Kobiety mając takie dolegliwości zgłaszają się często do gastrologa, a nie do ginekologa. Zdarza się również, że nie zwracają na nie szczególnej uwagi, przypisując je np. specyfice okresu menopauzy.  

3. Mit: Istnieje profilaktyka raka jajnika

Niestety, nie istnieją testy przesiewowe w kierunku raka jajnika, czy też inne profilaktyczne badania, które pozwoliłyby wcześnie wykryć ten nowotwór. W badaniu ginekologicznym i w trakcie USG dopochwowego lekarz może stwierdzić jedynie niepokojące zmiany na jajnikach. Jednak jedynym sposobem na potwierdzenie diagnozy raka jajnika jest dziś operacja chirurgiczna lub laparoskopia, a dokładnie – analiza histopatologiczna pobranego materiału. Zdarza się, że rak jajnika zostaje rozpoznany przy okazji operacji ginekologicznych przeprowadzanych z zupełnie innych powodów. Na świecie prowadzone są badania kliniczne nad metodami skutecznej diagnostyki wczesnego raka jajnika – sprawdza się m.in. efektywność badania markerów nowotworowych, takich jak CA-125
w krwi. Jednak wczesna diagnostyka tego nowotworu to wciąż wyzwanie dla medycyny.

4. Mit: Jeśli nie mam mutacji BRCA1 lub BRCA2, nie zachoruję na raka jajnika

Nosicielki wadliwych mutacji genetycznych BRCA1 i BRCA2 stanowią jedynie do 13 proc. chorych na raka jajnika. Oznacza to, że większość kobiet, które zachorowały na raka jajnika nie posiadała obciążającej mutacji lub nie miały one w najbliższej rodzinie nikogo, kto chorował na ten nowotwór. Posiadanie niekorzystnej mutacji w genach znacznie zwiększa ryzyko zachorowania, ale nie oznacza, że kobieta nią obarczona na pewno zachoruje. Przyczyny raka jajnika wciąż nie są dokładnie poznane. Za czynniki ryzyka uważa się jednak wczesną pierwszą miesiączkę i późną menopauzę, bezdzietność, nieskuteczne stymulowanie owulacji u kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę oraz niekarmienie piersią. Są to więc czynniki związane z wydłużonym okresem pracy jajników.  

5. Mit: Raka jajnika nie da się leczyć

Choć rak jajnika wciąż stanowi wyzwanie dla medycyny, co pewien czas w terapii tego nowotworu dokonują się kolejne postępy. Jeszcze 40 lat temu jedyną metodą leczenia była operacja chirurgiczna. Następnie zaczęto stosować cytostatyki – na bazie wyciągu z cisu zachodniego, a także oparte o związki platyny. Kolejnym krokiem milowym było odkrycie leczenia celowanego, za pomocą którego upośledza się określone funkcje komórek nowotworowych. Od pewnego czasu stosuje się też kolejne metody eksperymentalne, takie jak chemioterapia w hipertermii.
Co ważne, usunięcie zmian nowotworowych przez ginekologa lub chirurga wciąż ma ogromne znaczenie w terapii raka jajnika. Szanse na przeżycie 5-letnie znacznie wzrastają, jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta i istnieje możliwość usunięcia wszystkich zmian nowotworowych.

6. Fakt: Prawidłowo wykonana cytologia może uratować życie

Badania cytologiczne powinno się wykonywać przynajmniej raz na trzy lata, a najlepiej – raz w roku. Według aktualnie obowiązujących standardów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, u kobiet, które nie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, cytologia powinna być przeprowadzana co trzy lata, o ile poprzednie dwa badania wykonane w odstępie jednego roku – nie wykazały odstępstw od normy. Wymaz powinien być pobrany specjalną szczoteczką. W Polsce prowadzony jest program badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Dzięki regularnym badaniom cytologicznym można wykryć zmiany przedrakowe, nie dopuszczając do rozwoju nowotworu lub zmiany wczesne, dające większe szanse na całkowite wyleczenie. Potwierdzają to statystyki.
 
7. Mit: Odkąd w Polsce dostępne są szczepionki przeciwko wirusowi HPV, rak szyjki macicy nie stanowi już zagrożenia

Mimo pojawienia się w Polsce w 2007 roku szczepionek przeciwko wirusowi HPV (profilaktyka pierwotna), w latach 2007-2012 rak szyjki macicy pozostawał trzecią przyczyną zgonów spowodowanych przez nowotwory kobiece. Najczęściej rak szyjki macicy diagnozowany jest u kobiet powyżej 50. roku życia. Nawet gdyby szczepienia objęły w 2007 roku całą populację dziewczynek od 10. roku życia, na efekty szczepień będziemy musieli poczekać jeszcze około 30 lat. Dlatego wciąż ważne są profilaktyczne badania w kierunku raka szyjki macicy.

8. Fakt: Można sprawdzić, czy jest się nosicielem wirusa powodującego raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to choroba wywoływana przez wirus HPV. Układ odpornościowy potrafi samoistnie zwalczyć infekcję, jednak w przypadku najgroźniejszych, onkogennych podtypów tego wirusa – zakażenie może się przeciągać w czasie. Infekcja może powodować zmiany w komórkach szyjki macicy. Nieleczone przekształcają się w zmiany przednowotworowe, a następnie w zmiany rakowe. Dlatego tak ważne są badania kontrolne i wzmożona czujność onkologiczna nosicielek wirusa.

9.  Mit: Tylko kobiety posiadające wielu partnerów seksualnych chorują na raka szyjki macicy

Najczęściej raka szyjki macicy diagnozuje się u kobiet posiadających od lat stałego partnera lub od dawna nieprowadzących współżycia. Tymczasem wina może leżeć po stronie panów – partnerów kobiet, którzy przenosząc wirus, sami bardzo rzadko zapadają na tym tle na nowotwory zewnętrznych narządów płciowych.

10. Fakt: Kobiety chore na nowotwór ginekologiczny potrzebują odpowiedniego wsparcia i zrozumienia

Szczególnie ważne jest ono w przypadku kobiet chorych na nowotwór jajnika czy szyjki macicy. Choroby te mają wpływ na zaburzenie życia intymnego czy poczucia kobiecości.

więcej

EUROPEJSKI TYDZIEŃ WALKI Z RAKIEM

26 majaa 2015 09:48

W dniach 25-31 maja obchodzony jest Europejski Tydzień Walki z Rakiem. Zapoczątkowała go Europejska Liga Walki z Rakiem we współpracy z Europejskim Stowarzyszeniem na Rzecz Walki z Rakiem (European Partnership for Action Against Cancer 2011-2013).
Celem Europejskiego Tygodnia Walki z Rakiem jest m.in. popularyzacja profilaktyki chorób nowotworowych wśród społeczeństwa.
Promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki chorób nowotworowych to ważne zadania, realizowane w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych prowadzonego przez Ministra Zdrowia.
Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak dbać o zdrowie, zapraszamy do zapoznania się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem oraz z innymi materiałami informacyjnymi (m.in. komiksami dla dzieci i młodzieży) zamieszczonymi na stronie www.kodekswalkizrakiem.pl i www.jakrzucicpalenie.pl

więcej

Harmonogram postoju mammobusów - 2015r.

01 kwietnia 2015 12:40

W II kwartale 2015r. na terenie powiatu kłodzkiego, niżej wymienieni świadczeniodawcy będą udzielali świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie programu profilaktyki raka piersi- etap podstawowy w pracowni mobilnej (mammobusy) w ramach umów zawartych z DOW NFZ, zgodnie z poniższym harmonogramem.

więcej

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

24 marca 2015 09:48

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą, ustanowiony został przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) w rocznicę odkrycia prątka gruźlicy przez niemieckiego lekarza Roberta Kocha, który fakt ten ogłosił w swoim wykładzie 24 marca 1882r w Berlinie. Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterię – prątek gruźlicy, na którą co rok zapada około 8 mln, z czego umiera 3 mln. W Polsce większość zarejestrowanych przypadków zachorowań na gruźlicę, to gruźlica płuc (95%). Prątki gruźlicy mogą jednak uaktywniać się także w skórze, układzie oddechowym, moczowo-płciowym, nerwowym lub w kościach, węzłach chłonnych, stawach i osierdziu. Według Instytutu Chorób Płuc i Gruźlicy w Warszawie wskaźnik zapadalności na gruźlicę w Polsce maleje sukcesywnie z roku na rok (w 2007r. – zarejestrowano 8616 przypadków zachorowań na gruźlicę; 2008r –8081, a w 2009r. – 7961) Analizując częstotliwość zachorowań na gruźlicę wg. wieku można stwierdzić, że zapadalność na tę chorobę wzrastała wraz z wiekiem (chorzy w wieku średnim tj. 45- 64 lata i podeszłym >64 lat stanowią ponad połowę przypadków), a wg. płci, że mężczyźni nadal chorują na gruźlicę ponad dwukrotnie częściej, niż kobiety (2008r. mężczyźni - 5483, kobiety -2598; 2009r. mężczyźni -5362, kobiety -2599).

Najczęstszym źródłem zakażenia prątkami gruźlicy jest chory na gruźlicę - prątkujący. Osoba chora na gruźlicę podczas kaszlu, kichania, odkrztuszania (odpluwania), głośnego śmiechu, mówienia, wydala prątki wraz z kropelkami śluzu. Kropelki z zawartymi prątkami unosząc się w powietrzu, mogą dostać się do płuc kolejnych ludzi wraz z wdychanym powietrzem, zakażając je. Szacuje się, iż jeden prątkujący człowiek, nie poddany terapii może w ciągu roku zarazić nawet 15 osób. W większości przypadków organizm człowieka dzięki układowi immunologicznemu potrafi sam bronić się przed rozwojem zachorowania. Jak się ocenia, tylko u 2-3% zakażonych rozwija się objawowa gruźlica, u pozostałych prątki pozostają w stanie latentnym w organizmie.

Najczęstszymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi gruźlicy są czynniki zewnętrzne osłabiające organizm ludzki:

- niedożywienie,

- złe warunki mieszkaniowe - przeludnione, ciemne, wilgotne mieszkania,

- a także złe warunki sanitarne,

czynniki wewnętrzne sprzyjające przejściu zakażenia prątkiem w chorobę:

- zakażenie HIV,

- cukrzyca,

- krzemica,

- niewydolność nerek,

- choroby nowotworowe,

- przewlekle choroby płuc,

- choroby krwi,

- niewydolność nerek,

- stan po transplantacji,

- leczenie sterydami,

- leczenie immunosupresyjne,

- szybka utrata masy ciała,

- nikotynizm, alkoholizm.

Początek gruźlicy jest często skryty, podstępny, objawy są słabo wyrażone i niecharakterystyczne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy ze swojej choroby i lekceważy objawy nawet miesiącami.

Dlatego każdy pacjent, który zauważy u siebie wystąpienie i utrzymywanie się takich objawów klinicznych, jak:

- kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie - ten objaw jest szczególnie ważny,

- odkrztuszanie plwociny,

- brak apetytu i utrata wagi ciała,

- nocne poty,

- stany podgorączkowe,

- osłabienie i łatwe męczenie się,

- duszność i/lub ból w klatce piersiowej,

- krwioplucie (w późniejszym okresie choroby),

powinien zwrócić się do swego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej celem wykonania odpowiednich badań (badanie rtg klatki piersiowej, badanie plwociny, wykonanie testu tuberkulinowego). Trzeba pamiętać, że wykrycie choroby we wczesnym stadium, a więc takim, w którym płuca są mało zniszczone, pozwala wyleczyć chorego bez żadnych następstw choroby i powrót do poprzedniego stylu życia i pracy pacjenta! W przypadku, gdy choroba jest rozpoznana później, chory również może być wyleczony, jego płuca goją się. Jednak uszkodzone części ulegają "zbliznowaceniu" (włóknieniu) i zmniejsza się "powierzchnia oddechowa płuc". Ozdrowieniec gruźlicy łatwo się męczy, odczuwa duszność, często w stopniu powodującym inwalidztwo oddechowe. Wczesne wykrycie chorego i jego leczenie zapobiega szerzeniu się zakażenia prątkiem w otoczeniu (rodzina).

Najlepszym zabezpieczeniem przed gruźlicą jest:

- prowadzenie zdrowego stylu życia oraz poprawa warunków mieszkaniowych i pracy (systematyczne wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy, zmniejszenie liczy osób przebywających na stałe w jednym pomieszczeniu, odpoczynek na świeżym powietrzu, spożywanie produktów bogatych w proteiny, witaminy i białko, szczególnie owoców, warzyw, mięsa i produktów mlecznych),

- przestrzeganie zasad higieny sanitarnej,

- przeciwdziałanie szerzeniu się alkoholizmu, narkomanii, nikotynizmu,

- odpowiednie zachowanie się chorych - kultura kaszlu i odkrztuszania - zasłanianie ust i nosa chusteczką higieniczną podczas kaszlu, kichania (odkrztuszać należy tylko do odpowiednich spluwaczek),

- szczepienie BCG – szczepionka p/gruźlicy (w Polsce są one nadal obowiązkowe i wykonywane zgodnie z „kalendarzem szczepień”).

Ponadto w przypadku rozprzestrzeniania się gruźlicy, efekt zapobiegawczy ma wczesne wykrycie i leczenie zachorowania oraz samodyscyplina chorego w czasie leczenia (co ósmy chory przerywa leczenie). Rezultatem samowolnego przerywania leczenia, samowolnych zmian w zakresie przyjmowanych leków i ich dawek jest powstawanie lekooporności prątków w tym wielolekowej oporności, znacznie zmniejszającej szanse wylec

więcej

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego 2015 09:09

23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony 23 lutego 2001 roku przez Ministerstwo Zdrowia. Celem tego dnia jest promocja wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń psychicznych, zachęcenie wszystkich chorych do leczenia oraz zmiana postaw społecznych w stosunku do osób chorych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depresja jest schorzeniem dotykającym ludzi w każdym wieku niezależnie od zawodu, ponadczasowym i stającym się ogromnym problemem w krajach rozwiniętych, które zmagają się z dużą ilością stresu i małym wsparciem rodziny i przyjaciół. Od kilkunastu lat w krajach Europy można zaobserwować stały i wyraźny wzrost przyjęć do szpitala z powodu depresji. W Polce co dwunasta osoba choruje na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest na czwartym miejscu w rankingu najpoważniejszych problemów zdrowotnych na świecie. Choroba jest często lekceważona i uważana za zwykłą chandrę a może prowadzić do poważnych konsekwencji a nawet samobójstw. Udział samobójstw w zgonach ogółem stanowi 20-30%. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2020 roku depresja będzie najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.

więcej

4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem

03 lutego 2015 14:37

4 Lutego na całym świecie obchodzony jest Dzień Walki z Rakiem. Ma on na celu podnoszenie świadomości zagrożenia chorobą, ukazanie istoty badań profilaktycznych i uświadomienia społeczeństwa, że rak nie musi być chorobą śmiertelną. Można go leczyć, w wielu przypadkach skutecznie. Bardzo ważne jest rozpoznanie symptomów raka we wczesnym stadium. Osoby z grupy ryzyka powinny, o ile jest to możliwe, regularnie przeprowadzać samobadanie, obserwować ewentualne zmiany zachodzące w organizmie, a przede wszystkim badać się profilaktycznie.

Według Kodeksu Walki z Rakiem, aby zmniejszyć ryzyko zachorowalności należy przestrzegać zasad:

  1. ,,Nie pal, jeśli już palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących
  2. Wystrzegaj się otyłości
  3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne
  4. Spożywaj więcej różnych warzyw i owoców: jedz co najmniej 5 porcji dziennie.
  5. Jeśli pijesz alkohol - piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe - ogranicz jego spożycie
  6. Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  7. Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze.
  8. Kobiety po 25. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
  9. Kobiety po 50. roku życia powinny uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.

     10.  Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych  w  kierunku raka jelita grubego.

11.  Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B"

Dla niektórych nowotworów istnieją programy badań przesiewowych zwiększających szansę na ich wyleczenie:

      Kobiety po 25. roku  życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z „ Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych  w kierunku raka szyjki macicy”.

      Kobiety po 50. roku życia powinny brać udział w przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów zdrowotnych podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli mammograficznych badań przesiewowych”.

      Kobiety i mężczyźni po 50. roku życia powinny brać udział w przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów uwzględniających procedury kontroli jakości.

 

więcej

1 grudnia Światowy Dzień AIDS

01 grudnia 2014 12:10

1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Getting to zero (Dążymy do Zera) to temat tegorocznego Światowego Dnia AIDS wybrany przez Światową Kampanię AIDS . Od dwóch lat prowadzona jest akcja, mająca  na celu upowszechnienie „Czerwonej kokardki’ - symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi.

„CZERWONA KOKARDKA” symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Idea czerwonej kokardki powstała w 1991r. W Polsce „Czerwona Kokardka”, jest wyróżnieniem przyznawanym z okazji Światowego Dnia AIDS. Odznaczenie otrzymują osoby, które w szczególny sposób przyczyniły się do poprawy jakości życia osób żyjących z HIV, chorych na AIDS, bądź też wniosły istotny wkład w działania profilaktyczne.
Światowy Dzień AIDS to dzień, w którym szczególnie staramy się przełamywać bariery, takie jak strach i wynikająca z niego stygmatyzacja osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, w tym osób LGBT żyjących z wirusem. Jest to dzień bardzo szczególny, nie tylko promujący walkę z AIDS, ale także czas w którym myślimy o bliskich i przyjaciołach, których doświadczył wirus HIV oraz staramy się zwrócić uwagę społeczeństwa na ciągle aktualny problem epidemii HIV/AIDS.

Od 1985 roku w Polsce rozpoznano ok. 18 tysięcy zakażeń HIV. Ponad 3 tysiące osób zachorowało na AIDS, 1280 zmarło z tego powodu.
Z danych Krajowego Centrum ds. AIDS wynika, że w Polsce chorych na AIDS jest obecnie około 2 tys. osób. 17 tys. osób ma zdiagnozowane zakażenie wirusem HIV. Z tej grupy leczenie odbywa 7776 pacjentów.

więcej

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

18 listopadaa 2014 11:23

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Święto to narodziło się w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. W efekcie, aż 150 tysięcy ludzi spróbowało przez jedną dobę wytrzymać bez palenia. Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada (tydzień przed obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Dziękczynienia) za Dzień Rzucania Palenia.

Aż 9 milionów Polaków nałogowo pali papierosy. Wielu stara się z tym walczyć, ale brakuje im motywacji. Może gdyby poznali prawdę o skutkach palenia i nie dawali się zwieść mitom, pomogłoby to im rozstać się z nałogiem. Obalamy mity o papierosach!

Moda na palenie papierosów rozpoczęła się w latach powojennych. Na początku lat 80. XX wieku palaczami było prawie 15 milionów Polaków. Wśród osób w wieku 20-29 lat paliło 80 proc. mężczyzn i 50 proc. kobiet. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Lekarze mówią wprost - powszechność palenia  papierosów doprowadziła do katastrofy zdrowotnej. Liczba nowych zachorowań na raka płuca wśród kobiet systematycznie rośnie. Jest wyższa niż wśród mężczyzn. Co więcej - okazało się, że kobiety częściej umierają z powodu raka płuca niż z powodu raka piersi. Żadne statystyki jednak nie przekonują zaprzysięgłych palaczy. Uparcie powtarzają oni mity o paleniu, szukając usprawiedliwienia dla trwania w nałogu. Oto najczęstsze z nich.

1. To nieprawda, że papierosy łagodzą stres

Nikotyna pobudza, a nie uspokaja. Łagodzić stres może tylko u nałogowego palacza, bo kolejny papieros zaspokaja głód nikotynowy, który pojawia się, gdy spada stężenie nikotyny we krwi. Tę sytuację można porównać do niektórych nerwic, kiedy to osoba cierpiąca na nią musi w stresie wykonać określone ruchy, np. kręcić młynka palcami, aby opanować zdenerwowanie. Stresem samym w sobie może być dla palacza niemożność zapalenia papierosa.

2. To nieprawda, że palenie sprawia dużo przyjemności

Palacz nie odczuwa przyjemności z samego palenia, ale z tego, że zaspokoił narastający głód nikotynowy. Podobną przyjemność ma alkoholik po wypiciu kieliszka wódki czy narkoman, kiedy weźmie kolejną działkę narkotyku.

3. To nieprawda, że jeśli się nie zaciągasz, nie szkodzisz sobie

Palenie papierosów bez zaciągania się dymem można porównać do palenia biernego. Żeby papieros się palił, trzeba
wciągnąć powietrze. Później należy je wydmuchnąć. Ale przecież człowiek musi oddychać, więc i tak wciąga do płuc toksyczny dym.

4. To nieprawda, że papierosy mentolowe są zdrowsze niż zwykłe

W papierosach mentolowych znajdują się te same substancje smoliste, rakotwórcze, co w papierosach niearomatyzowanych. Ponadto papierosy mentolowe szybciej uzależniają, bo substancje zapachowe i smakowe ułatwiają wchłanianie nikotyny. Wprawdzie nie ma na to twardych dowodów naukowych, ale łagodniejszy smak papierosów mentolowych sprawia, że więcej się ich wypala.

5. To nieprawda, że papierosy cienkie są mniej szkodliwe

To chwyt reklamowy. Cienkie papierosy zawierają tyle samo związków toksycznych co te tradycyjnej grubości.

6. To nieprawda, że papierosy light mniej szkodzą niż te z normalną dawką nikotyny

Badania naukowe wskazują, że palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia choroby nowotworowej czy zawału serca. Tylko 10 proc. palących ma świadomość, że papierosy light zawierają tyle samo substancji smolistych co zwykłe. Poza tym dowiedziono, że palacze light, aby dostarczyć sobie odpowiednią porcję nikotyny, palą więcej i głębiej zaciągają się dymem.

7. To nieprawda, że papieros wypalony po jedzeniu jest mniej szkodliwy

Nie ma żadnego znaczenia, czy pali się po jedzeniu, czy przed nim. Do organizmu trafia ta sama dawka toksyn.

8. To nieprawda, że papierosy sprzyjają odchudzaniu

Ten mit bierze się z tego, że po odstawieniu papierosów pojawia się głód nikotynowy. Jeśli nie można go zaspokoić kolejnym papierosem, sięga się po cukierki, ciastka, kawałek kiełbasy. Natomiast przybieranie na wadze po rzuceniu palenia wynika stąd, że poprawia się węch i smak, więc potrawy lepiej smakują – jemy chętniej i więcej.

9. To nieprawda, że kilka papierosów dziennie nie szkodzi

Wypalanie nawet tylko jednego papierosa dziennie może mieć bardzo przykre konsekwencje zdrowotne. Dotyczy to zwłaszcza osób, które mają genetyczne skłonności do zachorowania na raka płuca. Najlepszym przykładem może tu być bierne palenie – ludzie, którzy sami nigdy nie palili, ale przebywali w towarzystwie palaczy, też chorują na raka płuca. Wdychanie dymu tytoniowego jest szczególnie groźne dla dzieci. Najbardziej niszczy ich układ krążenia.
więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013