Logo facebook
scroll
Skalne Grzyby

Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Aktualności

• Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja”, 24 kwietnia 2024 roku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji organizuje 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30) webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja”.

Data publikacji: 02-04-2024 08:57
  • Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Jutro, 15 marca, w Światowy Dzień Konsumenta, UOKiK startuje z kampanią społeczną. Ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Uważaj – oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób.

Każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów. Każdy z nas może być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes. Superokazja? Jeden klik i zysk w mig? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed ryzykiem i stratą pieniędzy – Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Data publikacji: 14-03-2024 09:59
  • Pożyczanie pieniędzy – decyzje Prezesa UOKiK

• Ponad 10 mln zł nałożył Prezes UOKiK na siedmiu pożyczkodawców i pośredników kredytu konsumenckiego.
    • Działania podjęto po skargach otrzymanych od dotkniętych praktykami konsumentów.
    • Ukarane podmioty były zaangażowane w „rolowanie” pożyczek, czyli naprzemienne udzielanie konsumentom pożyczek celem spłaty pierwotnego zadłużenia.
    Data publikacji: 28-02-2024 10:27
  • Nieautoryzowane transakcje – kolejne wszczęcia

• Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Plus Bank – to kolejne banki, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
    • Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.
    • Działania UOKiK dotyczą już 15 banków. Kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może wynieść do 10 proc. obrotu.
    Data publikacji: 28-02-2024 09:25
  • Grupa OLX – decyzja Prezesa UOKiK

• Kupiłeś na OLX i zapłaciłeś za „Pakiet ochronny”? Przedmiot miał przyjść nowy, ale był uszkodzony lub używany, miał inny kolor albo rozmiar, a OLX odrzucił reklamację?
    • Wyszukując produkty od najtańszych, nie widziałeś, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić za niektóre z nich opłatę za usługę serwisową?
    • Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu klientom pieniędzy.
    Data publikacji: 28-02-2024 09:17
  • Autocentrum AAA Auto - dwie decyzje Prezesa UOKiK

• Prezes UOKiK wydał dwie decyzje w sprawie AUTOCENTRUM AAA AUTO – łączna kara to ponad 72 mln zł.
    • Wiodący dealer samochodów używanych podawał nieprawdziwe informacje o cenie oferowanych pojazdów.
    • Spółka stosowała też niedozwolone zapisy w umowach, które obligowały konsumentów do potwierdzenia stanu technicznego pojazdu.
    Data publikacji: 25-01-2024 11:14
  • Decyzja Prezesa UOKiK - kara dla CANAL+

• Prezes UOKiK nałożył ponad 46 mln zł kary na CANAL+ Polska oraz nakazał zwrot środków konsumentom.
    • Konsultanci spółki wprowadzali klientów w błąd co do celu rozmowy telefonicznej.
    • Miał być bezpłatny pakiet kanałów, ale faktycznie chodziło o podpisanie równoległej umowy.
    Data publikacji: 10-01-2024 08:50
  • Webinarium CEDUR „Bezpieczny senior - jak nie dać się oszukać w Internecie”, 22 stycznia 2024 roku

Webinarium jest organizowane przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR,  we współpracy z Komendą Główną Policji oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Webinarium (spotkanie online) jest skierowane do seniorów (oraz ich opiekunów), aby zwiększyć świadomość i uwrażliwić tę grupę społeczną jako szczególnie narażoną na działania cyberprzestępców.

Udział w webinarium jest bezpłatny.

Data publikacji: 10-01-2024 08:47
  • Życzenia Świąteczne.

Zdrowych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, a także udanych i rozsądnych zakupów w okresie przedświątecznym i noworocznym

życzy

Powiatowy Rzecznik Konsumentów w Kłodzku

Justyna Rymarz

Data publikacji: 21-12-2023 10:51
  • Prezes UOKiK apeluje o przemyślane decyzje finansowe w okresie przedświątecznym i noworocznym

• Odroczone płatności, szybkie pożyczki, „darmowy kredyt” – uważaj na oferty, które szczególnie w okresie przedświątecznym i noworocznym mogą pozornie wydawać się atrakcyjne.
    • Każdy kredyt, nawet „darmowy”, ma swój koszt: czy to zaszyty w wyższej cenie samego produktu, czy w towarzyszących promocji usługach dodatkowych.
    • Sprawdzaj, czytaj i porównuj oferty.
    Data publikacji: 21-12-2023 09:22
Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 30-01-2020 14:20