Szkolenie

Szkolenie "Active shooter" - Zieleniec 2018

10 majaa 2018 12:21

W dniach 7-8 maja 2018 r. w Ośrodku Wypoczynkowym Absolwent w Zieleńcu odbyło się szkolenie „Zagrożenie terrorystyczne „active shooter” - profilaktyka i prewencja oraz podstawy reagowania” zorganizowane dla służb, inspekcji i straży z terenu powiatu kłodzkiego oraz samorządowców z województwa dolnośląskiego.

Było to kolejne z cyklu szkoleń dotyczących zagrożeń oraz zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony ludności, organizowanych od 2003 roku przez Referat Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Kłodzku we współpracy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim oraz ekspertami zewnętrznymi zajmującymi się szeroko pojętym bezpieczeństwem.

W tym roku wsparcie merytoryczne zapewnili eksperci z Collegium Civitas w Warszawie oraz z  jednostki NATO Force Integration Unit z Bydgoszczy.

Grzegorz Cieślak wraz z zespołem, Eksperci Centrum Badań nad Ryzykami Społecznymi i Gospodarczymi, Collegium Civitas w Warszawie, przy aktywnym udziale uczestników, zajęli się następującą tematyką:

Moduł 1 (cywilny):

Zagadnienie 1   Analiza zagrożeń terrorystycznych ad. 2018.
Zagadnienie 2   Wyzwania dla administracji publicznej i placówek edukacyjnych w nowym środowisku prawnym działań antyterrorystycznych.
Zagadnienie 3   Formy ataku terrorystycznego – wybrane zagadnienia – active shooter (forma warsztatowa).
Zagadnienie 4   Ewakuacja i relokacje w warunkach zagrożenia ostrzałem – zarządzanie operacyjne w kryzysie.

Moduł 2 (mundurowy):

Zagadnienie 1   Analiza zagrożeń terrorystycznych ad.2018.
Zagadnienie 2   Nowe środowiska prawne działań antyterrorystycznych – implikacje Ustawy o działaniach antyterrorystycznych i Zarządzenia 36 KGP (procedura 5).
Zagadnienie 4   Ewakuacja i relokacje, a interwencja w warunkach zagrożenia ostrzałem – zarządzanie operacyjne w kryzysie.

Moduł 3:
Zagadnienie      (NIE)BEZPIECZNA PRZESYŁKA – przygotowanie odpowiedzi na ryzyka wynikające z recepcji przesyłek i dostaw materiałowych.

Kapitan Kristofer Richardson wraz z zespołem oraz major Wojciech Zaborowski, z jednostki NATO Force Integration Unit w Bydgoszcz, również przy aktywnym udziale uczestników szkolenia, przedstawili poniższą problematykę:

Moduł 1 (cywilny):

Zagadnienie 1   Krótko i długookresowe przygotowania do zagrożenia (Before/During preparation for emergency events).
Zagadnienie 2   Odpowiedź i obrona – reagowanie na zagrożenie (Response and defense).
Zagadnienie 3   Podstawowe sposoby tamowania krwawień (Basic medical focusing on bleeding control).

Moduł 2 (mundurowy):

Zagadnienie 1   Podstawy planowania (Planning considerations).
Zagadnienie 2   Taktyczne aspekty zagrożenia (Tactical considerations).
Zagadnienie 3   Kwestie wsparcia medycznego i ewakuacji (Medical and evacuations).

Danuta Trojan
fot. Dolnośląski Urząd Wojewódzki