artykuły

MIASTECZKO MEDYCZNE TWIERDZA

07 października 2014 12:24

MIASTECZKO MEDYCZNE TWIERDZA

sobota 11.10.2014 r.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego  w Kłodzku, Galeria Twierdza Kłodzko oraz Centrum Medyczne Salus

po raz kolejny organizują imprezę zdrowotno-medyczną, która tym razem jest

skierowana do seniorów.

W programie imprezy:

- prezentacja oferentów

- konkurs „Recepta na młodość”
- nordic walking
- gimnastyka dla seniorów
- pokaz yogi
- pokaz udzielania pierwszej pomocy
- seanse multimedialne pt.: „Bezpieczny senior”

- bezpłatne badania i konsultacje medyczne i dietetyczne

Rozpoczęcie imprezy godz. 11:00

Serdecznie zapraszamy!

więcej

1 października - Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

01 października 2014 11:06

 

14 grudnia 1990 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uznało dzień 1 października za Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego została przyjęta w następstwie innych inicjatyw Narodów Zjednoczonych na rzecz osób starszych, takich jak Międzynarodowy Wiedeński Plan Działania dotyczący Osób Starszych, przyjęty w 1982 roku przez Światowe Zgromadzenie na Temat Osób Starszych i zatwierdzony w tym samym roku przez Zgromadzenie Ogólne.

Święto zostało ustanowione po to, aby zwrócić uwagę na problemy osób starszych. Jeszcze w 1950 r. na świecie żyło 200 milionów ludzi powyżej 60. roku życia, dziś osoby starsze to już 500 milionów, a według prognoz w roku 2020 będzie ich miliard. W Polsce żyje obecnie ponad 6 milionów seniorów.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do ukazania procesu starzenia się jako naturalnego procesu, który nie musi wiązać się z niemożnością prowadzenia aktywnego życia i samorealizacji, do zerwania ze stereotypem zrównującym wiek dojrzały z niedołężnością i niesamodzielnością. Jest również doskonałym pretekstem do podjęcia dyskusji na temat problemów ludzi dojrzałych.

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Kłodzku serdecznie zaprasza do udziału w imprezie pn. „Miasteczko medyczne Twierdza”, która odbędzie się w dniu 11 października br. w Galerii Twierdza Kłodzko w godzinach 11.00-16.00.

 

więcej

Płodność kobiet zależy m.in. od stylu życia

30 maja 2014 09:14

W Polsce około 1,5 mln par może mieć problem z posiadaniem dziecka. Przyczyny problemu z płodnością upatruje się także  w stylu życia.

Oprócz czynników medycznych ograniczających płodność, jak niedrożność jajników czy słaba jakość nasienia, przy staraniach o dziecko istotny jest również styl życia. Pary odżywiające się w sposób umiarkowany, aktywne fizycznie, wolne od nałogów i chorób oraz nienarażone na wysoki poziom stresu mają większe szanse na doczekanie się potomka.

 Styl życia wpływa w znaczącym stopniu na płodność. Dotyczy to zarówno diety, jak i nałogów , a także codziennej aktywności fizycznej. Obecnie wiemy, że głównym czynnikiem upośledzającym płodność jest palenie papierosów.Jednym z czynników, który odgrywa rolę w spadku płodności Polaków, jest otyłość. Trzeba jeść wszystko, co jest dostępne, ale w odpowiednich ilościach. Bardzo prostą metodą jest odniesienie się do nowej piramidy żywieniowej WHO. Od niedawna podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna, która dla przeciętnego dorosłego Polaka powinna wynosić minimum 30 minut na dobę - wyjaśnia prof. Kurzawa, ekspert Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka i Przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości białka, węglowodanów, tłuszczów czy witamin i minerałów jest gwarantem utrzymania procesów metabolicznych na odpowiednim poziomie, w tym związanych z zapewnieniem płodności. Wszelkie diety eliminujące dane grupy produktowe pogarszają płodność, a kobiety, które nie spożywają odpowiedniej ilości tłuszczów zwierzęcych albo ograniczają spożywanie naturalnych węglowodanów również mogą mieć problemy z zajściem w ciążę - dodaje prof. Rafał Kurzawa. Z danych Max Planck Institute for Demographic Research wynika, że obecnie odwraca się trend spadku liczby urodzeń i kobiety urodzone w latach 70. ubiegłego wieku będą miały więcej dzieci niż ich starsze koleżanki. Badanie prowadzono dla 37 krajów rozwiniętych. Według polskiego rocznika statystycznego z 2013 r. również obserwuje się rosnącą płodność kobiet, szczególnie tych w wieku 30-39 lat.

 

więcej

26 maja – 1 czerwca Ogólnopolski Tydzień Karmienia Piersią

26 maja 2014 09:34

Karmienie piersią to nie tylko wyzwanie dla początkującej mamy, ale także dla jej maleństwa. Karmienie piersią wpływa pozytywnie na zdrowie dziecka i tworzy między matką a noworodkiem szczególną wieź. Wzajemny bliski kontakt uspokaja i rozluźnia, sprzyja też budowaniu głębokiego porozumienia. Mleko matki jest najlepszą ochroną dla dziecka, którego układ immunologiczny nie jest jeszcze w pełni gotowy do walki z drobnoustrojami. Karmienie piersią korzystnie działa również na matkę, gdyż przyspiesza obkurczanie macicy i powrót do formy po ciąży i porodzie.

Korzyści naturalnego karmienia:

 • Pokarm matki zawiera wszystkie potrzebne dziecku składniki odżywcze (białko, cholesterol niezbędny do prawidłowego dojrzewania układu nerwowego, nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy) w odpowiednich proporcjach oraz liczne enzymy, hormony, elementy krwi, żywe komórki i czynniki wzrostu tkanek. Ta jedyna w swoim rodzaju receptura zapewnia dziecku osiągnięcie odpowiedniego wzrostu, wagi i gwarantuje prawidłowy rozwój.
 • Mleko matki stanowi chroni dziecko przed wieloma chorobami, ponieważ wraz z nim kobieta przekazuje dziecku przeciwciała do walki z: bakteriami, wirusami, grzybami, alergenami i toksynami. Ten mechanizm jest zmienny w czasie i odpowiada aktualnym potrzebom dziecka, np. gdy matka jest przeziębiona, jej mleko dostarcza dziecku przeciwciał, chroniących je przez chorobą.
 • Karmienie naturalne jest korzystne dla kobiety. Zmniejsza ryzyko krwawień poporodowych dzięki wydzielanej w czasie karmienia oksytocynie, która wpływa na obkurczanie się macicy. Ogromne znaczenie ma także ochrona przed chorobami nowotworowymi i osteoporozą. Gdy karmisz dziecko, wydłuża się okres bez miesiączki, co zmniejsza zagrożenie anemią. Ponadto karmienie pozwala na szybką utratę zbędnych kilogramów i zapobiega otyłości.
 • Karmienie piersią sprzyja powstaniu więzi między matką i dzieckiem. Matka karmiąca jest spokojniejsza, łatwiej sobie radzi z trudami macierzyństwa, na co duży wpływ ma hormon regulujący laktację - prolaktyna, który nastraja łagodnie i czule. Z kolei intensywny kontakt dziecka z matką - wtulenie w jej ramiona, słuchanie bicia jej serca, patrzenie prosto w oczy, uspokaja je i ma znaczenie dla rozwoju psychomotorycznego.
 • Karmienie piersią jest tanie i wygodne. Pokarm matki jest zawsze świeży, gotowy do podania i dostosowany do potrzeb dziecka. Nie trzeba go przygotowywać, podgrzewać, sterylizować butelek. Karmienie naturalne nie obciąża domowego budżetu i stanowi dobrą inwestycję w przyszłość dziecka, bo wzmacnia jego odporność i chroni przed wieloma wydatkami na leki i lekarzy.
 • 

Pamiętaj, że karminie piersią to najlepsza forma żywienia dziecka w pierwszych miesiącach życia, a właściwe odżywianie w czasie laktacji to inwestycja w zdrowie i prawidłowy rozwój Twojego dziecka.

więcej

Turniej Wiedzy "Pierwsza Pomoc"

14 maja 2014 11:32

2 czerwca 2014 roku w Nowej Rudzie - Słupcu odbędzie się Turniej Wiedzy „Pierwsza  pomoc” organizowany przez Stowarzyszenie Komitet Obywatelski Ziemi Kłodzkiej.  Misją  tegoż Turnieju jest zachęcenie  do ratowania życia, nauka zasad pierwszej pomocy, a także promowanie  najwyższe wartości. Wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy jest niezbędna każdemu człowiekowi a w Polsce niestety co druga osoba nie zna zasad udzielanie pierwszej pomocy, dlatego zasadnym jest wspieranie przez samorząd powiatowy tego typu działalności edukacyjnych.

Turniej wiedzy „Pierwsza Pomoc” składa się z dwóch części. Część pierwsza polega na rozwiązaniu przez uczestników testu sprawdzającego wiedzę uczniów na temat udzielania pierwszej pomocy, natomiast druga część wymaga wykazania się umiejętnościami praktycznymi dotyczącymi udzielania pierwszej pomocy.

W roku 2014 Turniej ten po raz pierwszy zostanie zorganizowany w formule otwartej dla szkół gimnazjalnych oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu całej Polski.

więcej

Tydzień PCK

06 maja 2014 12:40

więcej

Kampania „ Pora na Pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”

30 kwietnia 2014 12:24

Otyłość i nadwaga to problem już nie tylko ludzi dorosłych. Coraz częściej dotyka też dzieci i młodzież. Dlatego ogólnopolska kampania „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców” kierowana jest przede wszystkim do najmłodszych oraz osób, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu ich nawyków żywieniowych.

Eksperci oraz organizacje zajmujące się kwestiami zdrowia systematycznie donoszą o szybko rosnącej liczbie dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Co więcej, otyłość i nadwaga są traktowane jako najpoważniejsze choroby cywilizacyjne naszych czasów. Potwierdzają to m.in. raporty WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), UNICEF-u czy Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie (IŻiŻ). Z badań przeprowadzonych przez IŻiŻ w Warszawie wynika, że w grupie 13-latków co czwarty polski uczeń ma problem z otyłością.

Bez większego znaczenia jest również płeć dziecka, albowiem w podobny sposób borykają się z tą przypadłością zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Częstymi przyczynami przyrostu masy ciała ponad wytyczone normy są brak wiedzy na temat prawidłowych wielkości porcji posiłków lub niestosowanie się do ogólnych zasad racjonalnego żywienia.

Co zatem robić, aby przeciwdziałać nadwadze i otyłości u najmłodszych? Jednym z rozwiązań jest zachęcenie dzieci i młodzieży do spożywania na co dzień większej ilości warzyw i owoców.
 – Warzywa i owoce odgrywają kluczową rolę w rozwoju dzieci, dlatego nie możemy zapominać o tych produktach podczas przyrządzania ich codziennych posiłków. Jeżeli chcemy, by nasze dziecko rozwijało się prawidłowo, warto zatroszczyć się o jego właściwą dietę i nauczyć je jedzenia bez pośpiechu – mówi Alicja Kalińska, dyrektor Centrów Dietetycznych SetPoint, ekspert kampanii „Pora na pomidora…” – Gdy dziecko pozna zasady zdrowego odżywiania we wczesnym dzieciństwie, ma szansę stosować je w dorosłym życiu i na długie lata cieszyć się zdrowiem, pozytywną energią
i szczupłą sylwetką.

Na stronie internetowej kampanii www.poranapomidora.com można zapoznać się z wieloma nowymi informacjami z zakresu żywienia dzieci, m.in. jak rozpoznać niepokojące sygnały wzrostu wagi u najmłodszych, jak zmieniać złe nawyki żywieniowe czy też dlaczego nie powinnyśmy zapominać o warzywach i owocach w codziennej diecie.  Na stronie regularnie pojawiać się będą przykładowe tygodniowe jadłospisy dla dzieci w różnym wieku oraz propozycje ciekawych przepisów z wykorzystaniem owoców i warzyw.

Organizatorem działań, sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw, jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych. Więcej informacji na stronie internetowej: www.poranapomidora.com oraz na www.facebook.com/PoranaPomidora

 

więcej

Rak jajnika- cichy zabójca

28 kwietnia 2014 10:49

W ostatnich latach wiele mówi się o raku szyjki macicy - najczęstszym nowotworze u kobiet. Warto jest jednak dowiedzieć się czegoś o następnym na liście - niezwykle niebezpiecznym - nowotworze kobiecego układu rozrodczego – o raku jajnika, zwanym „cichym zabójcą”.

Początkowo rak jajnika nie daje żadnych objawów, dlatego może być mylony z symptomami innych, mniej poważnych schorzeń. Często towarzyszą mu dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Cechą charakterystyczną raka jajnika w zaawansowanym stadium jest wodobrzusze (nagromadzenie się płynu w jamie otrzewnowej).

Pamiętajmy o niespecyficznych objawach:
- uczucie pełności, przelewanie się w brzuchu
- przewlekłe dolegliwości ze strony żołądka lub jelit
- zmiany w pracy systemu trawiennego bez istotnego powodu, np. zmiana zwyczajów żywieniowych
- objawy parcia na pęcherz moczowy bez związku z infekcją układu moczowego
- zmiany wagi bez uchwytnej przyczyny
- postępujące osłabienie organizmu.

Żaden objaw nie powinien być bagatelizowany. Bez względu na to, czy występują jakiekolwiek dolegliwości, ważne jest aby regularnie, raz do roku iść do ginekologa i wykonać USG przezpochwowe, które potwierdzi, czy jajniki są zdrowe. Im wcześniej lekarz zauważy nieprawidłowość, tym szybciej może zadziałać i pomóc w powrocie do zdrowia.

Z danych statystycznych wynika, że rak jajnika dotyka coraz młodsze kobiety. Jeszcze niedawno dotyczył wyłącznie osób po 45 roku życia – dzisiaj stale zwiększa się zachorowalność i umieralność kobiet młodszych. Niestety, nie istnieją jeszcze żadne profilaktyczne badania przesiewowe, jak cytologia w przypadku raka szyjki macicy, które pozwoliłyby na wczesne wykrycie raka jajników. Zaleca się natomiast inne badania, umożliwiające wykrycie różnych schorzeń jajnika, w tym także nowotworowych.

Panie, w których rodzinie kobiety chorowały na raka jajnika lub raka piersi powinny być szczególnie czujne. Predyspozycje genetyczne to ok. 10 proc. wszystkich przypadków. Zwiększoną uwagę powinny mieć również kobiety w trakcie lub po hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) lub prowadzące wysokotłuszczową dietę, palące papierosy czy pijące alkohol. Wszystko to sprzyja powstawaniu nowotworu.

Dlatego, co roku każda kobieta powyżej 20 roku życia powinna wykonywać zwykłe badania ginekologiczne jak cytologia, ogólna ocena palpacyjna narządów płciowych i USG przezpochwowe, zwane również transwaginalnym. Regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie USG przezpochwowego mogą pomóc w wykryciu raka jajnika we wczesnym stadium, co zwiększa szanse na wyleczenie.

 

więcej

Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

28 kwietnia 2014 10:38

Dzień ten obchodzony jest corocznie w pierwszy wtorek maja. W tym roku przypada 6 maja.
Astma i alergia to dwie choroby, które często występują razem. Jednak wcale pojawienie się alergii nie musi być jednoznaczne z astmą, której przyczyn jest wiele. Począwszy od zanieczyszczeń środowiska, przez prace w zapylonych pomieszczeniach po genetykę. Oba te schorzenia zbierają coraz większe żniwo wśród społeczności. Stały się chorobami cywilizacyjnymi.

Dychawica oskrzelowa – Astma bronchiale
Astma to przewlekły stan zapalny oskrzeli, który przebiega z ich zwężeniem, na skutek skurczu lub obrzęku i nadprodukcją śluzu oskrzelowego. Każdy z nas zapewne wie jak wygląda napad astmy. Przeraźliwy, nie raz piejący kaszel, okropna duszność, jakby „coś siedziało w płucach”, charczenie, strach w oczach, sina twarz... Taki napad może się przedłużać nawet do kilku dni i wtedy mamy do czynienia ze stanem astmatycznym. Okresy między napadami są bezobjawowe. Czynnikami wywołującymi napad jest zmiana składu powietrza, stres, alergie, zimnie powietrze i leki. Terapia zależy od ciężkości choroby. Objawowo podaje się wziewne glikokortykosteroidy i leki rozszerzające oskrzela. Obowiązuje bezwzględny zakaz palenia papierosów.

Jak pomóc osobie z napadem astmy?

 • pomóc w przybraniu pozycji ułatwiającej oddychanie: siedząca, z pochyleniem do przodu i podparciem
 • pomóc w podaniu leków, które astmatyk ma zawsze przy sobie
 • poluzować uciskającą odzież
 • zapewnić dostęp świeżego powietrza i przestrzeń
 • zapewnić spokój i odizolowanie od gapiów
 • zaproponować poinformowanie rodziny o zaistniałej sytuacji
 • wezwać lekarza na życzenie pacjenta, bądź w przypadku przedłużania się ataku

Alergie
Alergia jest coraz częściej spotykanym schorzeniem u ludzi. Czynnikami które ją wywołują są przeróżne alergeny – substancje uczulające. Mogą nimi być: pyłki roślinne, jady zwierząt i owadów, odchody roztoczy, sierść zwierząt, składniki pokarmowe (np. białko jaja kurzego, kazeina z mleka, węglowodany), leki, tkaniny itd. Objawy mogą być przeróżne: swędzące, czerwonawe, łuszczące się zmiany skórne, obrzęk błon śluzowych, kichanie,wodnisty katar, łzawienie i uczucie swędzenia w oczach, kaszel oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, w postaci bólów brzucha, nudności, wymiotów i biegunki. W ciężkich sytuacjach może rozwinąć się wstrząs anafilaktyczny, będący stanem zagrożenia życia, wymagającym hospitalizacji. Każdy alergen trzeba zidentyfikować, wykonując specyficzne testy. Alergia może pojawić się w każdym wieku.

Jak zapobiegać reakcjom uczuleniowym?
Trzeba eliminować substancje uczulające ze środowiska alergika, poprzez:

 • higienę otoczenia
 • pranie odzieży w środkach hipoalergicznych
 • noszenie luźnej, bawełnianej odzieży
 • unikanie kontaktu ze zwierzętami, roślinami
 • pójście na spacer zaraz po deszczu
 • eliminacja z jadłospisu produktów zawierających substancje uczulające lub zaopatrzenie w analogi, np. zamiast mleka krowiego, mleko sojowe
 • przestrzeganie diety hipoalergicznej u niemowląt
 • stosowanie kosmetyków hipoalergicznych

 

więcej

Tydzień dla Serca

11 kwietnia 2014 13:34

W dniach 17- 24 kwietnia obchodzimy TYDZIEŃ DLA SERCA. Jego celem jest zapobieganie chorobom tego bezcennego narządu poprzez zdrową dietę i styl życia.Choroby układu krążenia zajmują pierwsze miejsce na liście przyczyn zgonów. O tym, że łatwiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć w zaawansowanym stadium, wiedzą już chyba wszyscy.
Celem tego tygodnia jest kształtowanie u ludzi zachowań (stylu życia)
i warunków sprzyjających zdrowiu, jego poprawie i ochronie, oraz upowszechnienie wiedzy na temat wpływu stylu życia na rozwój chorób układu krążenia.
Czynnik ryzyka jest to cecha występującą u danego człowieka, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia w przyszłości choroby serca lub naczyń.
Istnieją czynniki ryzyka, na które nie mamy wpływu - są to na przykład:
–    płeć męska,
–    zaawansowany wiek
–    obciążenie rodzinne chorobami serca.
Istnieją również takie czynniki ryzyka, które można skutecznie zwalczać, zmniejszając prawdopodobieństwo rozwoju choroby!
Najważniejsze z nich to:
–    nadwaga
–    otyłość brzuszna
–    nadciśnienie tętnicze
–    wysoki poziom cholesterolu
–    cukrzyca typu 2
–    palenie tytoniu
–    brak regularnego wysiłku fizycznego
–    nadużywanie alkoholu
Należy pamiętać, że jedynie jednoczesne, konsekwentne zwalczanie wszystkich czynników ryzyka stanowi drogę do osiągnięcia pełnego sukcesu w leczeniu.Wobec tego warto już dziś podjąć decyzję o zmianie stylu życia na zdrowszy, tak by maksymalnie zredukować szansę rozwoju chorób serca i naczyń!Choroby układu krążenia są ze sobą wzajemnie powiązane. Nadciśnienie krwi nasila procesy miażdżycowe w tętnicach. Miażdżyca, zwężając i usztywniając naczynia krwionośne powoduje wzrost ciśnienia. Jest też przyczyną poważnych chorób serca. 

Nadchodząca wiosna to dobry moment na zadbanie o swoje serce.

Więcej ruchu na świeżym powietrzu i zmiana tradycyjnej zimowej diety będzie dla niego najlepszym prezentem.

 

więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)
Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013