Logo facebook
scroll
Skały Trzy Siostry

Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Aktualności

• Webinarium „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. III edycja

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów i ich opiekunów na webinarium (spotkanie online) „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. III edycja” organizowane w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Minister ds. Polityki Senioralnej oraz Komendą Główną Policji.

Webinarium odbędzie się 11 września 2024 roku (10:00-12:30).

Data publikacji: 27-06-2024 10:49
  • Kto sprzedaje na platformie Travelist?

• Czy kupujesz od przedsiębiorcy? Za co odpowiada sprzedający, a za co internetowa platforma handlowa? Powinieneś to wiedzieć, zawierając umowy przez Internet.
    • W serwisie Travelist.pl nie było to jasne – Prezes UOKiK wydał w tej sprawie decyzję zobowiązującą.
    • Spółka wprowadzi zmiany na stronie internetowej i przyzna 50 zł do wykorzystania na Travelist.pl.
    Data publikacji: 18-06-2024 10:45
  • Voucher od Biedronki – decyzja Prezesa UOKiK

• Wziąłeś udział w promocji „Magia rabatów”, żeby taniej kupić świąteczne prezenty? Nie wiedziałeś, że bonusowy voucher obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów?
    • Prezes UOKiK wydał decyzję zobowiązującą dotyczącą Jeronimo Martins Polska
    • 150 zł – tyle otrzymają konsumenci. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.
    Data publikacji: 22-05-2024 09:52
  • TajemniCE znaku CE

• Kupujesz zabawki, oświetlenie, kosiarkę? Sprawdź, czy mają znak CE, to deklaracja producenta, że produkt spełnia unijne wymagania.
    • Powinien być umieszczony w sposób widoczny, czytelny i trwały. Znajdziesz go bezpośrednio na produkcie, opakowaniu lub etykiecie.
    • Jeśli widzisz nieprawidłowości w oznakowaniu, zgłoś je Inspekcji Handlowej.
    Data publikacji: 22-05-2024 09:48
  • Myląca cena i znikający rabat – Vectra i Multimedia Polska z zarzutami Prezesa UOKiK

• Prezes UOKiK wszczął postępowania wobec Vectry i Multimedia Polska.
    • Zarzuty dotyczą sposobu prezentowania cen i pozbawiania konsumentów rabatu w sytuacji, gdy nie opłacili oni w terminie abonamentu lub innych opłat wskazanych na rachunku.
    • Spółkom grozi kara do 10 proc. rocznego obrotu.
    Data publikacji: 22-05-2024 09:28
  • Webinarium CEDUR „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja”, 24 kwietnia 2024 roku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR, we współpracy z Komendą Główną Policji organizuje 24 kwietnia 2024 roku (10:00-12:30) webinarium (seminarium online) dla seniorów i ich opiekunów „Na co uważać i jak nie dać się okraść w Internecie – bankowość elektroniczna dla seniorów. I edycja”.

Data publikacji: 02-04-2024 08:57
  • Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Jutro, 15 marca, w Światowy Dzień Konsumenta, UOKiK startuje z kampanią społeczną. Ostrzega przed fałszywymi inwestycjami. Uważaj – oszuści uwiarygadniają reklamy scamów fałszywymi wizerunkami znanych osób.

Każdy z nas może paść ofiarą cyberoszustów. Każdy z nas może być kuszony reklamami zyskownych inwestycji bez ryzyka w waluty, kryptoaktywa, weksle, akcje lub obligacje. Znane i lubiane twarze, bezprawnie wykorzystywane, uwiarygadniają fałszywy przekaz i działają jak magnes. Superokazja? Jeden klik i zysk w mig? Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny ostrzega przed ryzykiem i stratą pieniędzy – Inwestujesz? Daj sobie czas. Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Data publikacji: 14-03-2024 09:59
  • Pożyczanie pieniędzy – decyzje Prezesa UOKiK

• Ponad 10 mln zł nałożył Prezes UOKiK na siedmiu pożyczkodawców i pośredników kredytu konsumenckiego.
    • Działania podjęto po skargach otrzymanych od dotkniętych praktykami konsumentów.
    • Ukarane podmioty były zaangażowane w „rolowanie” pożyczek, czyli naprzemienne udzielanie konsumentom pożyczek celem spłaty pierwotnego zadłużenia.
    Data publikacji: 28-02-2024 10:27
  • Nieautoryzowane transakcje – kolejne wszczęcia

• Alior Bank, Bank Handlowy, Bank Ochrony Środowiska, Pekao SA, Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski, Plus Bank – to kolejne banki, u których UOKiK kwestionuje sposób rozliczania się z konsumentem oraz odpowiedzi na reklamacje w przypadku nieautoryzowanych transakcji.
    • Zgodnie z przepisami banki powinny oddać pieniądze do końca kolejnego dnia roboczego od otrzymania zgłoszenia.
    • Działania UOKiK dotyczą już 15 banków. Kara za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów może wynieść do 10 proc. obrotu.
    Data publikacji: 28-02-2024 09:25
  • Grupa OLX – decyzja Prezesa UOKiK

• Kupiłeś na OLX i zapłaciłeś za „Pakiet ochronny”? Przedmiot miał przyjść nowy, ale był uszkodzony lub używany, miał inny kolor albo rozmiar, a OLX odrzucił reklamację?
    • Wyszukując produkty od najtańszych, nie widziałeś, że będziesz musiał dodatkowo zapłacić za niektóre z nich opłatę za usługę serwisową?
    • Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zobowiązał Grupę OLX do wprowadzenia zmian w serwisie i zwrotu klientom pieniędzy.
    Data publikacji: 28-02-2024 09:17
Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 30-01-2020 14:20