WIOŚ Powiadomienie 10/2018 Alert Poziomu II PM10

19 październikaa 2018 14:19

POWIADOMIENIE o przekroczeniu dopuszczalnego i/lub poziomu docelowego substancji w powietrzu (PM10) ALERT POZIOMU II

INFORMACJE O PRZEKROCZENIU

Opracowanie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Data godz. 12 października 2018 r. / godzina 24:00

Zagrożenie Przekroczenie poziomu dopuszczalnego 24-godzinnego dla pyłu zawieszonego PM10 (50 μg/m3; dopuszczalne 35 dni w roku kalendarzowym) w stacji pomiarowej na terenie strefy dolnośląskiej.

Obszar na którym wystąpiło przekroczenie

Strefa dolnośląska (PL0204): w Kłodzku, przy ul. Szkolnej

Przyczyny

Połączenie wzmożonego spalania paliw do celów grzewczych i niekorzystnych warunków meteorologicznych, powodujące kumulowanie się zanieczyszczeń w przyziemnej warstwie atmosfery.

Prognoza zmian poziomów substancji w powietrzu i przyczyny zmian Najwyższe stężenia pyłu zawieszonego PM10 rejestrowane są w sezonie zimowym, przy niekorzystnych warunkach meteorologicznych: znacznym spadku temperatury powietrza, warunkach bezwietrznych i bezopadowych.

Czas trwania przekroczenia Od dnia 12 października do 31 grudnia 2018 r.

Podpis Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska

INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Opracowanie Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu.
Grupy ludności wrażliwe na przekroczenia zanieczyszczeń Osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz alergiczne choroby skóry i oczu. Osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Środki ostrożności, które należy podjąć Osoby wrażliwe powinny rozważyć ograniczenie czasu przebywania oraz wysiłku fizycznego na wolnym powietrzu.
Obowiązujące ograniczenia i środki zaradcze Zgodnie z „Planem działań krótkoterminowych dla stref województwa dolnośląskiego”.
Możliwość wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych u osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenia np. pogorszenie samopoczucia, przejściowe nasilenie dolegliwości układu oddechowego: kaszel, spłycenie oddechu.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Opracowanie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Podstawa prawna Ustawa Prawo Ochrony Środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r. z późn. zm.
Źródła danych Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu.
Sposób ogłoszenia Strona internetowa http://dpi.duw.pl .
Działania zmierzające do ograniczenia przekroczeń Zakres działań krótkoterminowych: zgodnie z Planem działań krótkoterminowych dla stref województwa dolnośląskiego, w szczególności: ograniczenie ruchu pojazdów, całkowity zakaz palenia odpadów zielonych, bezwzględny zakaz spalania odpadów w paleniskach domowych (nasilenie kontroli palenisk w tym zakresie), rezygnacja z palenia w kominkach, jeśli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania, ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego.
Data i godzina publikacji 19 października 2018 roku, godz. 14.00
Nr kontaktowy tel. 71 340 62 05

Data utworzenia: 19 październikaa 2018 14:19

Data publikacji: 19 październikaa 2018 14:19