Projekt "Czesko - polskie pogranicze - poprawa bezpieczeństwa"

18 września 2012 13:20

Dziedzina wsparcia: 1.3 Profilaktyka zagrożeń

Partner wiodący: Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Partnerzy projektu: Komenda Wojewódzka Policji Kraju Morawskośląskiego, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Dofinansowanie z EFRR: 607 013,80 euro

Celem projektu „Czesko – polskie pogranicze – poprawa bezpieczeństwa” jest wzmocnienie skuteczności i sprawności współdziałania służb policyjnych państw sąsiadujących.

Wejście Republiki Czeskiej i Polski do strefy Schengen i związane z tym zniesienie kontroli na polsko – czeskiej granicy wymagało od służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa na pograniczu podjęcia działań nowego typu, a przede wszystkim intensyfikacji wzajemnej współpracy.

Zaplanowane wspólne działania nie ograniczały się tylko do uzupełnienia niezbędnego sprzętu, ale przede wszystkim koncentrowały się na organizacji wspólnych transgranicznych ćwiczeń oraz patroli. Uwzględniono także kwestię edukacji mieszkańców pogranicza. W tym celu opracowano i wydano dwujęzyczne ulotki informacyjne, które były rozdysponowane po obu stronach granicy.

W realizację projektu zaangażowały się jednostki policji ze wszystkich przygranicznych regionów, dzięki czemu możliwa była realizacja spójnej koncepcji współpracy w zakresie bezpieczeństwa na całej długości granicy.

Tak realizowany projekt pozwolił na poprawę bezpieczeństwa na organizowanych na obszarze pogranicza imprezach masowych (m.in. zawodach sportowych, koncertach, festynach). Pozwolił też mieszkańcom pogranicza spojrzeć szerzej na kwestię bezpieczeństwa w ujęciu transgranicznego sąsiedztwa.

Przeprowadzenie wspólnej analizy podstawowych problemów z zakresu bezpieczeństwa w ujęciu transgranicznym ułatwiło wypracowanie wspólnej spójnej koncepcji działań co przełożyło się na lepsze efekty projektu. Przeprowadzone wspólne transgraniczne ćwiczenia oraz patrole pozwoliły zapoznać się z procedurami stosowanymi u sąsiadów, a zakupiony sprzęt do monitoringu wykorzystywany będzie do obserwacji i rejestracji zdarzeń związanych z masowym naruszeniem porządku po obu stronach granicy.

Danuta Trojan

źródło: http://www.cz-pl.eu/pl/czesko-polskie-pogranicze-poprawa-bezpiecze-stwa.html

Pliki:

Data utworzenia: 18 września 2012 13:19

Data publikacji: 18 września 2012 13:20

2017-11-09
Filmowy Listopad z Panią Miecią

Filmowy Listopad z Panią Miecią z okazji 65. rocznicy nadania Teatrowi Zdrojowemu...

2017-11-18Festiwal Teatralny Zderzenie

Pełne kalendarium