artykuły

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

15 październikaa 2014 12:51

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Jest to dobra okazja by pomyśleć o profilaktyce raka piersi i rozpocząć regularne samobadanie piersi oraz udać się na badanie profilaktyczne piersi np. w odpowiedzi na zaproszenie z ośrodka wykonującego takie badania.

Wiele kobiet jest świadoma, że powinny regularnie się badać, jednak długo odkładają moment udania się na badania profilaktyczne. Czasem czekają zbyt długo i choroba – rak piersi – z wczesnego stadium przekształca się w stadium zaawansowane, którego leczenie jest trudniejsze i daje gorsze wyniki.

Według badań Ministerstwa Zdrowia co 14 Polka zachoruje na raka piersi w ciągu swojego życia. Tylko w 2001 r. w Polsce zdiagnozowano około 12000 nowych zachorowań z czego zmarło 4825 kobiet. Wykrycie raka piersi we wczesnym stadium daje duże szanse na całkowite wyleczenie, dlatego już od 20-go roku życia zaleca się samokontrolę piersi, a w późniejszym wieku cykliczne wykonywanie badania mammograficznego.

Co powinnaś wiedzieć o raku piersi :

1.Profilaktyka ważna w każdym wieku
Kobieta, która ukończyła 50 lat, bezwzględnie raz w roku powinna zgłosić się na mammografię lub badanie piersi rezonansem magnetycznym (metoda najbardziej czuła, wykrywająca najmniejsze zmiany, polecana przede wszystkim kobietom z grupy zwiększonego ryzyka). Przy prawidłowym wyniku: często wystarcza kontrola co dwa lata, chyba, że lekarz zdecyduje inaczej. Jeśli jeszcze miesiączkujesz, badanie powinno być wykonane w pierwszej fazie cyklu.
Chociaż zdarza się to rzadko, nowotwory piersi występują także u znacznie młodszych kobiet. To dlatego tak istotne jest samobadanie piersi każdej kobiety, raz w miesiącu, od ukończenia 20 lat.
Pamiętaj, że ginekolog powinien badać twoje piersi przy każdej wizycie.

2.Czasem usg jest lepsze od mammografii
W razie jakichkolwiek wątpliwości po samobadaniach, badaniu palpacyjnym oraz wtedy, gdy wchodzisz w "stosowny" wiek, lekarz ma obowiązek zalecić dodatkowe badania.
Metoda badania zależy od wieku kobiety i struktury jej piersi. Zasadniczo do 35. roku życia (a w przypadku drobnych piersi i znacznie dłużej) zalecane jest usg. Dlaczego?
Mammografia to bardzo dokładne badanie, pozwalające wykryć już guzek o średnicy zaledwie 5mm. Jeśli jednak pacjentka ma gęstą tkankę gruczołową (a nie tłuszczową) pewniejsze wyniki daje usg, czyli badanie z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych. Usg pozwala odkryć łagodne zmiany chorobowe w piersi (mastopatię), typowe dla młodych kobiet. Wymagają one obserwacji, gdyż czasem mogą przekształcić się w groźniejsze formy nowotworowe. Mastopatia zazwyczaj wymaga jednak jedynie zmiany trybu życia, czasem leczenia hormonalnego.

3.Objawem groźnych zmian nowotworowych nie musi być guzek!
Nie każdy nowotwór, a także nowotwór złośliwy, objawia się jako twardy guzek, wyraźnie wyczuwalny pod palcami.
Koniecznie skontaktuj się z lekarzem (ginekologiem, ale i lekarzem pierwszego kontaktu czy onkologiem , jeśli masz taką możliwość - do niego również nie potrzebujesz skierowania) także wtedy, jeśli:
- zaobserwujesz w piersi zmiany miękkie, przypominające pęcherzyk wypełniony płynem,
- zaczerwienienia i zgrubienia na skórze bez wyraźnej przyczyny,
- coś, co przypomina "skórkę pomarańczową",
- "wciągnięty" fragment skóry na piersi, trudny do przesunięcia,

- nieuzasadniony wyciek z brodawki,
- zmianę kształtu brodawki (np. jej wciągnięcie do środka),
- wyraźną, nagłą różnicę w wyglądzie jednej z piersi (np. wielkość),
- obrzęk lub bolesność okolicznych węzłów chłonnych (pod pachą).

Jeśli podczas samobadania zaobserwujesz jakiekolwiek nieprawidłowości w piersi, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Zarazem nie panikuj. Zazwyczaj nie świadczą o poważnym zagrożeniu. Zwłóknienia i torbiele w piersi są tym, co odkrywamy najczęściej. Nie są rakiem.

4. Nie każdy nowotwór to rak
Chociaż powszechny jest strach przed rakiem piersi, wciąż chętnie nadużywamy tego terminu, obserwując jakiekolwiek niepokojące zmiany nowotworowe. Tymczasem rodzajów nowotworów jest ponad 60. Nie wszystkie stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Różnią się tempem rozwoju, a złośliwe stopniem złośliwości, więc rokowania co do pełnego wyleczenia też są różne. Zatem: istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy, dobranie odpowiedniej terapii, a przede wszystkim uświadomienie pacjentce, co realnie dzieje się z jej ciałem, by z jednej strony miała świadomość powagi sytuacji, gdy jest taka potrzeba, a z drugiej: nie zamartwiała się nadmiernie. Stres nie służy bowiem żadnemu leczeniu.

5. Wielkość piersi ma znaczenie

Znaczna nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia raka piersi. Bardzo puszyste panie z obfitym biustem (zbudowanym przede wszystkim z tkanki tłuszczowej) rzeczywiście chorują częściej. Nie oznacza to jednak, że kobiety szczupłe, z małymi piersiami, mogą lekceważyć badania profilaktyczne. Różnica ryzyka jest naprawdę niewielka i co roku mnóstwo kobiet z drobnymi piersiami umiera na raka, gdyż wydawało się im, że ten problem ich nie dotyczy, więc badały się zbyt późno. Szczupłe panie nie powinny zaniedbywać badań także dlatego, że polecane im często usg (decyzję o rodzaju badań diagnostycznych pozostaw lekarzowi) jest nieinwazyjne, daje natychmiastowy wynik, a zarazem jest bardzo czułe.

6. Ryzyko nie zawsze jest takie samo

Nie tylko otyłość należy do czynników zwiększających ryzyko. Zalicza się do nich między innymi: wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki (obecnie przed 12. r. ż., ale trzeba pamiętać, że dziewczynki coraz wcześniej dojrzewają i ten wiek graniczny może się obniżyć w kolejnym pokoleniu), krótki okres karmienia piersią lub jego brak, narażenie na promieniowanie jonizujące w młodym wieku, brak dzieci lub późne pierwsze macierzyństwo, rak piersi lub jajnika u mamy, siostry albo babki przed 50. r. ż.

7. Nie przeceniaj roli genów

Aż 80% kobiet, u których zdiagnozowano raka sutka, było pierwszymi w rodzinie z rozpoznaną chorobą, czyli ani ich mama, babka czy siostra nie zapadły na raka piersi przed nimi. Dlatego, nawet jeśli wszystkie kobiety w twojej rodzinie są zdrowe, musisz regularnie się badać.
Gdy ze względu na powtarzającą się zapadalność w rodzinie na kobiece nowotwory (ale i inne, np. jelita grubego), podejrzewasz dziedziczoną skłonność do poważnych schorzeń, nie wahaj się i skontaktuj z onkologiczną poradnią genetyczną. Wiele kobiet ma spore wątpliwości czy warto to robić, bo w ich ocenie (a do niedawna i części lekarzy) taka wiedza jest bez wartości. Skoro skuteczne terapie genowe to wciąż przyszłość, po co żyć w strachu i czekać na najgorsze? Tymczasem to zupełnie nie tak!

Regularne badania, przeprowadzane u kobiet z grupy ryzyka, pozwalają wykryć chorobę na tyle wcześnie, że możliwe jest pełne wyleczenie.

8. Rak nie rozwija się w ekspresowym tempie
Słyszałaś opowieści o kobietach, które regularnie się badały, nie miały żadnych objawów, a potem, w krótkim czasie, zabił je rak piersi? Na pewno tak. Rzecz w tym, że nie warto w nie wierzyć i od sporadycznych przypadków uzależniać profilaktyki. Zdecydowana większość kobiet umiera przez zaniedbania. Rak nie wyrasta w piersi, jak grzyb jesienią po deszczu. Zwykle potrzeba 5-7 lat, by z jednej komórki nowotworowej urósł guz o średnicy centymetra (a mammografia pozwala zobaczyć już takiego o połowę mniejszego). Zdecydowana większość nowotworów sutka to choroby o tzw. długiej fazie przedklinicznej. Czyli od powstania guza do jego zdiagnozowania może upłynąć sporo czasu, a szanse na wyleczenie wciąż są spore. Zarazem, pamiętaj, że czas jednak nie działa na twoją korzyść. Im szybciej, tym lepiej. Serio.

9. Biopsja nie przyspiesza choroby
Biopsja jest ważną metodą diagnostyczną, pozwalającą na dokładne zbadanie chorej tkanki, a zatem określenie rodzaju nowotworu, stopnia zaawansowania i optymalnej metody leczenia. Polega na pobraniu wycinka guza za pomocą specjalnej igły. Nie wiadomo skąd, ale jednak wzięło się takie powszechne przekonanie, że "ruszony" guz rozwija się szybciej. Biopsję stosuje się na całym świecie i nigdzie nie zaobserwowano, by ten mit miał jakiekolwiek medyczne uzasadnienie. Owszem, bywa, że guz optycznie na chwilę się powiększa, ale może to być spowodowane powstaniem krwiaka w miejscu ukłucia, a nie rozwojem choroby.

10. Ważne, gdzie się badasz

Chociaż nie mówi się o tym głośno i chętnie, zdarza się, że badanie mammograficzne czy usg, chociaż pozwala wykryć zmiany, nieprawidłowo przeprowadzone lub źle zinterpretowane, opóźnia prawidłową diagnozę. Niestety, naprawdę ma znaczenie i to spore, jaka jest jakość sprzętu, a także doświadczenie techników i lekarzy przeprowadzających badania. Skoro już wybierasz się na badania, poświęcasz swój czas, a czasem i pieniądze, oddaj się w możliwie najlepsze ręce. W dużych miastach masz ułatwione zadanie: udaj się do centrum lub towarzystwa onkologicznego, ukierunkowanego na rozpoznawanie kobiecych chorób. W mniejszych ośrodkach poradź się lekarza pierwszego kontaktu, gdzie jego najbliżsi się badają. To najczęściej dobry wskaźnik. Jeśli diagnozujesz się w "niepewnym miejscu" i pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, rozważ wycieczkę do większego ośrodka. Pamiętaj, że nie ma rejonizacji.

11. Nawet decyzja o operacji nie oznacza jeszcze konieczności usunięcia piersi

Ocenia się, że aż 2/3 przypadków nowotworów sutka, wcześnie rozpoznanych, można leczyć bez konieczności wykonania mastektomii, czyli amputacji piersi. Często wystarczy chirurgicznie usunąć sam guzek wraz z otaczającą tkanką, by usunąć także pojedyncze komórki nowotworowe. Ten typ zabiegu nazywany jest operacją oszczędzającą.
Lekarze najchętniej wykonywaliby tylko takie zabiegi. Jeśli jednak decydują o mastektomii, nie ma sensu próbować się licytować. Chodzi o twoje życie.

12.Można od razu zrekonstruować pierś
To nieprawda, że wraz z piersią bezpowrotnie tracisz kobiecość. Nowoczesne technologie pozwalają szybko odtworzyć pierś, między innymi dzięki wykorzystaniu płatów skórno-mięśniowych lub wszczepieniu implantu. Niestety, NFZ finansuje tylko tanie protezy, do droższych się dokłada (o szczegóły pytaj lekarza prowadzącego, znajdziesz je też na stronach NFZ).
Odtworzenie piersi jest możliwe zaraz po jej usunięciu. Wówczas kobieta nawet przez chwilę nie doznaje dotkliwego poczucia straty i dodatkowego stresu. Tego związanego z chorobą przecież wystarczy. Niestety, czasem to niemożliwe z przyczyn medycznych. O tym, jak jest w twoim przypadku, zawsze rozstrzyga lekarz.

13.Profilaktyka zaczyna się od kuchni
Chociaż niektórzy sądzą, że to takie czary-mary, twoja dieta ma spory wpływ na to, czy w przyszłości zachorujesz. Liczne badania naukowe dowiodły, że dieta niskotłuszczowa i bogata w błonnik znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia raka piersi. Duże znaczenie ma też spożywanie produktów obfitujących w antyoksydanty o właściwościach przeciwnowotworowych. W twoim menu nie może więc zabraknąć ryb, oliwy, orzechów, zielonych i żółtych warzyw, czarnej porzeczki czy pieczywa z pełnego przemiału. Oczywiście, dobra dieta nie uchroni przed wszelkimi nieszczęściami i chorobami, ale pamiętaj: jesteś tym, co jesz. Postaw na dobre.

14.Karmienie piersią jest zdrowe
Każdy rok karmienia piersią obniża mniej więcej o cztery procent ryzyko zachorowania na raka piersi. Kolejne 7% jest przynależne za każdy poród. Oczywiście, nawet jeśli urodziłaś kilkoro dzieci, musisz się badać. Zwłaszcza, że te dane nie dotyczą, niestety, wszystkich typów nowotworów, a przede wszystkim raka hormonozależnego. Zupełnie odwrotnie jest w przypadku raka potrójnie negatywnego. Choć bardzo rzadki, jest wyjątkowo agresywny i chętniej dopada wieloródki.

Pamiętaj!!!

Twój rozsądek i regularne badania to podstawa zdrowia.

więcej

Żółty Tydzień

07 październikaa 2014 13:36

W poniedziałek (6 października) rozpoczęła się w całej Polsce akcja Żółty Tydzień, która ma ma na celu edukację na temat zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i typu B oraz popularyzację szczepień ochronnych. Akcja potrwa do 17 października.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A i wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroby zakaźne, które występują na całym świecie i stanowią poważne zagrożenie zdrowotne dla milionów ludzi. Dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na ich temat oraz świadomość, że dzięki szczepieniom ochronnym można uniknąć zakażenia - informuje Gazeta Wyborcza.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B, wywoływane przez wirus HBV4, może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych - zakażenia przewlekłego, marskości lub pierwotnego raka wątroby. Jak wskazują badania, wirus HBV może być przyczyną nawet 80 proc. przypadków rozwoju raka wątrobowokomórkowego, co - zgodnie z danymi WHO - czyni go drugim, najważniejszym po tytoniu czynnikiem rakotwórczym.

Skuteczną i sprawdzoną metodą profilaktyki WZW typu B są szczepienia ochronne. Odkąd w 1982 r. wprowadzono szczepionkę na WZW B, na całym świecie podano już ponad miliard jej dawek. Ma ona wysoki profil bezpieczeństwa i skuteczności.

Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionki skojarzone, zabezpieczające jednocześnie przed zachorowaniem na WZW typu B i typu A oraz szczepionki monowalentne, zabezpieczające przed jedną z tych chorób.

 

Tutaj możesz zaszczepić się przeciwko WZW typu A i WZW typu B:

 • NZOZ ZAWIDAWIE II
  ul. INFLANCKA 39  
  51-354   WROCŁAW
  Telefon: 71 7815564
  Godziny otwarcia:   Godziny otwarcia: 9.00-18.00

 • CENTRUM GASTROLOGICZNO-HEPATOLOGICZNE S.C. DARIUSZ LEWERA, WALDEMAR LEWERA,
  UL. KRYNICKA 37/39  
  50-555   WROCŁAW
  Telefon: 71 725 84 98 lub 606 806 766
  Godziny otwarcia:   Godziny otwarcia: 9-19, sb 9-15

 • NZOZ PRZYCHODNIA "NOWY DWÓR" SP Z O.O.
  NOWODWORSKA 91 A  
  54-438   WROCŁAW
  Telefon: 71 357 96 11
  Godziny otwarcia:   8.00 -18.00

 • PRZYCHODNIA GAJ SP Z O.O
  KRYNICKA 51  
  50-555   WROCŁAW
  Telefon: 71 373 19 63
  Godziny otwarcia:   7.00 -18.00

 • NZOZ Wysoka
  ul. Konna 4e  
    WROCŁAW
  Telefon: (71) 7195880
  Godziny otwarcia:   8.00 - 18.00

 • NZOZ Remedis
  ul. Mińska 5  
    WROCŁAW
  Telefon: (71) 7803057
  Godziny otwarcia:   8.00 - 18.00

 • Centrum Medyczne Polmed
  ul. Grabiszyńska 208  
  53-235   WROCŁAW
  Telefon: 801 033 200, z telefonów kom. 58 775 95 99
  Godziny otwarcia:   Godziny otwarcia: pn-pt 8:00 - 20:00

 • Medicover Wrocław
  ul. Powstańców Śląskich 7a  
  53-332   WROCŁAW
  Telefon: 500900500
  Godziny otwarcia:   pon.-pt. 7:30-20:00

 • Medicover Wrocław
  ul. Strzegomska 36  
  53-611   WROCŁAW
  Telefon: 500900500
  Godziny otwarcia:   pon.-pt. 8:00-20:00 sob. 8:00-14:00

 • Scanmed Multimedis Centrum Medyczne
  Ul. Parkowa 46  
  51-616   WROCŁAW
  Telefon: 801 462 988
  Godziny otwarcia:   pon.- pt. 7:00-19:00

 • Scanmed Multimedis Centrum Medyczne
  ul. Krasińskiego 9  
  51-616   WROCŁAW
  Telefon: 801 462 988
  Godziny otwarcia:   pon.- pt. 7:00-19:00

 • LUX MED
  Pl. Dominikański 3  
  50-159   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   7:30-20:00, sob. 8.30-16.30

 • LUX MED
  Kwidzyńska 6  
  51-416   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   8:00-20:00

 • LUX MED
  Legnicka 51/53  
  54-203   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   07:00-20:00, sob. 7.00-14.00

 • LUX MED
  Wołowska 20  
  51-116   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   7:00-20:00, sob. 7.00-14.00

 • Medycyna Rodzinna
  Bora Komorowskiego 6  
  51-210   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   07:00-19:00

 • Medycyna Rodzinna
  Oławska 27/29  
  50-123   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   7:30-20:00, sob. 9.00-16.00

 • Medycyna Rodzinna
  Swobodna 1  
  50-088   WROCŁAW
  Telefon: 22 33 22 888
  Godziny otwarcia:   7:30-20:00

 • CM ENEL-MED. Oddział Arkady Wrocławskie
  ul. Powstańców Śląskich 2-4  
  53-333   WROCŁAW
  Telefon: 22 23 07 007, 660 307 007
  Godziny otwarcia:   pon.- pt. 7:00-20:00, sb. 9:00-15:00

 

więcej

MIASTECZKO MEDYCZNE TWIERDZA

07 październikaa 2014 12:24

MIASTECZKO MEDYCZNE TWIERDZA

sobota 11.10.2014 r.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego  w Kłodzku, Galeria Twierdza Kłodzko oraz Centrum Medyczne Salus

po raz kolejny organizują imprezę zdrowotno-medyczną, która tym razem jest

skierowana do seniorów.

W programie imprezy:

- prezentacja oferentów

- konkurs „Recepta na młodość”
- nordic walking
- gimnastyka dla seniorów
- pokaz yogi
- pokaz udzielania pierwszej pomocy
- seanse multimedialne pt.: „Bezpieczny senior”

- bezpłatne badania i konsultacje medyczne i dietetyczne

Rozpoczęcie imprezy godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy!

więcej

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

01 październikaa 2014 11:06

 

14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało dzień 1 października za Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego została przyjęta w następstwie innych inicjatyw Narodów Zjednoczonych na rzecz osób starszych, takich jak Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania dotyczący Osób Starszych, przyjęty w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych i zatwierdzony w tym samym roku przez Zgromadzenie Ogólne.

Święto zostało ustanowione po to, aby zwrócić uwagę na problemy osób starszych. Jeszcze w 1950 r. na świecie żyło 200 milionów ludzi powyżej 60. roku życia, dziś osoby starsze to już 500 milionów, a według prognoz w roku 2020 będzie ich miliard. W Polsce żyje obecnie ponad 6 milionów seniorów.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do ukazania procesu starzenia się jako naturalnego procesu, który nie musi wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji, do zerwania ze stereotypem zrównującym wiek dojrzały z niedołężnością i niesamodzielnością. Jest również doskonałym pretekstem do podjęcia dyskusji na temat problemów ludzi dojrzałych.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kłodzku serdecznie zaprasza do udziału w imprezie pn. „Miasteczko medyczne Twierdza”, która odbędzie się w dniu 11 października br. w Galerii Twierdza Kłodzko w godzinach 11.00-16.00.

 

więcej

Płodność kobiet zależy m.in. od stylu życia

30 majaa 2014 09:14

W Polsce około 1,5 mln par może mieć problem z posiadaniem dziecka. Przyczyny problemu z płodnością upatruje się także  w stylu życia.

Oprócz czynników medycznych ograniczających płodność, jak niedrożność jajników czy słaba jakość nasienia, przy staraniach o dziecko istotny jest również styl życia. Pary odżywiające się w sposób umiarkowany, aktywne fizycznie, wolne od nałogów i chorób oraz nienarażone na wysoki poziom stresu mają większe szanse na doczekanie się potomka.

 Styl życia wpływa w znaczącym stopniu na płodność. Dotyczy to zarówno diety, jak i nałogów , a także codziennej aktywności fizycznej. Obecnie wiemy, że głównym czynnikiem upośledzającym płodność jest palenie papierosów.Jednym z czynników, który odgrywa rolę w spadku płodności Polaków, jest otyłość. Trzeba jeść wszystko, co jest dostępne, ale w odpowiednich ilościach. Bardzo prostą metodą jest odniesienie się do nowej piramidy żywieniowej WHO. Od niedawna podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna, która dla przeciętnego dorosłego Polaka powinna wynosić minimum 30 minut na dobę - wyjaśnia prof. Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka i Przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów czy witamin i minerałów jest gwarantem utrzymania procesów metabolicznych na odpowiednim poziomie, w tym związanych z zapewnieniem płodności. Wszelkie diety eliminujące dane grupy produktowe pogarszają płodność, a kobiety, które nie spożywają odpowiedniej ilości tłuszczów zwierzęcych albo ograniczają spożywanie naturalnych węglowodanów również mogą mieć problemy z zajściem w ciążę - dodaje prof. Rafał Kurzawa. Z danych Max Planck Institute for Demographic Research wynika, że obecnie odwraca się trend spadku liczby urodzeń i kobiety urodzone w latach 70. ubiegłego wieku będą miały więcej dzieci niż ich starsze koleżanki. Badanie prowadzono dla 37 krajów rozwiniętych. Według polskiego rocznika statystycznego z 2013 r. również obserwuje się rosnącą płodność kobiet, szczególnie tych w wieku 30-39 lat.

 

więcej

26 maja – 1 czerwca Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią

26 majaa 2014 09:34

Karmienie piersią to nie tylko wyzwanie dla początkującej mamy, ale także dla jej maleństwa. Karmienie piersią wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka i tworzy między matką a noworodkiem szczególną wieź. Wzajemny bliski kontakt uspokaja i rozluźnia, sprzyja też budowaniu głębokiego porozumienia. Mleko matki jest najlepszą ochroną dla dziecka, którego układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni gotowy do walki z drobnoustrojami. Karmienie piersią korzystnie działa również na matkę, gdyż przyspiesza obkurczanie macicy i powrót do formy po ciąży i porodzie.

Korzyści naturalnego karmienia:

 • Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy) w odpowiednich proporcjach oraz liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek. Ta jedyna w swoim rodzaju receptura zapewnia dziecku osiągnięcie odpowiedniego wzrostu, wagi i gwarantuje prawidłowy rozwój.
 • Mleko matki stanowi chroni dziecko przed wieloma chorobami, ponieważ wraz z nim kobieta przekazuje dziecku przeciwciała do walki z: bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i toksynami. Ten mechanizm jest zmienny w czasie i odpowiada aktualnym potrzebom dziecka, np. gdy matka jest przeziębiona, jej mleko dostarcza dziecku przeciwciał, chroniących je przez chorobą.
 • Karmienie naturalne jest korzystne dla kobiety. Zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych dzięki wydzielanej w czasie karmienia oksytocynie, która wpływa na obkurczanie się macicy. Ogromne znaczenie ma także ochrona przed chorobami nowotworowymi i osteoporozą. Gdy karmisz dziecko, wydłuża się okres bez miesiączki, co zmniejsza zagrożenie anemią. Ponadto karmienie pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zapobiega otyłości.
 • Karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem. Matka karmiąca jest spokojniejsza, łatwiej sobie radzi z trudami macierzyństwa, na co duży wpływ ma hormon regulujący laktację - prolaktyna, który nastraja łagodnie i czule. Z kolei intensywny kontakt dziecka z matką - wtulenie w jej ramiona, słuchanie bicia jej serca, patrzenie prosto w oczy, uspokaja je i ma znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego.
 • Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Pokarm matki jest zawsze świeży, gotowy do podania i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać, sterylizować butelek. Karmienie naturalne nie obciąża domowego budżetu i stanowi dobrą inwestycję w przyszłość dziecka, bo wzmacnia jego odporność i chroni przed wieloma wydatkami na leki i lekarzy.
 • 

Pamiętaj, że karminie piersią to najlepsza forma żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia, a właściwe odżywianie w czasie laktacji to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

więcej

Turniej Wiedzy "Pierwsza Pomoc"

14 majaa 2014 11:32

2 czerwca 2014 roku w Nowej Rudzie - Słupcu odbędzie się Turniej Wiedzy „Pierwsza  pomoc” organizowany przez Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej.  Misją  tegoż Turnieju jest zachęcenie  do ratowania życia, nauka zasad pierwszej pomocy, a także promowanie  najwyższe wartości. Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna każdemu człowiekowi a w Polsce niestety co druga osoba nie zna zasad udzielanie pierwszej pomocy, dlatego zasadnym jest wspieranie przez samorząd powiatowy tego typu działalności edukacyjnych.

Turniej wiedzy „Pierwsza Pomoc” składa się z dwóch części. Część pierwsza polega na rozwiązaniu przez uczestników testu sprawdzającego wiedzę uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy, natomiast druga część wymaga wykazania się umiejętnościami praktycznymi dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy.

W roku 2014 Turniej ten po raz pierwszy zostanie zorganizowany w formule otwartej dla szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.

więcej

Tydzień PCK

06 majaa 2014 12:40

więcej

Kampania „ Pora na Pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”

30 kwietnia 2014 12:24

Otyłość i nadwaga to problem już nie tylko ludzi dorosłych. Coraz częściej dotyka też dzieci i młodzież. Dlatego ogólnopolska kampania „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych oraz osób, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ich nawyków żywieniowych.

Eksperci oraz organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia systematycznie donoszą o szybko rosnącej liczbie dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Co więcej, otyłość i nadwaga są traktowane jako najpoważniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Potwierdzają to m.in. raporty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), UNICEF-u czy Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻiŻ). Z badań przeprowadzonych przez IŻiŻ w Warszawie wynika, że w grupie 13-latków co czwarty polski uczeń ma problem z otyłością.

Bez większego znaczenia jest również płeć dziecka, albowiem w podobny sposób borykają się z tą przypadłością zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Częstymi przyczynami przyrostu masy ciała ponad wytyczone normy są brak wiedzy na temat prawidłowych wielkości porcji posiłków lub niestosowanie się do ogólnych zasad racjonalnego żywienia.

Co zatem robić, aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości u najmłodszych? Jednym z rozwiązań jest zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania na co dzień większej ilości warzyw i owoców.
 – Warzywa i owoce odgrywają kluczową rolę w rozwoju dzieci, dlatego nie możemy zapominać o tych produktach podczas przyrządzania ich codziennych posiłków. Jeżeli chcemy, by nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, warto zatroszczyć się o jego właściwą dietę i nauczyć je jedzenia bez pośpiechu – mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora…” – Gdy dziecko pozna zasady zdrowego odżywiania we wczesnym dzieciństwie, ma szansę stosować je w dorosłym życiu i na długie lata cieszyć się zdrowiem, pozytywną energią
i szczupłą sylwetką.

Na stronie internetowej kampanii www.poranapomidora.com można zapoznać się z wieloma nowymi informacjami z zakresu żywienia dzieci, m.in. jak rozpoznać niepokojące sygnały wzrostu wagi u najmłodszych, jak zmieniać złe nawyki żywieniowe czy też dlaczego nie powinnyśmy zapominać o warzywach i owocach w codziennej diecie.  Na stronie regularnie pojawiać się będą przykładowe tygodniowe jadłospisy dla dzieci w różnym wieku oraz propozycje ciekawych przepisów z wykorzystaniem owoców i warzyw.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.poranapomidora.com oraz na www.facebook.com/PoranaPomidora

 

więcej

Rak jajnika- cichy zabójca

28 kwietnia 2014 10:49

W ostatnich latach wiele mówi się o raku szyjki macicy - najczęstszym nowotworze u kobiet. Warto jest jednak dowiedzieć się czegoś o następnym na liście - niezwykle niebezpiecznym - nowotworze kobiecego układu rozrodczego – o raku jajnika, zwanym „cichym zabójcą”.

Początkowo rak jajnika nie daje żadnych objawów, dlatego może być mylony z symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. Często towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cechą charakterystyczną raka jajnika w zaawansowanym stadium jest wodobrzusze (nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej).

Pamiętajmy o niespecyficznych objawach:
- uczucie pełności, przelewanie się w brzuchu
- przewlekłe dolegliwości ze strony żołądka lub jelit
- zmiany w pracy systemu trawiennego bez istotnego powodu, np. zmiana zwyczajów żywieniowych
- objawy parcia na pęcherz moczowy bez związku z infekcją układu moczowego
- zmiany wagi bez uchwytnej przyczyny
- postępujące osłabienie organizmu.

Żaden objaw nie powinien być bagatelizowany. Bez względu na to, czy występują jakiekolwiek dolegliwości, ważne jest aby regularnie, raz do roku iść do ginekologa i wykonać USG przezpochwowe, które potwierdzi, czy jajniki są zdrowe. Im wcześniej lekarz zauważy nieprawidłowość, tym szybciej może zadziałać i pomóc w powrocie do zdrowia.

Z danych statystycznych wynika, że rak jajnika dotyka coraz młodsze kobiety. Jeszcze niedawno dotyczył wyłącznie osób po 45 roku życia – dzisiaj stale zwiększa się zachorowalność i umieralność kobiet młodszych. Niestety, nie istnieją jeszcze żadne profilaktyczne badania przesiewowe, jak cytologia w przypadku raka szyjki macicy, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie raka jajników. Zaleca się natomiast inne badania, umożliwiające wykrycie różnych schorzeń jajnika, w tym także nowotworowych.

Panie, w których rodzinie kobiety chorowały na raka jajnika lub raka piersi powinny być szczególnie czujne. Predyspozycje genetyczne to ok. 10 proc. wszystkich przypadków. Zwiększoną uwagę powinny mieć również kobiety w trakcie lub po hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub prowadzące wysokotłuszczową dietę, palące papierosy czy pijące alkohol. Wszystko to sprzyja powstawaniu nowotworu.

Dlatego, co roku każda kobieta powyżej 20 roku życia powinna wykonywać zwykłe badania ginekologiczne jak cytologia, ogólna ocena palpacyjna narządów płciowych i USG przezpochwowe, zwane również transwaginalnym. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG przezpochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na wyleczenie.

 

więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Copyright © Powiat Kłodzki. Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja: Net P.C.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013