Skażenie środowiska, powódź, duży wypadek? Wyślą tam drony

29 października 2013 13:38

Uniwersytet Przyrodniczy podpisał list intencyjny w sprawie współpracy z dwiema polskimi firmami przy wykorzystaniu dronów, czyli bezzałogowych statków latających. Mają pomagać nie tylko w badaniach, ale też w sytuacjach kryzysowych ...

Trigger Composites (producent bezzałogowych statków latających) i Fotomapy sp. z o. o. (wykonawca ortofotomap i przestrzennych modeli terenu) - to firmy z Grodziska Dolnego, z którymi Uniwersytet Przyrodniczy podpisał w poniedziałek list intencyjny o współpracy. Jest to drugi krok w projekcie zakładającym użycie dronów we Wrocławiu. Pierwszym krokiem był list intencyjny o współpracy UP z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych, podpisany w kwietniu. Już wtedy powołany został międzyuczelniany zespół do realizacji projektu K.O.S. (kontrola, ochrona, środowisko). Inicjatorem przedsięwzięcia jest Maciej Zarański, asystent prorektora ds. rozwoju uczelni i założyciel Klubu Innowatora, który łączy działania nauki i biznesu.

Do czego mogą być wykorzystywane drony? Między innymi do badania skażenia środowiska, patrolowania terenów objętych powodzią i szczelności wałów przeciwpowodziowych, kontroli czystości wód i badania kształtu terenu. Dzięki nim można często przeprowadzać kontrole na dużych przestrzeniach, za to niższymi kosztami niż te, które generują metody tradycyjne.

Ale to nie wszystko. Drony mogą pomagać przy akcjach poszukiwawczych i ratowniczych. Jeżeli trzeba przeszukać kilka hektarów pola albo sprawdzić sytuację na miejscu poważnego wypadku, dron sterowany przez człowieka zrobi to szybciej i sprawniej niż samochód czy helikopter z załogą w środku. Takie drony będą wyposażone w przekaźniki informacji, np. będą robić zdjęcia lub emitować obraz w czasie rzeczywistym. - W warunkach wojennych drony wykorzystywane są w czasie walk, my natomiast chcemy użyć ich do prewencji - tłumaczyli na poniedziałkowym spotkaniu na Uniwersytecie Przyrodniczym przedstawiciele WSOWL.

- To na razie początek współpracy naszych uczelni i wybranych firm. Na kolejnych spotkaniach będziemy ustalać jej zakres i zasady. Równolegle swoje badania z użyciem dronów będą prowadzić nasi studenci - mówi Maciej Zarański z Uniwersytetu Przyrodniczego.

za: Marta Gołębiowska-Szuchta 2013-10-28

Tagi: dron, bezpieczeństwo, UPWr, WSOWL, zarządzanie kryzysowe