Ćwiczenia EWAKUACJA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH "POMOC 2013"

05 marca 2013 07:59

Starostwo Powiatowe w Kłodzku, Referat Zarządzania Kryzysowego, Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich,

we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku
i Powiatowym Środowiskowym Domem Samopomocy w Kłodzku

przeprowadziło, w dniu 25 kwietnia 2013, ćwiczenia pt.:

Ewakuacja osób niepełnosprawnych, POMOC 2013".

W ćwiczeniu udział wzięły jednostki PSP z terenu powiatu kłodzkiego oraz funkcjonariusze policji, straży granicznej, Straży Miejskiej w Kłodzku, a także ratownicy pogotowia ratunkowego. Obserwatorami byli pracownicy urzędów miast i gmin z terenu powiatu kłodzkiego zajmujący się zarządzaniem kryzysowym i obroną cywilną, a także pracownicy miejskich i gminnych OPS-ów i domów pomocy społecznej z terenu powiatu.

Scenariusz ćwiczenia został opracowany w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kłodzku we współpracy z pracownikami Referatu Zarządzania Kryzysowego Starostwa Kłodzkiego i w konsultacji z dr. Romualdem Grockim - adiunktem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Tok ćwiczenia:

1) wprowadzenie w tematykę ewakuacji osób niepełnosprawnych - dr Romuald Grocki,

2) silne zadymienie, prawdopodobny pożar w pomieszczeniach PŚDS w Kłodzku,

3) wezwanie na pomoc, przez pracowników PŚDS w Kłodzku, straży pożarnej,

4) rozpoczęcie ewakuacji podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przez pracowników PŚDS,

5) przybycie na miejsce zdarzenia służb i straży, ewakuacja przez straż pożarną, oddymianie pomieszczeń,

6) zabezpieczenie terenu wokół miejsca zdarzenia przez policję i straż graniczną,

7) udzielanie pomocy medycznej potrzebującym,

8) zakończenie ćwiczenia, podsumowanie, wnioski.

Ćwiczenie przeprowadzone w dn. 25 kwietnia 2013 w Kłodzku było jednym z niewielu, a być może jedynym na terenie Kraju, dotyczącym problematyki ewakuacji osób niepełnosprawnych, z miejsc niebezpiecznych zdarzeń.

W związku z licznymi prośbami od uczestników ćwiczeń, pracownicy ZZK Starostwa Kłodzkiego przygotowują szkolenie o tematyce pokrewnej, a związanej z ewakuacją osób specjalnej troski, w tym dzieci i osób starszych, ratownictwem medycznym i zadaniami ujętymi w planie obrony cywilnej. Szkolenie zaplanowane zostało na 26-27 września 2013.

Danuta Trojan

Tagi: ćwiczenia, ewakuacja, niepełnosprawni

Zdjęcia zostały wykonane w Powiatowym Środowiskowym Domu Samopomocy w Kłodzku, w dn. 25 kwietnia 2013, przez dr. Romualda Grockiego, w trakcie ćwiczeń z ewakuacji osób niepełnosprawnych "POMOC 2013"

Data utworzenia: 05 marca 2013 08:00