artykuły

Światowy Dzień Chorych na Alzheimera

18 września 2013 08:45

 

 

 

Rokrocznie,

od 1994 r., w dniu 21 września, obchodzimy Światowy Dzień Choroby Alzheimera, choroby do dziś nieuleczalnej.  W Polsce z chorobą Alzheimera żyje już ponad 250 tysięcy osób, a według szacunkowych danych liczba ta będzie systematycznie wzrastać. Rozpoznanie medyczne jest początkiem długiej i trudnej choroby, która trwa na ogół od 2 do 20 lat. Osoby nią dotknięte tracą najwspanialsze cechy ludzkie: umiejętność rozumowania, abstrakcyjnego myślenia, uczucia wyższe. Wszystko to, co żmudnie gromadzone było w pamięci: małe i wielkie radości, i dramaty, umiejętności i wiedza, emocje i uczucia zostają bezpowrotnie wymazane. Chorzy żyją dalej nie mogąc porozumieć się z bliskimi, a nawet rozpoznać swego odbicia w lustrze. Choroba Alzheimera dotyka nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. Rodzina i przyjaciele są tu jakby towarzyszami długiej podróży, dzielącymi doświadczenie choroby i straty.  Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga niesłychanego wysiłku psychicznego i fizycznego. W większości najbliżsi opiekunowie doświadczają silnego stresu prowadzącego do stanów nerwicowych a nawet depresji. Mimo bardzo intensywnie prowadzonych prac badawczych nie ma skutecznego leczenia, które zapobiegałoby rozwojowi i powstrzymywało proces chorobowy. Można tylko opóźniać i łagodzić objawy takie jak stany lękowe, depresja, psychozy, nadmierne pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia snu. W walce z nieszczęściem jakim jest choroba, najskuteczniejszym wsparciem dla osób chorych i ich rodzin jest wiedza, współczucie, cierpliwość, dobroć i miłość. Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne. Mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważone objawy i podjęta terapia, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach, powrotu do sprawności. Bywa jednak, że choroba przyjmuje przewlekłą postać. Wtedy ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują na siebie bliscy. Potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.

 

 

więcej

15 września Europejski Dzień Prostaty

12 września 2013 14:09

Europejski Dzień Prostaty obchodzony był po raz pierwszy 15 września 2006 roku. Ustanowiony został przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jego celem jest zwiększenie społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki. Rak prostaty zajmuje bowiem trzecie miejsce pod względem najbardziej śmiertelnych nowotworów u mężczyzn. Atakuje zazwyczaj mężczyzn po 45. roku życia. Do najczęściej wymienianych czynników ryzyka zalicza się wiek pacjenta oraz uwarunkowania genetyczne. Wykrycie raka prostaty we wczesnym stadium zaawansowania daje szansę na całkowite wyleczenie. Pierwsze niepokojące objawy to: zwiększone, naglące parcie na pęcherz i zwiększona częstość oddawania moczu, krew w moczu oraz ból lub pieczenie podczas oddawania moczu.

więcej

Wakacyjny Poradni Pacjenta

Wakacyjny Poradni Pacjenta

30 lipca 2013 11:12

W związku z okresem wakacyjnym opracowano  "Wakacyjny poradnik pacjenta". Jest to kilkustronicowa ulotka wyjaśniająca najważniejsze kwestie związane z prawami pacjenta, profilaktyką oraz z zachowaniami pożądanymi w sytuacji nagłej, zagrażającej życiu. Znajdziemy tu również informacje o korzystaniu z nocnej, świątecznej pomocy lekarskiej.

Poradnik umieszczony jest na stronie internetowej Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego pod adresem www.duw.pl, w zakładce KOMUNIKATY.

więcej

21 marca Święto Chorych z Zespołem Downa

20 marca 2013 14:47

21 marca  obchodzimy Światowy Dzień Chorych z Zespołem Downa. Zespołem Downa nazywa się zestaw cech charakterystycznych spowodowanych obecnością w każdej komórce organizmu dodatkowego chromosomu 21. Cechy fizyczne jak i psychiczne powstają w wyniku takiego zaburzenia równowagi w materiale genetycznym, co z kolei zakłóca prawidłowy program rozwoju psychicznego i fizycznego. Pierwszy raz na odmienność osób ze specyficznymi cechami wyglądu i upośledzeniem umysłowym zwrócił uwagę w 1866 r. angielski lekarz John Langdon Down - od jego nazwiska pochodzi nazwa zespołu. Dopiero w 1959 r. we Francji odkryto w komórkach krwi obwodowej obecność dodatkowego chromosomu w 21 parze. Później zaobserwowano również inne dwie postacie, jakimi są translokacja i postać mozaikowa. Przyczyny, które doprowadzają do nie rozdzielenia się chromosomów pary 21 podczas podziału komórek rozrodczych, nie są jeszcze poznane. Zespół Downa występuje wśród ludzi wszystkich ras, klas społecznych, niezależnie od poziomu rozwoju ekonomicznego i we wszystkich krajach.                                                                                                                                            Często rodzice nie zdają sobie sprawy, że pomimo wady genetycznej, dzieci mają pewne zdolności i talenty. Wczesne ich spostrzeżenie i odpowiednie rozwijanie umożliwia wielu dzieciom z zespołem Downa np. granie na instrumencie, rysowanie czy aktywność w jakiejś dziedzinie sportu.                Dzieci z zespołem Downa - wadą rozwoju uwarunkowaną genetycznie - mogą być tak szczęśliwe jak ich rówieśnicy i wcale nie muszą utrudniać rodzinie normalnego funkcjonowania.

więcej

20.01.2013r. Dzień Dawcy Szpiku dla Jacka i Innych

18 stycznia 2013 11:49

 

   W niedzielę 20 stycznia 2013 roku, w godzinach  10.00-16.00  w Świetlicy Wiejskiej w  Laskach (Laski 126)  odbędzie się akcja  „Dzień Dawcy Szpiku dla Jacka i Innych”, czyli rejestracja potencjalnych dawców szpiku. Jacek choruje od 14 lat na nowotwór - ziarnicę złośliwą, jego stan zdrowia strasznie się pogorszył gdyż do ziarnicy dołączyła ostra białaczka szpikowa. Przeszczep szpiku jest dla niego szansą na lepsze -  zdrowe jutro i życie.

Rejestracja trwa tylko kilka minut. Aby się zarejestrować, należy posiadać przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL. Faktycznym dawcą zostaje osoba, która będzie posiadać takie same cechy zgodności tkankowej, jak chory pacjent.

„Zgłoszenie się do rejestracji jest poważną decyzją. Rezygnacja w chwili, gdy okażemy się być genetycznym bliźniakiem chorego, odbiera mu nadzieję na nowe życie, wydłużając czas poszukiwań. Musi więc być to w pełni świadoma decyzja.”

więcej

10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10 październikaa 2012 10:05

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego (World Mental Health Day) zorganizowano po raz pierwszy 10 października 1992 roku. Jego działalność z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia Psychicznego zainicjował sekretarz generalny organizacji Richard Hunter. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego i edukację społeczną w ramach tych zagadnień.
Hasło przewodnie tegorocznych obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego brzmi:

"DEPRESJA: globalny kryzys"

depresja ''jest takim stanem psychicznym, w którym chory ma głębokie poczucie braku sensu życia i postrzega świat w szarych barwach". Jednak rzeczywistość jest gorsza co do naukowych określeń depresji. Czujesz się ''pusty'', nic Ci się nie chce, każdy osądza Cię o lenistwo... Nie masz na nic sił, sądzisz że jesteś wszystkiemu winien... ''Jestem do niczego''- to są słowa, które powtarzasz sobie codziennie...
Gdy takie objawy jak: smutek lub ''uczucie pustki'', zaburzenia snu, utrata energii, poczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia apetytu, trudności z jasnym myśleniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji, utrata zainteresowania dla zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, także dla seksu, lęk i/lub ataki paniki, obsesyjne drążenie bolesnych doświadczeń i myśli, poczucie winy i bezradności utrzymują się powyżej dwóch tygodni, powinieneś rozważyć wizytę u lekarza psychologa.

Większość ludzi jednak nie idzie do lekarza.... powód- wstyd! Tutaj nie ma żadnego wstydu! To jest choroba, którą można wyleczyć! Większość bo aż 50-60% ludzi chorych na świecie nie idzie do lekarza, 20-30% chorych z depresją zostaje pod opieką lekarzy ogólnych, a tylko 8-12% jest pod opieką psychiatrów. Po co się męczyć rok, dwa, pięć lat? Można znacznie skrócić przebieg i objawy depresji przez zażywanie odpowiednio dobranych leków przeciwdepresyjnych i psychoterapii. W tym okresie potrzebne nam jest duże wsparcie rodziny i znajomych. Musimy się pogodzić z tym, że jesteśmy chorzy na depresje, ale nie możemy się poddawać! Najważniejsze to mówić o tym otwarcie, chociażby wśród najbliższych. Nie zamykać się w sobie, bo w tym momencie znacznie trudniej będzie nam wyjść z choroby.

Do niedawna, ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, "złego stanu" chorego, było często lekceważona. Osoba z depresją albo nie przyznawała się do niej, albo była pozostawiana samej sobie i zbywana słowami "weź się w garść". Obecnie coraz więcej ludzi poznaje istotę choroby, zaczynamy poznawać "co to jest depresja", a kolejne mity np. na temat leków przeciwdepresyjnych są obalane.

(Źródło: www.depresja.za.pl)

więcej

Solaria są przyczyną co 20 przypadku czerniaka

26 lipca 2012 09:42

 

 

„Przyczyną 5,4 proc. wszystkich zachorowań jest ekspozycja na promieniowanie lamp solaryjnych - wynika z badań Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie i Międzynarodowego Instytutu Badań w Lionie.”

 

Korzystanie z solarium jest w Europie przyczyną śmierci ok. 800 osób rocznie, a ryzyko zapadnięcia na czerniaka złośliwego jest, w przypadku osób, które korzystają z solariów o 20 proc. Większe. Co roku w 18 krajach europejskich odnotowuje się blisko 64 tys. przypadków czerniaka złośliwego (najbardziej niebezpieczna odmiana raka skóry); spośród nich ok. 3,5 tys. - czyli 5,4 proc. - jest wynikiem korzystania z solariów - pisze BMJ, powołując się na badania Europejskiego Instytutu Onkologii w Mediolanie (IEO) i Międzynarodowego Instytutu Badań w zakresie Prewencji Chorób (IPRI) w Lyonie. 

Ponadto korzystanie z solarium grozi bardzo szybkim starzeniem się skóry. Odpowiadają za to promienie UVA, które działają na skórę właściwą, czyli docierają bardzo głęboko. Uszkadzają włókna kolagenu i elastyny nadające jędrność i gładkość. Powodują pogrubienie warstwy rogowej, przez co skóra staje się gruba, mało elastyczna i szorstka. Wpływają też destrukcyjnie na naczynia krwionośne zaopatrujące skórę w substancje odżywcze, poza tym niszczą włosy i paznokcie. Użytkowniczki solariów postępują więc wbrew logice - opalają się, żeby wyglądać lepiej, a tak naprawdę przyspieszają moment pojawienia się kolejnych zmarszczek i pogłębiania już istniejących..

 

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z solarium, pamiętaj, że 15 minut spędzone w solarium jest dla skóry tak samo niebezpieczne jak cały dzień na słońcu!!!!


więcej

ICE MOŻE URATOWAĆ TWOJE ŻYCIE

25 lipca 2012 13:30

Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i inne osoby, które interweniują na miejscu wypadków, bardzo często napotykają na trudności, w momencie w którym zmuszeni są skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych. Zdarza się więc tak, że w sytuacji wypadku czy innego zagrożenia nasi bliscy często nie wiedzą, co się wydarzyło i gdzie się znajdujemy.  Zachęcamy wszystkich do udział w akcji abyśmy w specjalny sposób oznakowali w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi osoby poszkodowanej. Bardzo często to właśnie telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy takiej osobie znaleźć. Odpowiednio szybki kontakt niejednokrotnie pozwoliłby na uzyskanie takich informacji jak: grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp., które mogą być kluczowe w ratowaniu zdrowia i życia osoby poszkodowanej. Każdy w swoim telefonie powinien umieść na liście kontaktów osobę, z którą należy się skontaktować w nagłych wypadkach. Numer takiej osoby należy zapisać pod międzynarodowym skrótem ICE (in Case of Emergency). Oczywiście można wpisać więcej niż jedną osobę do takiego kontaktu poprzez dodanie odpowiedniego oznaczenia - przykłady: ICE1, ICE2, ICE3, itd.

Takie oznakowanie zdecydowanie ułatwiłoby pracę wszystkim służbom ratowniczym.

Pomysł jest łatwy w realizacji, nic nie kosztuje, a może ocalić zdrowie, a czasem życie.

Akcja ma zasięg europejski.

NIE ODKŁADAJ NA PÓŹNIEJ, MOŻESZ O TYM ZAPOMNIEĆ !!!

więcej

Kampania społeczna „W którym świecie żyjesz?”

18 lipca 2012 11:11

Uwaga! Dziecko uzależnia się od sieci

                                       Problemy z koncentracją, senność, gorsze wyniki w nauce, zaniedbywanie obowiązków, pogorszenie relacji ze znajomymi, rezygnacja z dawnych zainteresowań na rzecz Internetu - mogą to być poważne oznaki, że dziecko przestaje kontrolować czas spędzany w sieci. Nadmierne korzystanie z Internetu staje się poważnym problemem społecznym a także ma wpływ na  rozwój emocjonalny dziecka. Psychologowie od kilku lat wskazują na uzależnienie od silnych emocji, jakie niesie Internet, w tym przede wszystkim od tempa, w jakim toczą się gry komputerowe i towarzyszącej im adrenaliny . Narażone na to są szczególnie dzieci i młodzież, dla których Internet jest nieodłącznym elementem ich codziennej aktywności. Obecnie z Internetu przynajmniej raz w tygodniu korzysta w Polsce aż 98 proc. dzieci w wieku 9-16 lat. Większość z nich zagląda do sieci codziennie lub prawie codziennie. Akcja "W którym świecie żyjesz?" realizowana jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), w skład którego wchodzą Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) - instytut badawczy oraz Fundacja Dzieci Niczyje. Została ona przygotowana w ramach programu Komisji Europejskiej Safer Internet, we współpracy z niemieckim projektem klicksafe.

 

więcej

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o oddawanie krwi i nagradza

17 lipca 2012 13:09

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o oddawanie krwi i zachęca krwiodawców atrakcyjnymi nagrodami.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, największe braki dotyczą grup AB Rh -, 0 Rh+, 0 Rh -, BRh - i A Rh-. Kończą się także zapasy pozostałych trzech jednostek. Stacja zachęca do oddawania krwi zarówno w stacjonarnym punkcie, jak i mobilnym krwiobusie.

więcej

Subskrybuj wiadomości z tego działu

Pokaż archiwalne

Przeczytaj treść ponownie

Transmisje sesji

Budżet obywatelski

STAROSTWO POWIATOWE w Kłodzku

ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko 

tel. 74 865 75 23 (sekretariat),

fax 74 867 32 32

e-mail: powiat@powiat.klodzko.pl

Godziny urzędowania:

Pn - Pt: 7:30 - 15:30*

*Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych (KTD) czynny do godzi. 15.00

tel. KTD:

74 865 75 50 (rejestracja poj.),

74 865 75 57 (prawa jazdy),

74 865 75 53 (transport, drogi).

Elektroniczna skrzynka podawcza ePUAP:

/spklodzko/skrytka , /spklodzko/SkrytkaESP


Dane do FAKTURY
Nabywca:
Powiat Kłodzki
ul. Okrzei 1, 57-300 Kłodzko
NIP 883-16-80-036
Odbiorca:
Starostwo Powiatowe w Kłodzku
ul. Okrzei1 , 57-300 Kłodzko

Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach-Zdroju
Mobilny Informator Samorządowy
WPI na lata 2015-2020
Certyfikacja ISO
Pytanie do starosty

Hymn do Ziemi Kłodzkiej

Twoja przeglądarka nie wyświetla animacji Flash. Włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, a w przypadku dalszych problemów pobierz najnowszy odtwarzacz Flash

Adobe Flash Player

Jak dostać się do szkoły ponadgimnazjalnej w powiecie kłodzkim?
Przetargi

Status Spraw Interesanta

Status Spraw Interesanta - Dowód Rejestracyjny (C2E)
Status Spraw Interesanta - Prawo Jazdy (C2E)

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu
Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla
Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013