Logo facebook
scroll
Wschód na pd ścianach Szczelińca

Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Aktualności

• Urząd Komunikacji Elektronicznej zaprasza na konferencję "j@ online - bezpieczny w sieci"

Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną „j@ online”, która jest odpowiedzią na stale rosnącą skalę zagrożeń jaką są ataki phishingowe. Narażeni są wszyscy konsumenci, którzy często korzystają z sieci, ale zapominają o podstawowych zasadach cyberbezpieczeństwa.

Data publikacji: 09-04-2021 11:49
  • Wesołego Alleluja!

Data publikacji: 01-04-2021 10:42
  • 15 marca - Światowy Dzień Konsumenta.

15_marca_swiatowy_dzien_konsumenta.jpeg

Światowy Dzień Konsumenta, znany też jako Światowy Dzień Praw Konsumenta, obchodzony jest 15 marca, ponieważ tego dnia w 1962 roku miało miejsce przełomowe orędzie Johna F. Kennedy’ego, w którym prezydent USA sformułował cztery podstawowe prawa konsumentów do: informacji, wyboru, bezpieczeństwa i reprezentacji. W Polsce Światowy Dzień Konsumenta obchodzony jest oficjalnie od roku 2000.

Data publikacji: 15-03-2021 23:15
  • Zaproszenie na bezpłatną konferencję on-line „Konsument w dobie COVID-19”.

Z okazji obchodzonego 15 marca Światowego Dnia Praw Konsumenta, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej i Stowarzyszenie Aquila zapraszają na konferencję on-line.

Data publikacji: 12-03-2021 11:02
  • Zbliża się Światowy Dzień Konsumenta!

Światowy Dzień Konsumenta, którego celem jest podnoszenie świadomości konsumentów na temat ich praw, to święto każdego z nas. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował w związku z nim wiele atrakcji, m.in.:

❌wideoczaty z ekspertami przez cały tydzień, codziennie od godz. 12:00

❌interaktywne narzędzie edukacyjne – konsument.edu.pl

❌cykl porad na Twitterze (UOKiKgovPL)

Data publikacji: 12-03-2021 10:44
  • Kary za nieuczciwą sprzedaż na pokazach

• Ponad 3,5 mln zł – to suma kar nałożonych przez Prezesa UOKiK  na 6 firm, które łamały prawa konsumentów podczas pokazów oraz prezesa zarządu jednej z nich, który utrudniał przeprowadzenie kontroli.
    • Organizatorzy prezentacji wprowadzali konsumentów w błąd m.in. handlowcy ukrywali faktyczny cel spotkania, nie spełniali obietnic dotyczących prezentów, wabili fikcyjnymi promocjami i ograniczali prawo do reklamacji lub odstąpienia od umowy.
    • Seniorze, skorzystaj z rad UOKiK i nie daj się oszukać podczas pokazu
    Data publikacji: 29-01-2021 14:17
  • Kontrola IH - zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia

Czy zabawki twojego dziecka, takie jak książeczka do kąpieli czy kostka do gry są bezpieczne?

Jeśli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, sprawdź czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX - w języku angielskim). Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza.

Listę zabawek z wykrytymi nieprawidłowościami znajdziesz w załączniku.

Pobierz raport – sprawdź, co zakwestionowali inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Data publikacji: 19-01-2021 12:42
  • Ponad 4 mln zł kary dla Profi Credit Polska - decyzja Prezesa UOKiK

• Za krzywdzące praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów Prezes UOKiK nałożył na Profi Credit Polska karę ponad 4 mln zł.
    • Pożyczkodawca pobierał opłaty przewyższające zaciągnięte kredyty konsumentów oraz wypłacał im kolejne pożyczki bez uzyskania ich zgody i bez oceny zdolności kredytowej.
    • Firma nie udzielała konsumentom rzetelnych informacji o warunkach wypowiedzenia umowy i niesłusznie naliczała konsumentom opłaty za okres po rozwiązaniu umowy.
    Data publikacji: 19-01-2021 12:37
  • Konsumencie, uważaj na reklamy inwestycji alternatywnych

• Celebryci zachęcający do inwestowania na rynku Forex czy w kryptowaluty? Uważaj, to może być pułapka mająca na celu wyłudzenie twoich pieniędzy i danych.
    • Prezes UOKiK po raz kolejny ostrzega: uważaj na oferty obiecujące szybki, łatwy i wysoki zysk bez wychodzenia z domu i rzekomo bez ryzyka.
    • Zamiast zarobić możesz stracić, a nawet popaść w długi.
    Data publikacji: 04-12-2020 14:13
  • Black Friday, Cyber Monday - nie daj się oszukać

Konsumencie – nie daj się oszukać. Sprawdź na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Śledź kampanię UOKiK-u na Twitterze!

Data publikacji: 27-11-2020 10:59
Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 30-01-2020 14:20